Loni sucho, letos i déšť. Extrémní počasí opět výrazně zdražilo zeleninu

  6:00aktualizováno  6:00
Zatímco meteorologové v těchto dnech doporučují schovat se před sluníčkem, zemědělci většinu času tráví na poli či v sadech. Loni touto dobou už měli sýpky téměř plné a stromy otrhané, letošní počasí sklizeň nijak výrazně neurychlilo. Zemědělci navíc čekají až o pětinu menší úrodu a my si značně připlatíme.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejvíce to lidé pocítí ve svých peněženkách při koupi brambor a cibule. Na vině je stále ještě extrémní sucho a špatná úroda v loňském roce. Podle Českého statistického úřadu Češi za jeden kilogram brambor zaplatí letos rekordních 27 korun, za kilogram cibule dokonce 39 korun. Loni to bylo necelých 14 korun za cibuli, za brambory 18 korun.

Za zvyšující se ceny však nemůže ani tak počasí u nás, jako v zahraničí. „Cenovou hladinu určují dovozy. Vysoké ceny jsou dány nízkou loňskou úrodou u velkých producentů ve Francii či Německu,“ říká předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Čeští bramboráři doufají, že letos by mohla být úroda lepší. Vysázené brambory jsou v dobrém stavu. Zároveň přiznávají, že klíčovým faktorem je déšť. „Rozhodujícím kritériem jsou a budou srážky. Pokud jich přijde významnější množství do začátku srpna, může být ještě sklizeň celkem dobrá. V opačném případě asi budou regionálně velké rozdíly v produkci,“ uvádí Josef Králíček z Českého bramborářského svazu.

Fíky a kiwi jde pěstovat jen na zahrádkách

Miroslav Trnka z projektu Intersucho vysvětluje, zda se u nás změní skladba pěstovaných plodin.

Zemědělci mají kvůli horku a suchu horší úrodu, není čas začít pěstovat něco exotičtějšího?
Velmi těžko nahradíme pšenici nebo ječmen. V suchých oblastech se pěstuje třeba čirok, ale to je řešení možná pro tisícovky hektarů. Měli bychom se spíš bavit o tom, jaké využívat technologie.

Co ovoce? Porostou tu banánovníky?
To ne. Jednak jsou u nás na začátku a na konci vegetační sezony kratší dny, takže nemáme tolik slunečního záření. A navzdory změnám klimatu pořád máme zimu. Takže třeba olivy a jiné středomořské ovoce by zmrzlo.

Na jižní Moravě někde pěstují fíky.
I kiwi. Na zahrádkách. Ne v komerčním měřítku. To by kvůli chladnějšímu podnebí u nás komerčně nešlo a ani by tu po nich nebyla poptávka.

Předpověď počasí nicméně skutečně na konec tohoto týdne prorokuje přeháňky a bouřky. Naopak ovocnáři škody na úrodě pociťují už nyní. „Ve srovnání s loňskem je asi o pětinu nižší,“ zhodnotil stav předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Nedaří se třeba rybízu a na podzimní sklizni jablek se zřejmě podepíše škaredé počasí z přelomu dubna a května.

Je však potřeba říct, že loni se právě díky vedru a suchu ovoci velmi dařilo. Plody byly menší, zato jich bylo hodně. Například palírna Rudolf Jelínek hodnotí loňský rok jako mimořádně dobrý a letošní jako průměrný. „Pomohl nám napřed deštivý květen a pak horký červen, který ovoci pomohl dozrát,“ vysvětluje ředitel sadů společnosti Jiří Koňařík.

Společnost má na Moravě desítky hektarů meruňkových a švestkových sadů. Švestky podle něj letos budou bez problémů, jen na některých meruňkách se podepsal jarní mráz.

Medu bude méně

Stejně jako se ovocnáři kvůli dešti a jarním mrazům obávají nižší sklizně jablek, očekávají nižší výnosy medu také včelaři. „Co včely nestihly v květnu, to v červnu už nedohnaly,“ upozorňuje včelař Vladimír Hrach ze Šumavy.

Přesnou představu o celkové produkci budou mít včelaři až v září, kdy se uzavírají statistická hlášení. Ta z posledních let ukazují, že produkce klesá. Loni vytočili 8 960 tun medu, před dvěma lety byl výnos medu 10 080 tun.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Navrhnu, ať řešíme důchodový věk, říká ministryně Schillerová

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová

Ministryni financí čeká v rámci jednání o rozpočtu přetahování o dvacet miliard korun s koaličními ministry a také s...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Další z rubriky

Další rána pro Boeing. Odkládá první let stroje řady 777X na rok 2020

Boeing 777x

Americký výrobce letadel Boeing odložil první let nového širokotrupého letounu řady 777X z konce letošního roku na rok...

Díky akci Z. Když za socialismu selhala samospráva, nastoupili dobrovolníci

Hotel Centrum v Semilech je architektonicky výjimečnou stavbou. V roce 1972 jej...

S hráběmi v ruce zkrášlovali své okolí, pracovali na poli, účastnili se úklidových a údržbových prací, stavěli školy,...

Kdo koupil zájezd dřív, prodělal. Krize Boeingu nabídky last minute neomezila

ilustrační snímek

Přes strašení cestovek, že letos kvůli výpadku letounů Boeing 737 MAX nebudou dovolené na poslední chvíli, je nakonec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz