(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv iDNES.cz

Silvestrovská oslava: šumivé víno zdražilo, ušetřit lze na kaviáru

  • 50
Položky v účtu za oslavu konce roku se letos mírně posunou. Zatímco cena za šumivá vína se zvýší, kaviár je možné sehnat levněji než před lety. Zákaz lovu jeseterů vedl k boomu umělých chovů. Produkce delikatesy jde nahoru a ceny klesají.

Jan Werich podle svého slavného výroku snídával kaviár a šampaňské. „No, víte, ono není nic lepšího a dražšího,“ zdůvodňoval herec neobvyklou volbu ranního pokrmu. Jeseteří pochoutka s šumivým vínem opravdu platí za synonyma luxusního stravování, které si většina lidí obvykle nedá. Během silvestrovských oslav si však leckdo delikatesy dopřeje.

Dobrou zprávou je, že při nákupu kaviáru lze oproti minulým létům ušetřit. Podle dat Federace evropských producentů v akvakultuře (FEAP) produkce kaviáru v posledních letech prudce roste. Podle statistik FEAP existuje na světě zhruba 90 kaviárových farem, z nichž polovina leží v Evropě. Dohromady v roce 2014 vyprodukovaly zhruba 240 tun kaviáru, v roce 2019 by to podle odhadů měl být více než dvojnásobek.

Se zvyšující se konkurencí stoupá i tlak na nižší cenu. „Během sezony jsou ceny vyšší a nižší, obecně však cena v posledních letech určitě klesla. Cena kaviáru z farem, kterých je hodně v Německu, je nižší. Konkurentů je čím dál tím více,“ vysvětluje Vyacheslav Avanessyan, spolumajitel dovozce a distributora delikates Gourmet Partners.

Sto gramů kaviáru vyšlo před dvěma lety klidně na dvacet tisíc korun. Dne lze kvalitní jikry z německých chovů sehnat za čtvrtinu této ceny. „V roce 2014 cena klesla o deset procent, v roce 2015 to bude v podobné míře a v roce 2016 zase,“ popsal propad německému deníku Die Welt Jörg Michael Zamek, šéf společnosti Desietra. Ta byla před třinácti lety první farmou v Německu.

Rozmach umělých chovů nastal v polovině minulého desetiletí, když se prudce snížily kvóty pro divoký odlov kritický ohrožených jeseterů a vyzy velké, často nazývané podle ruského názvu běluga. Právě její kaviár je považován za nejkvalitnější. To vedlo jednak ke prudkému zdražení, ale také založení mnoha rybích farem.

Do kaviáru se pustila i Čína. S kvalitou zaostává

Ty kromě evropského kontinentu vznikly také v Rusku a v posledních letech i v Číně. Na rozdíl od evropské či ruské umělé produkce, jejíž kvalita je srovnatelná s „divokým“ kaviárem, z čínských jiker znalci příliš radost nemají. „Tamní farmy vytváří křížence jeseterů, díky čemuž mohou mít kaviár už za dva roky místo pěti. Náklady jsou výrazně nižší, hodně to však dopadá na kvalitu,“ vysvětluje Avanessyan.

Luxus pro snoby? Deset chyb, které ničí šampaňské

V české maloobchodní síti jsou většinou k dostání levnější jikry z lososa či tuňáka. Naopak jen velmi těžko sehnatelnou vzácností je íránský kaviár z Kaspického moře, který je vůbec nejdražší. Oficiální vývoz kdysi největšího exportéra Íránu klesl podle agentury AP kvůli zákazu odlovu i mezinárodním sankcím z důvodu jadernému programu téměř na nulu.

Na evropský trh se íránský kaviár legálně dostane je velmi omezeně v případě, že se kvóty mimořádně uvolní. „Cena je však extrémně vysoká,“ říká Avanessyan. Podle Weltu dosahovala v době největších omezení, kdy umělý odchov nebyl ještě plně rozvinut, i 8 600 eur za kilo, tedy 230 tisíc podle dnešního kurzu. Cena i kvalita kaviáru je tak značně kolísavá a rozdíly mohou činit i stovky procent.

Sekty zdražily. Ceny může opět srazit konkurence

Kdo zaplatí za kaviár tolik peněz, ten si zřejmě připlatí i za nejkvalitnější francouzské šampaňské. Většina lidí však zvolí levnější sekt, za který na rozdíl od rybí pochoutky zaplatí více než v minulých letech. Podle posledních statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) z října stála láhev šumivého vína v průměru 134 korun. O rok dříve to bylo jen 123 korun, před dvěma lety 121 korun.

Neplaťte za nákupy víc, než musíte!

Na portálu AkčníCeny.cz každý den najdete přehled aktuálních akčních letáků a zboží v akci.

Podle obchodníků stojí ze růstem cen špatná úroda v minulých letech. Letos sice byla nadprůměrná, loni to však tak slavné nebylo. „Co se týče šumivých vín, můžeme potvrdit, že běžná prodejní cena v našich obchodech rostla, stejně jako tomu bylo i u takzvaných tichých vín. Důvodem je špatná úroda vinné révy v posledních letech,“ uvádí mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Na druhou stranu ČSÚ zveřejňuje data se zpoždění. A šumivá vína jsou oblíbeným sortimentem, na který řetězce s oblibou lákají zákazníky. Sekty tak jsou v období kolem Vánoc a silvestra často v akcích. Navíc i v oblasti sektů roste tradičnímu Bohemia sektu konkurence. V listopadu přišel do Česka největší německý výrobce Rotkäppchen-Mumm. Uvedení produktů na trh doprovází rozsáhlá marketingová kampaň spojená s promočními akcemi (více čtěte zde).