Televize Z1 kvůli ekonomickým problémům přestala vysílat

  10:19aktualizováno  13:47
Finanční skupina J&T zastavila v pondělí ve 24:00 v noci vysílání zpravodajského kanálu Z1. "Bylo to ekonomické rozhodnutí," řekl iDNES.cz mluvčí J&T Petr Málek. Televizi, která vysílá od června 2008 a zaměřovala se na ekonomické zpravodajství, se nepodařilo vyjednat vyšší ceny za reklamu.

Zpravodajská televizní stanice Z1 oznámila svůj konec. | foto: iDNES.cz

"Na základě rozhodnutí investora, skupiny J&T, bude ke dni 25. ledna 2011 ukončeno vysílání zpravodajské televize Z1," uvedl Málek. Dodal, že v následujících dnech investor spolu s managementem televize učiní kroky nutné k úplnému ukončení provozu.

Z1 je vůbec první soukromou zpravodajskou televizí, která v Česku vznikla. Od začátku se však potýkala s ekonomickými problémy. V posledním roce stanice prošla zeštíhlením, přesto jen za loňský rok prodělala 100 milionů korun.

Podle Málka šla sledovanost sice postupně nahoru, ani to však nepřilákalo dostatek inzerentů. "Reklamní trh nedokázal ocenit oslovení specifické cílové skupiny," uvedl Málek.

Zdeněk Šámal

Zdeněk Šámal

V televizi pracuje kolem stovky lidí pod vedením generálního ředitele Zdeňka Šámala. Všichni přijdou o práci.

"Velmi si vážíme práce, kterou tým okolo Zdeňka Šámala za poslední dobu odvedl. Pevně věřím, že se s některými členy týmu potkáme v příštích letech na dalších projektech," uvedl k rozhodnutí Patrik Tkáč, spoluzakladatel skupiny J&T.

"Já můžu říct pouze jedno, je mi to líto," okomentoval ukončení vysílání Šámal s tím, že více k tomu sdělit nemůže.

Rychlý konec vysílání zaměstnance televize zaskočil. O tom, že přijdou o práci, se dozvěděli nečekaně dnes ráno. "Byl to blesk z čistého nebe, nikdo to do dneška nevěděl," řekl iDNES.cz jeden ze zaměstnanců, který si přál zůstat v anonymitě ().

Konec televizi hrozil už předloni. Tehdy jí z krize vytáhl právě Zdeněk Šámal, který se stal šéfem zpravodajství po Martinu Mrnkovi. Šámalovi se podařilo přilákat nové diváky a provoz televize zefektivnil. Musel ale tvrdě škrtat náklady a radikálně změnit programové schéma. Zaměřil vysílání televize více na ekonomiku a zrušil víkendové živé vysílání. O víkendu Z1 vysílala pouze dokumenty.

True

Podle mediálního odborníka Jana Potůčka ztroskotala televize hned na několika věcech. Předně nebyla součástí jednotného elektronického měření sledovanosti jako ostatní televize a nevedla si ani takzvané deníčkové výzkumy. "Inzerenti neměli možnost zjistit, jaký je zásah jejich kampaně přes Z1," míní Potůček.

Dále musela platit vysoké poplatky za šíření signálu. Přestože byla úzce zaměřená, vysílala celoplošně, což se jí nevyplatilo. Vysílací licence totiž Z1 zavazovala k tomu, aby postupně pokryla signálem alespoň 70 procent území České republiky. Poplatky za licenci tak postupně rostly - zatímco loni v lednu za ně televize platila měsíčně tři miliony korun, nyní platí dvakrát tolik.

Podle Potůčka měla televize investovat do peoplemetrů, vrátit celoplošnou licenci a soustředit se hlavně na kabelové a satelitní vysílání. "Myslím, že tímto směrem chtěla jít, ale přišla do toho ekonomická krize a rozhodnutí J&T, že už televizi nebude dále dotovat," dodal.

Analytik Milan Kruml si myslí, že roli hrálo i směřování televize, která si konkurovala se zpravodajskou ČT24. Skupina diváků, která by stačila zajistit sledovanost jedné televizi, byla pro působení dvou podobně zaměřených stanic malá.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

VIDEO: Z vyhozené lahve pásek. Takto se v ČR vyrábějí věci z odpadu

Z lahve, kterou vyhodíte do žlutého kontejneru, se stane drť, poté tavenina a...

Třídit plastové lahve se vyplácí. Je to kvalitní materiál, ze kterého firmy vyrábějí další výrobky. Například areál...

Najdete na iDNES.cz