Každé čtvrté stravovací zařízení loni porušilo předpisy, 67 inspekce zavřela

  12:23aktualizováno  12:23
Nejproblematičtějším typem provozoven, stejně jako v minulých letech, byl loni segment společného stravování, informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Inspektoři provedli v restauracích, bistrech, pivnicích, barech, cukrárnách a dalších typech provozoven přes 14 tisíc kontrol. Porušení právních předpisů zjistili v každé čtvrté.

(ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MAFRA

V provozovnách společného stravování inspektoři loni odhalili 3457 pochybení. Uvedla to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v rámci prezentace výsledků činnosti za rok 2018. V 67 případech kontrola provozovnu na místě uzavřela, kvůli nedodržení správné hygienické praxe.

Fotogalerie

„I přes dílčí meziroční zlepšení zůstávají provozovny společného stravování segmentem, kde inspektoři nejčastěji zjišťují pochybení a jsou nuceni uzavírat provozovny pro nepřijatelný hygienický stav ohrožující zdraví spotřebitelů. SZPI bude v intenzivních kontrolách pokračovat, aby chránila spotřebitele a napomáhala férovému a rovnému tržnímu prostředí,“ řekl ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

Nejproblematičtější komoditou je podle loňských kontrol SZPI med, u nějž inspektoři označili 46,3 procenta kontrolovaných šarží za nevyhovující. Relativně vysoký podíl nevyhovujících šarží zaznamenali i u skořápkových plodů (28,2 %), vína (23,9 %) nebo masných výrobků (19 %).

České potraviny jsou nejméně problematické

Loňské kontroly ukázaly, že nejméně závad mají tuzemské potraviny, kde se prokázalo pochybení u 13 % kontrolovaných šarží. “Větší míru pochybení kontroly prokázaly u potravin výrobců ze zemí EU (16,9 %) a zdaleka největší míru pochybení u potravin dovážených ze třetích zemí (25,1 %),” uvedla SZPI v tiskové zprávě.

„Výrobci z České republiky jsou od prvovýroby až do maloobchodní sítě pod systematickým dozorem tuzemských kontrolních institucí a jakákoliv pochybení je možné neprodleně řešit u dotyčných subjektů. Jde o mnohem rychlejší, efektivnější a transparentnější proces, než předávat zjištění do zahraničí a spoléhat na činnost tamních dozorových orgánů,“ komentoval výsledky ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

SZPI provedla v roce 2018 celkem 43 401 vstupů do potravinářských podniků, provozoven společného stravování, celních skladů a internetových obchodů.Při těchto kontrolách inspektoři zjistili celkem 3 514 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků.

Inspekce loni pravomocně uložila pokuty za 100,6 milionu korun, což je méně, než v předchozích letech. Uložila také přes 12 tisíc zákazů uvádět potraviny do oběhu. Celková hodnota těchto zakázaných potravin přesáhla 53,5 milionu korun.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Najdete na iDNES.cz