Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

Světová ekonomika v roce 2000

  12:10
V souvislosti s blížícím se koncem roku vydala ČTK přehled nejdůležitějších událostí uplynulého roku ve světové ekonomice. Hlavními událostmi byly pokračující gigantické fůze v automobilovém průmyslu, letectví, finančnictví a tzv. technologických sektorech. Hned první den nového roku přinesl převratnou událost - zavedení společné evropské měny euro. Její pokles, stejně jako pokles akciových trhů byl hlavním tématem finančních trhů. Komoditním trhům dominovala rostoucí cena ropy. Státní sféra zase sváděla marný boj s monopoly a nemocí šílených krav.

LEDEN
1. - Evropská centrální banka (ECB) převzala úlohy národních centrálních bank.

10. - Mediální gigant Time Warner Inc a přední společnost internetových služeb America Online Inc se dohodly, že se spojí výměnou akcií. Evropská komise plán fúze schválila 11. října a americká Federální obchodní komise 14. prosince.


11. - Společnost British Telecommunications Plc. odsouhlasila koupi Esat Telecom Group Plc., druhé největší irské telekomunikační společnosti, za 2,5 miliardy dolarů.

14. - Bill Gates rezignoval na funkci generálního ředitele společnosti Microsoft a převzal nově vytvořenou funkci předsedy představenstva a hlavního softwarového architekta.

17. - Britský farmaceutický gigant Glaxo Wellcome a společnost SmithKline Beecham se dohodly na fúzi v hodnotě 187 miliard dolarů a vytvoří tak největší farmaceutickou společnost na světě.

25. - Evropská komise schválila záměr francouzského maloobchodního řetězce Carrefour sloučit se s další francouzskou společností Promodes a vytvořit tak druhý největší maloobchodní řetězec na světě za americkým Wal-Mart Stores.

27. - Euro se poprvé v historii ocitlo pod paritou, tedy kursem jedna ku jedné, vůči americkému dolaru i na konci obchodování (0,97 USD).

ÚNOR
1. - Bankovní výbor amerického Senátu schválil Alana Greenspana do funkce předsedy Federálního rezervního systému (Fed) americké centrální banky.

4. - Německá telekomunikační společnost Mannesmann se dohodla s představiteli britského Vodafone AirTouch na společné fúzi v celkové hodnotě 180 miliard euro (176 miliard dolarů, čímž vznikne největší telekomunikační skupina v Evropě.

9. - Evropská komise zahájila šetření proti Microsoftu v podezření z toho, že některé rysy nového operačního systému Windows 2000 mohou znamenat porušení antimonopolních zákonů EU.

13. - Rusko a představitelé Londýnského klubu věřitelských bank dosáhly dohody o restrukturalizaci ruského dluhu v celkové výši 31,8 miliardy dolarů. V rámci dohody byl dluh snížen o 36,5 procenta a splatnost zbylé části prodloužena nad 30 let.

17. - Akciový index Nasdaq Composite, který je hlavním cenovým indikátorem hlavního mimoburzovního trhu v USA, poprvé v historii překonal hranici 4500 bodů.

18. - Japonské pojišťovny Sumitomo Marine & Fire Insurance a Mitsui Marine & Fire Insurance se dohodly, že k 1. dubnu 2002 fúzí vytvoří největší japonskou neživotní pojišťovnu.

24. - Dow Jonesův index průmyslových akcií klesl pod psychologicky důležitou hranici 10.000 bodů.

- Odvolací orgán WTO zamítl odvolání USA proti rozhodnutí,které v září 1999 označilo zvýhodněný daňový režim pro americké vývozce za neslučitelný s mezinárodními obchodními pravidly. Stížnost podala EU.

29. - Ekvádorský Kongres schválil návrh zákona, který v zemi umožní přijmout americký dolar za hlavní měnu. Národní měnu sucre (ESC) dolar nahradil 10. září.

BŘEZEN
6. - Finsko-švédská bankovní skupina Nordic Baltic Holding se dohodla s dánskou bankou Unidanmark na její koupi za 3,23 miliardy euro, čímž vznikne největší finanční instituce ve skandinávském regionu.

7. - Severomořská ropa Brent, která je cenovým měřítkem pro ostatní druhy ropy, překonala poprvé od války v Perském zálivu v roce 1990 úroveň 30 dolarů za barel.

13. - Společnosti General Motors Corp. (GM) a Fiat SpA se dohodly na vytvoření aliance. GM získá podle dohody 20procentní podíl ve Fiat Auto výměnou za 2,4 miliardy dolarů ve formě běžných akcií GM, zatímco podíl Fiat v GM bude činit 5,1 procenta.

14. - Japonské bankovní ústavy Asahi Bank, Sanwa Bank a Tokai Bank oficiálně oznámily, že příští rok uskuteční fúzi.

23. - Rada ředitelů MMF jednomyslně zvolila novým výkonným ředitelem této instituce Němce Horsta Köhlera, který byl dosud prezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

27. - Německo-americký automobilový koncern DaimlerChrysler AG a japonská automobilka Mitsubishi Motors se dohodly na vytvoření aliance, kterou vznikne třetí největší automobilová skupina na světě.

29. - Po skončení dvoudenní schůzky členských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bylo oznámeno, že organizace zvýší těžbu o 1,45 miliónu barelů za den i bez účasti Íránu.

DUBEN
3. - Soudce Thomas Penfield Jackson shledal Microsoft vinným z porušení antimonopolního zákona tím, že firma zneužívala svého monopolu v operačních systémech osobních počítačů.

5. - Německá Dresdner Bank se rozhodla odstoupit od plánu fúze se svým frankfurtským sousedem Deutsche Bank, jež by znamenala vytvoření největší banky světa.

14. - Silná vlna výprodejů otřásla akciovými trhy v USA, kde investoři negativně přijali zprávu o vývoji inflace za měsíc březen. Burzy zaznamenaly vůbec nejhorší den ve své historii.

17. - Zcela ve stínu demonstrací a bez zlomových závěrů skončilo ve Washingtonu jarní zasedání MMF a Světové banky.

21. - Francouzský Renault se stal první zahraniční automobilkou, která pronikla do odvětví automobilového průmyslu v Jižní Koreji. Podařilo se jí uzavřít dohodu o koupi Samsung Motors, automobilové divize konglomerátu Samsung Group.

25. - Francouzská automobilka Renault SA oznámila, že prodá svoji divizi nákladních vozů RVI švédské firmě AB Volvo za 1,5 miliardy dolarů výměnou za 15procentní podíl ve švédské automobilce, čímž vznikne druhá největší světová skupina nákladních vozů.

KVĚTEN
3. - Oznámena fúze burz v Londýně a Frankfurtu, čímž vznikne nová panevropská burza, která bude co do obratu obchodů největší v Evropě a třetí na světě za newyorskou burzou (NYSE) a americkým elektronickým trhem Nasdaq.

- EK doporučila, aby se Řecko stalo již od 1. ledna 2001 dvanáctým členem Evropské hospodářské a měnové unie (EMU). Řecko o členství požádalo 9. března.

4. - Počítačový virus s názvem ILOVEYOU, šířený elektronickou poštou, zaplavil celý svět. Postiženy milióny počítačů a systémů, mnoho podniků bylo nuceno zavřít e-mailové servery.

17. - Španělská internetová firma Terra Networks ze skupiny telekomunikačního podniku Telefónica se dohodla na koupi známého amerického internetového portálu Lycos Inc. za 12,5 miliardy dolarů.

19. - Čína a Evropská unie (EU) se dohodly na smlouvě, která umožní Číně její vstup to Světové obchodní organizace.

22. - Guvernéři Evropské banky pro obnovu a rozvoj jmenovali do čela banky předního činitele francouzského ministerstva financí a dosavadního předsedu Hospodářského a finančního výboru EU Jeana Lemierra.

23. - Dozorčí rada německé akciové burzy Deutsche Börse schválila navrhovanou fúzi s londýnskou burzou LSE, čímž vznikne největší evropský trh zaměřený na obchodování s akciemi.

24. - Americká společnost UAL, která je majitelem letecké společnosti United Airlines, potvrdila převzetí svého rivala US Airways, za kterého zaplatí 4,3 miliardy dolarů v hotovosti.

ČERVEN
5. - Federální telekomunikační komise (FCC) schválila navrhovanou fúzi mezi telekomunikačním gigantem American Telephone and Telegraph (AT&T) a společností MediaOne Group.

7. - Americký soudce Thomas Penfield Jackson nařídil, aby byl Microsoft rozdělen na dvě části. Microsoft se odvolal.

12. - Cena jednoho barelu severomořské ropy Brent se dopoledne na londýnské mezinárodní burze IPE znovu zvyšovala a před polednem po delší odmlce překročila hranici 30 dolarů.

14. - Belgická společnost Interbrew NV potvrdila, že koupí pivovarskou divizi britské společnosti Bass Plc včetně jejích českých aktivit za 2,3 miliardy liber (3,5 miliardy dolarů) v hotovosti. Interbrew se tak stane evropskou pivovarskou jedničkou a druhým největším výrobcem piva na světě za americkou Anheuser- Busch.

15. - Německá vláda se dohodla s energetickými koncerny, že zbývajících 19 jaderných elektráren v Německu vyrobí celkem 2500 terawatt elektřiny, a poté budou uzavřeny, což odpovídá 32 letům využívání reaktoru od jeho uvedení do provozu.

21. - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC; bez Iráku) se dohodla, že s platností od 1. července zvýší celkový těžební limit o 708.000 barelů denně na celkových 25,4 miliónu barelů denně což představuje zvýšení těžby o tři procenta.

22. - Francouzská Air France, americká Delta AirLines, AeroMexico a Korean Air Lines založily čtvrtou globální leteckou alianci pod názvem SkyTeam.

26. - Oznámeno, že německo-americký DaimlerChrysler koupí deset procent akcií na největší korejské automobilce Hyundai Motor za 429 milionů dolarů a obě společnosti tak vytvoří širokou alianci.

ČERVENEC
4. - Šéf kazašské státní ropné společnosti Kazakhoil oznámil, že ropné pole Kašagan v Kaspickém moři, kde probíhají průzkumné práce, skrývá obrovské zásoby surové ropy a zemního plynu, které budou zřejmě vyšší než sedm miliard tun (přes 50 miliard barelů).

6. - Evropský soud první instance rozhodl, že Evropská komise oprávněně pokutovala automobilku Volkswagen AG za protikonkurenční praktiky, ale snížil pokutu na 90 milionů euro z předchozích 102 milionů euro.

12. - Japonská síť obchodních domů Sogo Co Ltd vyhlásila bankrot, druhý největší v historii země.

13. - Podle nizozemského zákona bylo schváleno vytvoření burzy Euronext, která vznikla fúzí pařížské, bruselské a amsterodamské burzy. Burza zahájila činnost 22. září.

- Spojené státy uzavřely s Vietnamem historickou dohodu, která založí mezi oběma zeměmi poprvé od konce vietnamské války normální obchodní vztahy.

14. - Miamský tribunál odsoudil pět hlavních amerických tabákových firem k zaplacení náhrad škod obětem cigaret na Floridě ve výši téměř 145 miliard dolarů.

24. - Americká VoiceStream Wireless Corp. oznámila, že souhlasí s nabídkou Deutsche Telekom na fúzi za 50,7 miliardy dolarů v hotovosti a formou akcií a tím umožní Deutsche Telekom získat rozhodující pozici na trhu v USA.

28. - Kanadská společnost Nortel Networks, která je druhým největším dodavatelem telekomunikačního vybavení na světě, se dohodla na převzetí společnosti Alteon Websystems v transakci za 7,8 miliardy dolarů.

SRPEN
3. - Evropská komise poslala americkému softwarovému gigantu Microsoft oficiální varování před pokusy "zneužívání dominantní pozice na trhu operačních systémů osobních počítačů přenášením této moci na trh serverového softwaru".

9. - Americký ropný institut (API) zveřejnil zprávu, že zásoby surové ropy v amerických skladech se dostaly na nejnižší úroveň od roku 1976.

11. - Japonsko se poprvé po deseti letech rozhodlo zvýšit základní jednodenní sazbu na 0,25 z předchozích 0,15 procenta a ukončit tak politiku takzvaných nulových úrokových sazeb.

- Britský finanční ústav Barclays se dohodl na podmínkách fúze, v jejímž rámci převezme za zhruba 5,4 miliardy liber (asi 8,1 miliardy dolarů) svého menšího rivala Woolwich, a tím zvýší svůj podíl na britském hypotečním trhu na dvojnásobek.

15. - Ceny ropy na londýnském trhu překonaly úroveň 32 dolarů za barel a dostaly se tak nejvýše za posledních deset let.

18. - Největší americká pojišťovna podle výše aktiv American International Group (AIG) se dohodla na převzetí další americké pojišťovny HSB Group, za kterou zaplatí 1,2 miliardy dolarů.

ZÁŘÍ
4. - Francouzští zemědělci a nákladní dopravci zahájili blokádu silnic, především přístupových cest k rafinériím a skladům ropných produktů a rozhodli se tak protestovat proti zvýšení cen pohonných hmot.

6. - Cena severomořské ropy typu Brent s dodávkou v říjnu se dostala na hranici 34,00 USD za barel, čímž se ocitla na dalším desetiletém maximu.

10. - Ministři ropného hospodářství OPEC ratifikovali dohodu o zvýšení produkce ropy o 800.000 barelů za den s tím, že začne platit od 1. října.

11. - Cena jednoho barelu americké ropy West Texas Intermediate (WTI) vyrazila prudce vzhůru a ocitla se na novém maximu za posledních deset let, když činila 35,54 dolarů.

13. - Jedna z nejstarších amerických bank JP Morgan oznámila, že ji převezme za 33,2 miliardy dolarů v akciích další veterán amerického bankovnictví a třetí největší bankovní skupina v USA Chase Manhattan.

19. - Senát, horní komora Kongresu Spojených států amerických, schválil doložku nejvyšších výhod (PNTR) pro Čínu.

21. - Fiaskem skončily rozhovory o sloučení, které s britským leteckým přepravcem British Airways vedla nizozemská společnost KLM Royal Dutch Airlines.

22. - Evropská centrální banka se svými protějšky v USA a Japonsku podnikla intervenci na světových devizových trzích na podporu kursu euro.

- Ministr energetiky USA Bill Richardson oznámil, že USA uvolní 30 miliónů barelů ropy ze svých strategických ropných rezerv (SPR), a to během následujících 30 dní, aby tak snížily její cenu.

27. - Akcionáři Bank Austria schválili fúzi s německou HypoVereinsbank, kterou vznikne třetí největší banka v Evropě podle jmění. Fúze dohodnuta 22. července.

- Americká Federální obchodní komise (FTC) a Evropská komise schválily plán převzetí satelitní a komponentové divize americké společnosti Hughes Electronics z automobilového koncernu General Motors společností Boeing Co. za 3,75 miliardy dolarů.

- O den dříve skončilo původně plánované třídenní 55. výroční zasedání Rad guvernérů Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky v Praze.

28. - Dánové v referendu odmítli připojení země k Evropské měnové unii.

ŘÍJEN
5. - Britská hudební společnost EMI Group a hudební divize americké mediální společnosti Time Warner zrušily dohodnutý plán fúze.

9. - Japonská životní pojišťovna Chiyoda Mutual Life Insurance Co. požádala soud o ochranu před věřiteli v rámci vůbec největšího kolapsu životní pojišťovny v japonské historii.

- Začalo spouštění reaktoru prvního bloku české Jaderné elektrárny Temelín.

12. - Akcie na amerických trzích skončily prudkým poklesem a jejich indexy se dostaly na nejnižší úroveň za poslední půlrok až rok.

- Německý elektronický gigant Siemens AG se připojil k alianci tří největších výrobců mobilních telefonů na světě (finská Nokia, americká Motorola a švédský Ericsson), aby se podílel na vývoji bezpečných mobilních elektronických transakcí.

13. - Evropská komise s podmínkami schválila navrhovanou fúzi mezi společnostmi Vivendi, Canal Plus a Seagram, kterou vznikne mediální gigant nesoucí název Vivendi Universal. Fúze oznámena 20. června a jako poslední ji schválili akcionáři Canal Plus 8. prosince.

16. - Společnost Chevron, která je druhou největší ropnou firmou v USA, se dohodla na podmínkách fúze s další americkou společností Texaco, třetí největší firmou v oboru ve Spojených státech.

- Akcie Microsoftu poklesly o více než šest procent a ocitly se tak na nejnižší úrovni za poslední dva roky. Důvodem byly celkově slabé vyhlídky počítačového průmyslu.

18. - Dow Jonesův index newyorské burzy se propadl pod psychologickou hranici 10.000 bodů na nejnižší úroveň od února.

24. - Americké ministerstvo financí oznámilo, že USA dosáhly ve finančním roce 2000, který skončil 30. září, rozpočtového přebytku 237 miliard dolarů, což je zatím nejvyšší hodnota v historii země.

30. - OPEC zvýšil těžbu ropy o 500.000 barelů za den s platností od 31. října.

31. - Německý mediální gigant Bertelsmann se odtrhl od ostatních velkých hudebních společností a spojil se s americkou firmou Napster, která umožňuje zdarma stahovat hudební soubory z Internetu.

LISTOPAD
3. listopadu 2000 - Evropská komise podala civilní žalobu na americké tabákové firmy Philip Morris a Reynolds kvůli podezření, že jsou zapleteny do pašování cigaret do zemí EU.

9. - British Telecom kvůli krizi a zadlužení oznámil rozsáhlou restrukturalizaci, v jejímž rámci se rozdělí a prodá část svých aktiv.

10. - Jihokorejská automobilka Daewoo Motor požádala o soudní nucenou správu.

16. - Členové Rady pro hospodářskou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) se na závěr summitu v brunejské metropoli Bandar Seri Begawan dohodli na nutnosti zahájení nového kola rozhovorů o liberalizaci světového obchodu.

21. - Ministři zemědělství zemí EU rozhodli, že od 1. ledna 2001 bude povinné testování dobytka staršího 30 měsíců ze stád ohrožených nemocí šílených krav.

30. - Salvador přijal americký dolar za oficiální měnu.

PROSINEC
4. - Ministři zemědělství zemí EU schválili zákaz krmení hospodářských zvířat masokostní moučkou (od 1. ledna 2001 po šest měsíců) a rozhodli, že EU zlikviduje všechen dobytek starší 30 měsíců, který nebude negativně prověřen na BSE.

6. - Turecko získalo od MMF půjčku deseti miliard amerických dolarů v rámci záchranného balíčku kvůli krizi na finančních trzích.

-  Britská informační společnost Reuters Group Plc. vybrala jako svého příštího šéfa dosavadního vedoucího informační divize Američana Toma Glocera, který má nahradit současného šéfa Petera Joba, jenž odchází v červenci 2001 do penze.

7. - Rada Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) schválila kontroverzní půjčku 215 milionů dolarů na dokončení dvou jaderných elektráren na Ukrajině.

14. - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) oficiálně přijala Slovensko za svého 30. člena.

15. - Evropský výrobce letadel Airbus Industrie získal zakázku na šest obřích letounů modelu A3XX od britské Virgin Atlantic Airways a s 50 přijatými zakázkami tak může zahájit práce na výrobě největšího letounu na světě pro osobní dopravu.

Světová banka ve Washingtonu se chystá na mezinárodní den boje proti AIDS, 30. listopadu 2000.

  • Nejčtenější

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

KOMENTÁŘ: Pandemie nemilosrdně odhalila, jak prázdný je český stát

Premium Pandemie hodně poškodila českou ekonomiku, současně však otevřela příležitost k růstu jiným směrem. Vláda se však nesmí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi mohou mít funkční přístav u moře. Stačí kývnout na hamburskou výměnu

Premium Česku opět svitla naděje, že dlouhodobě zanedbané přístavní území v Hamburku přestane dělat u západních sousedů ostudu....

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Bydlení není drahé, to kupní síla je malá, říká Anderle ze Sekyra Group

Developeři našli nového klienta, pro kterého stavět – investiční fondy. Ty se v poslední době zaměřily na investice do...

Zavařovací sezona začala o měsíc později. Prodejci hlásí růsty prodejů

Češi se letos pustili znovu do zavařování. Prodejci v červenci sledovali nárůsty prodejů zavařovacích hrnců,...

Pivovary zaznamenaly meziroční ztrátu osm procent. Letos jim pomohl fotbal

České pivovary snížily za první pololetí meziročně výstav o osm procent, oznámili zástupci Českého svazu pivovarů a...

Češi změny klimatu pozorovali spíše z dálky, říká šéf asociace pojistitelů

Počasí v Česku se s klimatickými změnami stává stále nevyzpytatelnějším a do budoucna se dá předpokládat, že i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...