Světová banka navrhla, jak rychle ozdravit firmy

  10:21aktualizováno  10:21
- Jestliže mají tuzemské životaschopné, ale předlužené podniky projít skutečnou restrukturalizací, měla by vláda podle Světové banky prosadit nová, jasná pravidla. "Restrukturalizace a vyrovnání věřitelů totiž za současného právního systému v podstatě neexistují," míní ve své zprávě experti Světové banky, kteří v minulých týdnech zkoumali právní prostředí v zemi a navrhli principy řešení. Ty jsou obsahem dosud neveřejné zprávy, kterou dostala v minulých dnech vláda k dispozici.

Jak by se měl problém podle názoru Světové banky řešit? Základem má být podpora mimosoudních dohod věřitelů a dlužníků s tím, že soudy by v podstatě zajišťovaly podle předem stanovených pravidel určitý dozor.

Pravidla, jak postupovat, by se měla zapsat přímo do zákona o konkursu a vyrovnání, přičemž základem má být právě princip vyrovnání. "Tato rychlá cesta ovšem musí být doplněna změnami i v dalších zákonech," uvádí se ve zprávě banky.

Jde především o úpravu exekučního práva, kdy by věřitelé měli silnější právo na zástavy, posílení práv věřitelů a rychlejší likvidace podniků v bankrotovém zákoně a revizi daňových norem ve smyslu odpuštění některých daní či daňové pobídky pro kapitalizaci pohledávek nebo odpuštění dluhu věřitelem.

Pravidla by měla podle banky doplnit postup, který má platit pro vládní Revitalizační agenturu, jež se však bude zabývat jen několika podniky.

Hlavní principy rychlé cesty restrukturalizace mají být následující:
- dlužníci se s věřiteli dohodnou na restrukturalizačním plánu a sami, pouze pod dohledem soudu, proces zahájí;
- pokud se nedohodnou, zahájí léčebnou kúru sami věřitelé, jestliže s restrukturalizačním plánem bude souhlasit většina;
- po dobu realizace ozdravného plánu, což má být zákonem omezeno jen na dva až čtyři měsíce, nesmí nikdo z věřitelů včetně státu požadovat žádné platby, tuto ochranu potvrdí soud;
- věřitelé se buď dohodnou na splátkovém kalendáři, například po dobu dvou let, nebo kapitalizují své pohledávky a vytvoří novou společnost;
- věřitelé si budou moci vybrat manažery celého procesu, kteří budou mít od soudu licenci pro tuto činnost.

Lidé z konkursní praxe jsou principům rychlého postupu většinou nakloněni, pochybují však o jejich průchodnosti vzhledem k potřebě promítnout je do zákonů.

"Mimosoudní dohody a rychlá pravidla pro soudy jsou zajímavé, problém ovšem je, že by se muselo přestavět několik klíčových zákonů, což může trvat opět několik let," říká správce konkursní podstaty Roman Rais.

Podle něho jsou přitom klíčové úpravy daňových zákonů, na což však stát zatím nechtěl přistoupit. "Stát nyní například nepovolí zlikvidovat podnik, který evidentně nemá majetek, ale má daňové nedoplatky. Tato mrtvola tak nadále musí fungovat, ačkoliv všichni vědí, že ty peníze jsou nevymahatelné. Sám takových mrtvol spravuji pět," říká Rais.

Za klíčové považuje změny v daňových zákonech také správkyně konkursní podstaty Ludmila Kamlenková. "Jestliže se změny v daňových normách nepodaří prosadit, pak o restrukturalizaci a mimosoudních dohodách nelze hovořit," říká.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz