Za tři měsíce totiž Temelín vyrobil 4 756 056 MWh, což by podle propočtů ČEZ vystačilo jen jihočeských domácnostem na více než tři roky. Nezvyšoval se přitom výkon reaktoru ani jednotlivých bloků, ale především na efektivitě provozu, tedy snížení vlastní spotřeby elektřiny. Pomohla tomu například loňská modernizace výměníkové stanice na druhém bloku.
„Díky této úpravě dokážeme efektivněji vyrábět teplo pro areál a nedaleký Týn nad Vltavou. V rámci celého výrobního cyklu to znamená více vyrobené elektřiny. Bezpečnost a efektivita jsou oblasti, na které se dál budeme při provozu jaderných elektráren zaměřovat,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Německo odpojilo poslední jadernou elektrárnu, Bavorsko chce pokračovat samo |
Podle vedení elektrárny pomáhá i optimální provozní nastavení. To se od loňského roku odvíjí i od výsledků moderní matematické metody zpracování velkých objemů dat. „Díky využití provozních a meteorologických dat z posledních let dokážeme najít optimální nastavení cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží,“ doplnil ředitel elektrárny Jan Kruml
Vysoká temelínská výroba je výhodná i z hlediska přenosové soustavy. Kryje se totiž s vysokou spotřebou, která je typická právě pro zimní měsíce. „V našich zeměpisných šířkách je zimní spotřeba o čtyřicet procent vyšší než v létě, a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta,“ podotkl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
V současnosti je v Temelíně v provozu pouze druhý blok. Na prvním běží od 7. dubna plánovaná dvouměsíční odstávka pro výměnu paliva. Během ní energetici vymění čtvrtinu paliva, zkontrolují bezpečnostní systémy a další zařízení.