Vyšetřování stavby meziskladu v Temelíně nekončí. Táhne se už pět let

  9:27aktualizováno  9:27
Vyšetřování stavby meziskladu v jaderné elektrárně Temelín, které vedlo do těsné blízkosti bývalého šéfa ČEZ Martina Romana, stále nekončí. Jihočeská hospodářská kriminálka případ už dvakrát odložila a kauza jaderného meziskladu je tak podle MF DNES největším stále probíhajícím případem z éry, kdy společnost vedl Roman.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Už téměř pět let trvá policejní vyšetřování stavby meziskladu vyhořelého paliva Jaderné elektrárny Temelín. Jihočeská hospodářská kriminálka dvakrát případ odložila. Poprvé vloni v srpnu, podruhé koncem loňského roku. V obou případech však státní zástupkyně Petra Ullrichová rozhodnutí detektivů zrušila. Ti tak musí ve vyšetřování pokračovat.

„Rozhodnutí policejního orgánu v trestní věci související s výstavbou skladu vyhořelého jaderného paliva v Jaderné elektrárně Temelín bylo jako neodůvodněné zrušeno,“ napsala Ullrichová MF DNES.

Kauza jaderného meziskladu je tak největším stále probíhajícím případem z éry, kdy ČEZ vedl Martin Roman. Polostátní energetická firma podepsala smlouvu na jeho výstavbu v roce 2008. Do výběrového řízení se tehdy přihlásila jediná firma: pobočka lichtenštejnské společnosti CEEI s neznámými majiteli. ČEZ vyšel mezisklad na 1,5 miliardy korun, což je výrazně vyšší částka, než kolik stály podobné sklady například v sousedním Německu. Sám ČEZ však cenu, kterou za stavbu zaplatil, vždy obhajoval.

„Rozhodovalo o tom představenstvo i dozorčí rada. Bylo to správné a také nutné rozhodnutí, proto jsem ho také nakonec podepsal. Měli jsme v té době velké problémy s palivem a museli jsme urychlit, kdy bude mezisklad hotový. Na cenu jsme měli analýzy, že je v pořádku,“ uvedl šéf ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ přitom za zakázku dostal od antimonopolního úřadu pokutu 390 tisíc korun.

Při zkoumání toků peněz, které ČEZ společnosti CEEI vyplatil, navíc detektivové došli k velmi zajímavým postavám: například k blízkému příteli Martina Romana stomatologovi René Foltánovi a s ním spojené firmě registrované v Karibiku nebo bývalým federálním poslancům Rostislavu Senjukovi a Jiřímu Kovářovi.

Senjuk, bývalý šéf Strany soukromníků, byl manažerem kyperské firmy Panweco, jež ovládala lichtenštejnskou společnost CEEI. Kovář pak byl jednatelem české pobočky CEEI.

Příběh temelínského meziskladu

● srpen 2007: ČEZ vypisuje tendr na stavbu meziskladu vyhořelého paliva. Přihlásil se jediný zájemce: společnost CEEI s utajenými vlastníky z Lichtenštejnska. O rok později s ní ČEZ podepisuje smlouvu vhodnotě 1,55 miliardy korun.

● září 2009: Objevují se nové informace o společnosti CEEI. Manažerem její mateřské firmy je tehdejší ruský konzul v Lichtenštejnsku Markus Büchel. Büchel řekl, že firmu nevlastní a skutečné majitele nezná.

● únor 2013: Protikorupční policie začíná vyšetřovat stavbu temelínského meziskladu. Kromě ní se zajímá i o další zakázky společnosti ČEZ. Nakonec všechny tehdy započaté případy odloží.

● červen 2014: ČEZ dostává od ÚOHS kvůli zakázce pokutu 390 tisíc korun. Podle úřadu měl firmu CEEI z tendru vyloučit. ČEZ se neodvolal a pokutu zaplatil.

● červen 2014: Vrchní státní zastupitelství oznámilo, že se zakázkou znovu zabývá. Tentokrát však případ nevyšetřuje protikorupční útvar, ale jihočeská kriminálka.

● únor 2019: Státní zástupkyně už podruhé ruší policejní rozhodnutí oodložení kauzy.

Šedá eminence

Případ vyšetřuje již druhý tým detektivů. Poprvé se zakázkou zabývala dnes již neexistující protikorupční policie. V roce 2014 ji pak dostala na stůl jihočeská kriminálka. K obnovení vyšetřování vedl soudní spor mezi zmíněným Kovářem, který byl jednatelem tuzemské pobočky CEEI, a jeho bývalým kolegou Martinem Peterem.

Přetahovaná o téměř sto milionů z bankovních kont CEEI nakonec skončila trochu nečekaným verdiktem. Soudkyně totiž konstatovala, že by se policie měla znovu zabývat zakázkou na mezisklad. „Pokud vyplynulo podezření ze spáchání trestného činu, tak se týkalo úplně jiného skutku a jiných podezřelých,“ řekla ve svém verdiktu soudkyně Jana Miklová. A dodala, že u klíčových jednání byl právě Kovář. „Nerozpornou se jeví verze, že to byl Kovář, který coby lobbista zajistil CEEI tu zakázku. Zní to věrohodně, bylo prokázáno, že jako šedá eminence v pozadí se účastnil všech důležitých schůzek.“

Podobně popsal průběh zakázky i sám Peter. I on tvrdil, že Kovář zakázku vylobboval.

„Já si myslím, že takovéhle věci mají zůstat obchodním tajemstvím. A rozhodně tomu neříkám korupce, říkejme tomu spíš náklady na získání zakázky,“ řekl před lety v rozhovoru pro MF DNES.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Od roku 1989 nejvíc vzrostly výdaje na bydlení, lidem však zbývá více peněz

Pražská policie evakuovala po požáru bytu dům v Modřanech. Na místě totiž našla...

Za bydlení, vodu, energii i paliva Češi loni zaplatili 654,6 miliardy korun, tedy 9,5 krát víc než v roce 1989. Výdaje...

CK Fischer mění majitele. Vznikne kolos s třetinovým podílem na trhu

ilustrační snímek

Německý majitel Exim Tours nebo supermarketů Billa chce v Česku vytvořit turistického obra. Od investiční skupiny KKCG...

Když dá 90 procent lidí výpověď. Petr Moroz radí firmám, jak napravit škody

Petr Moroz, finanční a bezpečnostní expert

Obor, ve kterém podniká, není zatím v Česku příliš známý. „Compliance“ neboli řízení bezpečnostních rizik, jak se jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz