Tavel: chválil ho i Honoré de Balzac

  6:49aktualizováno  6:49
Stále větší sympatie, které si získává růžové víno, jsou podmíněny horkým letním počasím. Pro vinaře představuje rosé obvykle doplněk červeného či bílého vína. Najdeme však místo, které se tomuto schématu zcela. Je jím francouzské město Tavel.

V městečku Tavel na jižní Rhoně se už několik století vyrábí právě jen rosé, a to navíc s pověstí absolutní francouzské jedničky. Vinice Tavelu zaujímají celkem 960 hektarů.

Pěstuje se na nich devět odrůd a jejich skladba názorně ukazuje, k čemu je dobré scelování vína: Grenache dává vínu plnost, Mourvedre a Syrah hloubku a třísloviny, Cinsault jemnost, Carignan sílu, Clairette květinové aroma a Bourboulenc spolu s Picpoul svěžest a živost.

Poslední člen této devítky, Calitor, dnes z vinic už téměř vymizel. Vinaři s odrůdami ovšem zdaleka nemohou nakládat podle svého - zákon ukládá, že Grenache a Cinsaultu musí být nejméně patnáct procent, Carignanu naopak nesmí být více než deset procent a zastoupení žádné z použitých odrůd nesmí překročit šedesát procent.

Postup při výrobě rosé je pak podobný výrobě červených vín, jen macerace moštu se slupkami nepřesáhne osmačtyřicet hodin. Na červené víno je to málo, na běžné rosé hodně. Tím získává Tavel poměrně sytou růžovou barvu a určité množství tříslovin, které mu umožňují ležet dva až tři roky ve sklepě. "Hlavním zdrojem příjmů obyvatel Tavelu je vysoce žádané víno," konstatoval v roce 1734 oficiální sčítací registr.

Tavel si v minulosti pochvaloval Ludvík XIV., Filip Dobrý nebo třeba Honoré de Balzac. Obdiv ze všech stran, jedinečné postavení a stále vysoká poptávka. Co víc by si vinaři mohli přát?

Kolem roku 1870 se do Francie dostal škůdce zvaný révokaz, který se během následujících let rozšířil a znamenal pohromu pro evropské vinařství. Trvalo dlouhé roky, než se proti zhoubné mšici podařilo najít obranu, a několik desetiletí, než byly vinice opět namáhavě obnoveny. Zdaleka ne všude, konec 19. století změnil vinařskou mapu Evropy navždy.

Tavel patřil k místům, kde vinice zmizely z povrchu světa do posledního keře a většina obyvatel se musela odstěhovat. Začínalo se znova od počátku.

Kdybychom si dnes vybrali kteroukoli z francouzských tříhvězdičkových restaurací, najdeme na jejím vinném listu Tavel, vyhledávaný jako doplněk nejen k rybám, ale i k drůbeži, pokrmům z králíka či exotickým jídlům. Vše, co se dá bez problémů udělat i v kuchyních našich domácností. Tavel, zástupce růžových vín pro chladné a deštivé dny, je připraven.

Autoři:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Nemaso, nemléko, nevejce. Zájem o rostlinné alternativy potravin roste

Také po kousnutí vypadá jako normální burger.

Jogurty z mléka nemléka, hamburgery z masa nemasa a nyní smažená vejce nevejce. Náhražky živočišných bílkovin patří k...

Když dá 90 procent lidí výpověď. Petr Moroz radí firmám, jak napravit škody

Petr Moroz, finanční a bezpečnostní expert

Obor, ve kterém podniká, není zatím v Česku příliš známý. „Compliance“ neboli řízení bezpečnostních rizik, jak se jeho...

O šest procent vyšší platy a kratší pracovní dobu, žádají odboráři

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na...

Odboráři budou v příštím roce požadovat, aby se mzdy zvýšily o šest až sedm procent. Svým členům to v úterý doporučila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz