Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Pro stát není program Antivirus náklad, ale investice, míní Svaz průmyslu

  12:52aktualizováno  12:52
Svaz průmyslu a dopravy ČR pořádal online konferenci na téma Kurzarbeit - jak dál směřovat pomoc podnikům. Viceprezident svazu Jan Rafaj představil dva možné koncepty, jak v podpoře firem a podnikatelů pokračovat. „V rámci programu bylo do dnešního dne podáno 45 tisíc žádostí, 90 procent z nich je schváleno,“ řekl.

Firmy nyní mohou využít tzv. kurzarbeit v rámci programu Antivirus. Stát poskytuje 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a mzdy pracovníků uzavřených provozů, a to do 39 tisíc korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky je to 60 procent, a to do 29 tisíc korun. Oba příspěvky se stanovují ze superhrubé mzdy.

Podle Rafaje by měl být program prodloužen do srpna, respektive do konce prázdnin. „Potřebujeme aby s námi ministerstvo práce a sociálních věcí začalo jednat, abychom do konce června měli konkrétní návrh,“ říká viceprezident Svazu. 

Svaz průmyslu a dopravy ČR na konferenci představil dva modely budoucí podoby podpory zaměstnanců. První možností je využít stávají model a překlopit program Antivirus do zákonného rámce. Nicméně tato možnost by si žádala zásah do zákoníku práce. „Je zapotřebí přijmout úpravu, která by byla dlouhodobá a zároveň stanovená zákonem,“ říká Jiří Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu.

Zaměstnavatel by platil mzdu za odvedenou práci

Druhý koncept předpokládá, že by zaměstnavatel vyplácel mzdu pouze za odvedenou práci. Zbytek by zaměstnanec dostal v rámci podpory v nezaměstnanosti. „Takže by například zaměstnavatel platil třicet procent za vykonanou práci. Za neodpracovanou dobu by člověk dostával podporu v nezaměstnanosti,“ říká Hejduková.

Jan Zikeš z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) upozornil, že podniky mají problémy s cashflow. „Do budoucna bychom hodnotili pozitivně, kdyby program Antivirus nefungoval jen na bázi refundace, ale aby tam byla i nějaká záloha. Pro některé firmy je problém platit náklady,“ uvádí Zikeš. 

„Je důležité si uvědomit, že program Antivirus nepomáhá subjektům, které jsou zřizovány kraji a obcemi. Myslím tím například spektrum sociálních služeb, například pečovatelské domy, na které se Antivirus nevztahuje,“ upozorňuje Zikeš. Podle něj je potřeba zaměřit se i na tuto oblast.

Jsou sankcionovaní ti, kteří se snažili fungovat

Nataša Randlová z firmy Randl Partners zmínila dílčí problém restaurací a hotelů. „Potýkají se s nejistotou, zdali patří do modelu A nebo B. Některé restaurace například otevřely hladové okénko. Prodaly sice třeba jen dva obědy denně, ale i v tom případě už z principu nepatří do skupiny A. Připadá mi to trochu jako sankciování těch firem, které se snažily alespoň nějakou činnost vyvíjet,“ říká Randlová. 

Když vrácení neznamená zamítnutí. Jak nechybovat v žádosti o kurzarbeit

Otazník podle ní visí i nad tím, jak budou probíhat následné kontroly čerpání peněz z programu. „Mnoho lidí se obává, že sice peníze dostanou, ale následně jim je někdo bude brát.“

Diskutující krátce mluvili i o ošetřovném a konceptu návratu dětí do školy. Otevření škol by podle Svazu průmyslu a dopravy firmám moc pomohlo. „Společnosti, které se zkouší vracet do normálního režimu, narážejí u zaměstnanců s dětmi. Uvědomují si, jak těžké je personál motivovat,“ uvádí Rafaj. Mezi návratem do práce a staráním se o děti v domácnosti totiž často zaměstnanci volí druhou možnost. 

Překážkou je, že pokud se školy otevřou, družiny zůstanou zavřené. Zejména rodiče dětí na základním stupni tak budou mít „pokrytou“ jen polovinu dne a bude pro ně problém chodit do práce v klasickém režimu. „Je čas revidovat některé programy, aby se nestávaly kontraproduktivními,“ řekl na účet ošetřovného Rafaj.

Dlouhodobější charakter dává smysl

Původně měl program pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce dubna, v pondělí vláda rozhodla o prodloužení Antiviru do konce května. Důvodem je postupné otevírání provozů, které potrvá až do 25. května. Počet žádostí firem o kurzarbeitovou podporu již přesáhl 40 tisíc.

Úřady stornovaly 70 procent žádostí o kurzarbeit, firmy je vyplnily nesprávně

Odbory a zaměstnavatelé požadují, aby Antivirus fungoval ještě aspoň několik měsíců. Odboráři navrhují, aby úřady firmám poskytovaly zálohu a neproplácely podporu až zpětně. Podle Svazu průmyslu a dopravy by na program pak měl navázat ještě klasický kurzarbeit podle německého vzoru, který se využívá v krizi.

Také podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by měl být program Antivirus na tři až šest měsíců. “Zvláště, když se přepneme z programu Antivirus do klasického kurzarbeitu, kdy budeme podporovat firmy, které se snaží opět rozběhnout své fungování, by dlouhodobější charakter dával smysl,“ uvedla ministryně v pondělí.

Počet osob s covid-19 dle krajů

2101
1063
186
663
455
546
200
197
289
186
549
743
371
1580
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Chorvatsko se modlí za návrat turistů, bez nich mu hrozí ekonomický kolaps

Koronavirus zdecimoval nejdůležitější sektor chorvatské ekonomiky. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko závislé...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Může nás to zničit, protestují podnikatelé proti vyšší dani z nemovitosti

Podnikatelé ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku dostali do datových schránek oznámení o výši daně z...

Šéf Hospodářské komory: Pomoc malým firmám nestačí, bude se propouštět

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý kritizoval schválenou podobu zákona, který firmám do 50 zaměstnanců...

Inspektoři práce se vracejí, budou trestat přešlapy z nouzového stavu

Během stavu nouze inspektoři práce zahajovali kontroly jen výjimečně, od 1. června se vrací k normálnímu režimu. Pokud...

I tabákový byznys musí být udržitelný, říká šéf koncernu BAT v Česku

Stát přistoupil k zahřívanému tabáku, který je i potenciálně méně rizikový, daňově velkoryse. Nyní ale asi bude muset...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz