„Stát něco slíbil, bere naše daně a má pět let zpoždění. Situace se nelepší, je potřeba přijmout rázná opatření,“ dodal.
Podle něj jsou pro zlepšení dostupnosti bydlení klíčové čtyři věci. „Zrychlit povolování, snížit přeregulovanost stavebnictví, zjednodušit územní plánování a podpořit výstavbu dostupného nájemního bydlení. Bez těchto kroků se nic nezmění,“ řekl tento týden v pořadu iDNES.cz Rozstřel.
„Prostě když je něčeho málo, je to drahé. Musíme zajistit, aby bytů bylo víc. Je to otázka selského rozumu,“ dodal.
Šéf Central Group kritizoval i přísnost stavebních norem, které jsou v řadě případů přísnější než v okolních zemích a výstavbu komplikují. „Trend směrem k udržitelnosti je potřeba podporovat, ale Green Deal se musí přehodnotit. Aby nepřiměřená regulace nezabila vedle automobilového průmyslu i stavebnictví. Třicet let se neotevřel nový lom. Z čeho se bude stavět?“ ptal se Dušan Kunovský na summitu.
Náklady na výstavbu rostou
Pavel Kliment z KPMG upozornil, že růst nákladů na výstavbu je výrazně rychlejší než růst cenové hladiny. „U cen stavebních pozemků pak vidíme podobný obrázek. Podmínkou rozvoje je přitom dostupnost zdrojů, ať už to jsou energie, pozemky, stavební práce,“ řekl.
Ve srovnání s rokem 2015 vzrostly podle studie představené KPMG vzrostly ceny bytové výstavby o 126 procent a u pozemků o 150 procent. Ve srovnání s tím výše mezd za deset let kumulativně stoupla jen o 73 procent přičemž celková cenová hladina se za stejné období zvýšila o 54 procent, uvedl Kliment.
Radní Prahy pro oblast financí Zdeněk Kovářík kritizoval rozbujelý NIMBY efekt. Podle něj je nejčastější problém při povolování odpor těch, co už bydlí, proti těm, co bydlet teprve chtějí. „Pokud toto nebudeme schopní napříč politickým i společenským spektrem změnit, budou problémy pokračovat bez ohledu na to, jaký napíšeme zákon,“ řekl radní.
Generální ředitel ČSOB Hypoteční banky Martin Vašek odhadl, že v letošním roce budou všechny hypoteční banky financovat 380 miliard korun úvěrů na bydlení. „Poptávka roste masivně. Ve financování problém není, problém je v exekuci, to je to, co nás svazuje. A také je třeba říct, že když chce dnes starosta postavit dostupné bydlení pro své občany, tak za to dá se říct ručí vlastní hlavou,“ řekl.
Podle Karla Havlíčka z opoziční ANO je nedostatečnou výstavbu nutné podpořit reorganizací ve státní správě. V současnosti je totiž oblast bytové výstavby roztříštěná mezi ministerstvo pro místní rozvoj, resort průmyslu a obchodu a Částečně i resort dopravy, kam spadá Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ). Problematika bydlení by měla být v gesci vicepremiéra.
Zmiňovaný DESÚ, který má v současnosti za úkol povolování dopravních a energetických staveb by do budoucna mohl povolovat i velké bytové projekty. Konkrétně Havlíček zmiňoval projekty nad sto bytů.
Pomůžeme družstevnímu bydlení, řekl Stanjura
V odpoledním bloku na Summitu dostupného bydlení zmínil ministr financí Zbyněk Stanjura, co všechno stát připravuje. Jednou z novinek by měla být daňová podpora na odpočet úvěrů na družstevní bydlení.
„Zahájili jsme jednání s hlavním městem tak, abychom všechny státní pozemky v Letňanech dali k dispozici Praze, která tam chce vybudovat byty a další služby. A zde by mohlo domov najít až padesát tisíc lidí,“ řekl Stanjura.
Přiznal také selhání vlád v oblasti digitalizace. „Děláme všechno proto, abychom to spravili. Není to jednoduché,“ dodal.
Podle Daniela Ryšávky, ředitele Státního fondu podpory investic, je v současné době podaných 140 žádostí za 7,4 miliardy korun na projekty dostupného nájemního bydlení. „Přicházejí jak ze soukromého sektoru, tak z měst a obcí, ty tvoří asi sedmdesát procent,“ upřesnil Ryšávka.
Předseda představenstva Národní rozvojové banky Tomáš Nidetzký pak zmínil i další problémy, které jsou někdy opomíjené, do trhu s bydením ale vstupují. Mezi ně patří třeba držení bytů pro Airbnb, ale i nedostatek vysokoškolských kolejí. „To je třeba příklad Brna, kde studenti místo na kolejích bydlí ve městě v bytech, kde by mohly bydlet třeba rodiny s dětmi,“ řekl.