Začátek sezony se letos proti loňskému roku výrazně urychlil, v roce 2023 se začalo výjimečně topit kolem poloviny října. Do loňska se ale obvykle začínalo topit kolem půlky září.
Další teplárny se podle sdružení budou přidávat podle aktuální situace buď celodenní dodávkou tepla pro vytápění nebo ranním a večerním přitápěním, a to podle lokálních klimatických podmínek. „Aby v září spadla během několika dnů průměrná denní teplota o 15 stupňů je naprosto výjimečné. Jde vlastně o teplotní skok z tropického léta do poloviny října,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Jiří Vecka.
Loni se začalo topit až v polovině října
Začátek září byl mimořádně teplý, prvních osm dnů se průměrná denní teplota pohybovala nad 20 stupni Celsia, v Česku padaly desítky teplotních rekordů. Tento týden se naopak výrazně ochladilo, průměrná denní teplota by měla před víkendem klesnout pod deset stupňů. Česko takovou zimu zažilo v polovině září pouze v letech 2010 a 2015, uvedlo Teplárenské sdružení.
Topná sezona byla krátká i úsporná. Lidem se vrátí vysoké přeplatky |
„Vloni se dokonce začalo topit až v polovině října. Naopak od začátku září hřály radiátory v letech 2010 a 2017. Podle dlouhodobých průměrů se začíná s topením v ČR kolem 17. září,“ uvedla organizace.
Topná sezona podle zákona trvá od začátku září do konce května. Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů a není očekáván další den vzestup. Vytápění může být následně omezeno nebo přerušeno v případě, kdy se průměrné venkovní denní teploty v daném místě dostanou minimálně dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia.
Teplárenské sdružení v květnu ČTK sdělilo, že letošní topná sezona v Česku byla nejkratší a nejteplejší za posledních 60 let. Tuzemské teplárny při ní zaznamenaly nejnižší dodávky tepla, proti průměru až o desetinu nižší. Hlavní příčinou bylo podle nich mimořádně teplé počasí v sezoně.