Televize Z1 kvůli ekonomickým problémům přestala vysílat

  10:19aktualizováno  13:47
Finanční skupina J&T zastavila v pondělí ve 24:00 v noci vysílání zpravodajského kanálu Z1. "Bylo to ekonomické rozhodnutí," řekl iDNES.cz mluvčí J&T Petr Málek. Televizi, která vysílá od června 2008 a zaměřovala se na ekonomické zpravodajství, se nepodařilo vyjednat vyšší ceny za reklamu.

Zpravodajská televizní stanice Z1 oznámila svůj konec. | foto: iDNES.cz

"Na základě rozhodnutí investora, skupiny J&T, bude ke dni 25. ledna 2011 ukončeno vysílání zpravodajské televize Z1," uvedl Málek. Dodal, že v následujících dnech investor spolu s managementem televize učiní kroky nutné k úplnému ukončení provozu.

Z1 je vůbec první soukromou zpravodajskou televizí, která v Česku vznikla. Od začátku se však potýkala s ekonomickými problémy. V posledním roce stanice prošla zeštíhlením, přesto jen za loňský rok prodělala 100 milionů korun.

Podle Málka šla sledovanost sice postupně nahoru, ani to však nepřilákalo dostatek inzerentů. "Reklamní trh nedokázal ocenit oslovení specifické cílové skupiny," uvedl Málek.

Zdeněk Šámal

Zdeněk Šámal

V televizi pracuje kolem stovky lidí pod vedením generálního ředitele Zdeňka Šámala. Všichni přijdou o práci.

"Velmi si vážíme práce, kterou tým okolo Zdeňka Šámala za poslední dobu odvedl. Pevně věřím, že se s některými členy týmu potkáme v příštích letech na dalších projektech," uvedl k rozhodnutí Patrik Tkáč, spoluzakladatel skupiny J&T.

"Já můžu říct pouze jedno, je mi to líto," okomentoval ukončení vysílání Šámal s tím, že více k tomu sdělit nemůže.

Rychlý konec vysílání zaměstnance televize zaskočil. O tom, že přijdou o práci, se dozvěděli nečekaně dnes ráno. "Byl to blesk z čistého nebe, nikdo to do dneška nevěděl," řekl iDNES.cz jeden ze zaměstnanců, který si přál zůstat v anonymitě ().

Konec televizi hrozil už předloni. Tehdy jí z krize vytáhl právě Zdeněk Šámal, který se stal šéfem zpravodajství po Martinu Mrnkovi. Šámalovi se podařilo přilákat nové diváky a provoz televize zefektivnil. Musel ale tvrdě škrtat náklady a radikálně změnit programové schéma. Zaměřil vysílání televize více na ekonomiku a zrušil víkendové živé vysílání. O víkendu Z1 vysílala pouze dokumenty.

True

Podle mediálního odborníka Jana Potůčka ztroskotala televize hned na několika věcech. Předně nebyla součástí jednotného elektronického měření sledovanosti jako ostatní televize a nevedla si ani takzvané deníčkové výzkumy. "Inzerenti neměli možnost zjistit, jaký je zásah jejich kampaně přes Z1," míní Potůček.

Dále musela platit vysoké poplatky za šíření signálu. Přestože byla úzce zaměřená, vysílala celoplošně, což se jí nevyplatilo. Vysílací licence totiž Z1 zavazovala k tomu, aby postupně pokryla signálem alespoň 70 procent území České republiky. Poplatky za licenci tak postupně rostly - zatímco loni v lednu za ně televize platila měsíčně tři miliony korun, nyní platí dvakrát tolik.

Podle Potůčka měla televize investovat do peoplemetrů, vrátit celoplošnou licenci a soustředit se hlavně na kabelové a satelitní vysílání. "Myslím, že tímto směrem chtěla jít, ale přišla do toho ekonomická krize a rozhodnutí J&T, že už televizi nebude dále dotovat," dodal.

Analytik Milan Kruml si myslí, že roli hrálo i směřování televize, která si konkurovala se zpravodajskou ČT24. Skupina diváků, která by stačila zajistit sledovanost jedné televizi, byla pro působení dvou podobně zaměřených stanic malá.

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Peking oznámil nová cla. Vyhněte se Číně, vyzval Trump firmy

Donald Trump na summitu G20 v Argentině (2. 12. 2018)

Páteční večer rozvířila přestřelka mezi USA a Čínou. Peking nejprve oznámil nová cla na americké zboží ve výši 75...

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz