Ministryně financí Alena Schillerová. | foto: ČTK

Platy se zvedly, alkohol a tabák jsou dostupnější, hájí ministři zdražování

  • 418
Životní úroveň v Česku se zvyšuje a s tím souvisí i větší dostupnost návykových látek, především alkoholu a tabáku. Proto ministerstva financí a zdravotnictví navrhují balíček, který upravuje zdanění tabáku, alkoholu a hazardních her. Materiál, podle něhož by se daně u tabáku, lihu a hazardu měly zvýšit, poslalo MF už v dubnu do připomínkového řízení.

„V České republice jsou dva miliony kuřáků a náklady na léčbu závislosti na kouření zde činí 100 miliard korun ročně, u alkoholu je to pak 60 miliard korun,“ řekla na tiskové konferenci na Klinice adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ministryně financí Alena Schillerová

Proto je přesvědčena o tom, že je třeba zvýšit spotřební daň na alkohol o 13 procent a na tabákové výrobky o 10 procent. V praxi to znamená, že by krabička cigaret od 1.ledna 2020 byla dražší zhruba o pět korun. U půllitrové lahve 40procentní lihoviny by podle Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) cena stoupla o 9,1 koruny. 

Vyšší zdanění Schillerová navrhuje také u hazardu, s kterým se vládě daří bojovat. „V roce 2012 bylo u nás 7542 heren, v roce 2019 už je to 1081. Česká republika přestala být kasinem Evropy. Kultivujeme i trh v oblasti směnáren a řešíme i daňové úniky velkých korporací,“ pochlubila se Schillerová (ANO). U hazardních her MF plánuje zvýšit sazbu u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a tzv. totalizátorových her z 23 na 25 procent, a u loterií, bing a živých her z 23 na 30 procent.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) je třeba zbavit Česko i nálepky oblíbené destinace pro zahraniční výlety za levným alkoholem. „Podle poslední zprávy OECD z července 2018 jsou spotřební daně z alkoholu a tabáku v České republice stále nízké,“ připomněl.  „Spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010,“ uvedla ministryně.

Jedním z argumentů obou ministrů pro vyšší zdanění alkoholu a tabáku je také fakt, že díky rostoucí průměrné mzdě jsou nyní návykové látky dostupnější.  „Konzumace návykových látek má nejen negativní účinky na zdraví české populace, ale představuje i vysokou ekonomickou zátěž pro veřejné rozpočty a samotné konzumenty a jejich rodiny,“ uvedla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová

„Pokud by se zvýšilo zdanění o deset procent, snížila by se dle odborníků a mezinárodních doporučení konzumace alkoholu o 4,4 procenta,“ dodala. ČR se podle ní dlouhodobě pohybuje na prvních příčkách ve spotřebě alkoholu na osobu. 

Proti návrhu bude TOP 09

Změny, jejichž cílem je zvýšit příjmy veřejných rozpočtů, by měly platit podle plánů ministerstva od ledna 2020. Veřejné rozpočty by podle propočtů MF měly změnami získat v letech 2020 a 2021 každoročně přes deset miliard korun. 

Opoziční ODS se zvýšením daní z lihu a tabáku souhlasí. Vláda ANO a ČSSD by ale podle občanských demokratů měla nabídnout například snížení daně z příjmu. TOP 09 se zvyšováním daní nesouhlasí a bude proti návrhu.