Světová banka bude znovu jednat o Wolfowitzovi

  17:57aktualizováno  16. května 20:05
Rada výkonných ředitelů Světové banky takřka celý den jednala o Wolfowitzovi. Rozhodnutí o jeho setrvání v čele instituce však odložila. Wolfowitz před čtyřiadvacetičlennou radou obhajoval svůj postoj a zopakoval, že nehodlá z funkce odstoupit. Bílý dům za Wolfowitzem dál stojí.
Paul Wolfowitz

Paul Wolfowitz se ve středu sešel v Bruselu se zástupci EU, kterým vysvětloval svůj pohled na vedení Světové banky (30. března 2005) | foto: Yves HermanReuters

Etická komise, která se sešla v pondělí, se shodla na tom, že Wolfowitz porušil etická pravidla, když své přítelkyni pomohl k výnosnému místu a pohádkovému platu. Na své podpoře ale Bílý dům trvá.

Wolfowitz v emotivním vystoupení před radou řekl, že pokud mu vysloví nedůvěru, bude to velmi nespravedlivé rozhodnutí. Navrhl však, že může uvažovat o změně způsobu řízení, aby si získal zpět důvěru zaměstnanců.

USA stojí za Wolfowitzem, zástupci G7 ne
"Souhlasíme s tím, že se v celé kauze událo mnoho chyb. Není to ale důvod k výpovědi," řekl mluvčí Bílého domu Tony Snow.

Wolfowitzem se v úterý večer zabývali také náměstci ministrů financí G7, tedy zemí, které jsou největšími akcionáři Světové banky. Ti projednávali, zda Spojené státy podpoří. Na stranu USA se ale nakonec přiklonili jen Japonci. Američany zklamala dokonce i sousední Kanada.

Po rychlém rozhodnutí ve věci volá Evropská unie. "Chceme od rady rychlé rozhodnutí," řekla německá ministryně pro rozvoj Heidemarie Wieczoreková-Zeulová. "Všichni ministři pro rozvoj chtějí, aby byla obnovena věrohodnost a bezúhonnost banky. Potřebujeme silnou banku, potřebujeme silného prezidenta," dodala.

V úterý ještě přitvrdila, když se nechala slyšet, že Wolfowitzova přítomnost na fóru banky o Africe, které se má konat v Berlíně, není žádoucí. "Doporučila bych mu, aby se neúčastnil, pokud bude stále ve funkci," citovala ji agentura Reuters. "Prokázal by bance velkou službu, kdyby rezignoval," řekla také.

Velice problematicky situaci šéfa banky vidí i dánská ministryně pro rozvoj Ulla Tornaesová. Zpráva výkonné rady je podle ní velmi znepokojivá. Ze zprávy totiž vyplývá, že Wolfowitz skutečně porušil pravidla. "Vyvstala tu velmi vážná situace, což může ohrozit důvěryhodnost banky," dodala

"S veškerou úctou prohlašuji, že kritizovat mé činy nebo je považovat za základ pro vyslovení nedůvěry by bylo velmi nespravedlivé a v rozporu s důkazy, které jsem vám předložil," uvedl Wolfowitz v prohlášení, které radě předložili jeho právní zástupci. 

Kauza se provalila v polovině dubna
Případ se táhne už několik týdnů, kdy vyšlo najevo, že Wolfowitz zajistil své milence Shaze Rizaové výnosný post, ve kterém pobírala vyšší plat než ministryně zahraničí Spojených států Condoleezza Riceová. - více zde

Proti Wolfowitzovi se už sešli i demonstranti, kteří současného šéfa vyzývali k okamžité rezignaci.  - více zde

Některá média upozorňují, že kolem Wolfowitze se možná rozehrála špinavá hra, jejímž cílem je dostat Wolfowitze z banky. Některým zaměstnancům a členům banky údajně vadí, že Wolfowitz vede nekompromisní boj s korupcí, a to jak v samotné bance, tak v některých rozvojových zemí, v nichž vládnou zkorumpované režimy.

Světová banka je spolu s Mezinárodním měnovým fondem globální institucí, jejímž cílem je pomáhat třetímu světu. Je nepsaným pravidlem, že ve vedení měnového fondu bývá Evropan, zatímco nejvyšší pozice ve Světové bance vždy patří Američanovi. V čele MMF stojí Španěl Rodrigo Rato.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

Najdete na iDNES.cz