Studenty láká práce pro stát, nejlépe ČNB či ČEZ

  1:00aktualizováno  1:00
Vypadá to, jako by čeští studenti počítali s finanční krizí už v první polovině roku 2008. Místo loňských lídrů Vodafone, IBM či poradenské společnosti Ernst & Young a PricewaterhouseCoopers totiž letos sází na jistotu. Nejraději by pracovali v České národní bance (ČNB) nebo v energetickém gigantu ČEZ.
Studentům imponuje velikost a medializované bohatství firmy.

Studentům imponuje velikost a medializované bohatství firmy. | foto: Profimedia.cz

Ukazuje to výzkum společnosti Trendence, který proběhl od loňského listopadu do letošního června a ve kterém ve dvou kategoriích – technické a ekonomické – odpovídalo pět tisíc českých studentů vysokých škol na otázky o představách budoucího zaměstnání.

Studenti přesedlali z firem, které kvůli finančnímu zemětřesení a ekonomickému zpomalení očekávají chudší období. To se nejvíce týká právě strojírenských, finančních i poradenských firem.

V loňském roce nebyly do žebříčku české firmy nasazeny, studenti je mohli pouze vepsat na prázdné místo v dotazníku, přesto personalisté nečekali, že takto zamíchají pořadím a ukážou záda všem svým konkurentům z řad zvučných nadnárodních společností.

"Musím říci, že si to přesně nedokážeme vysvětlit. Těší nás to, ale je faktem, že pro absolventy tu moc místa není. Zaměstnanci se u nás příliš nemění," říká o výsledcích výzkumu mluvčí ČNB Pavlína Bolfová.

Navíc se podle Bolfové ČNB ani neúčastní žádných školních promo akcí, jak to běžně dělají komerční banky. Podle ní hraje velkou roli publicita čelních představitelů banky. I lidé z personálních agentur nad vítězstvím ČNB spíše kroutí hlavou.

"Je to překvapivé. Důvod bych hledal asi v tom, že na akademické půdě mají bankéři ČNB odbornou autoritu. Někteří k nim mohou vzhlížet a to je pro výběr zaměstnavatele také důležité," myslí si Milan Novák, šéf Grafton Recruitment.

Překvapivý úspěch ČEZ

Dalším velkým překvapením byl úspěch energetického gigantu ČEZ. Společnost byla dlouhá léta mezi studenty chladně přehlížena jako státní moloch se stínem bezohledného monopolu. Letošní statistika však ukázala, že obraz firmy se v očích studentů výrazně změnil. Každý pátý oslovený "technik" by nejraději pracoval pro českou energetickou jedničku.

Podle ředitelky lidských zdrojů skupiny ČEZ Hany Krbcové začaly více fungovat informační projekty, kterými firma o sobě dává vědět na půdách škol.

"Jsme firma, ve které probíhají unikátní změny a spolu s naší expanzí do jednotlivých českých regionů a také do zahraničí se zde otevřel obrovský prostor příležitostí, nejen pro techniky," vidí důvody úspěchu Krbcová.

Studentům navíc imponuje velikost a medializované bohatství firmy. "Mě zajímá Škoda Praha Invest, což je nyní dceřiná společnost ČEZ, která pro ně dělá kompletní obnovu všech elektráren. Určitě mě tam lákají peníze a možnosti se v rámci společnosti dostat i do zahraničí," říká například Ondřej Krbec, student 5. ročníku strojní fakulty pražského ČVUT.

"Energetiku vnímám jako velice perspektivní odvětví, a ČEZ je tak ideální možnost," přidává se student 4. ročníku elektrotechnické fakulty ČVUT Tomáš Kadlec.

Telekomunikace a velká čtyřka už v módě nejsou

Výsledky výzkumu ukázaly, že i růst telekomunikačního odvětví se pomalu zastavil. Zatímco v loňském roce studenty nejvíce ovlivňoval přístup k moderním technologiím, což hrálo do karet například Vodafonu, dnes už rychlý počítač či nový mobil nechává studenty spíše klidnými.

"V žebříčku se projevuje dvou- až tříletá perioda, kdy se preference přirozeně přelévají mezi firmami z různých odvětví. Umístění ČNB a ČEZ je překvapivé. Bereme to jako výzvu, abychom v příštích letech mladé opět více zaujali," říká Katarína Brončeková, viceprezidentka personálního oddělení Vodafonu.

Ještě větší propad preferencí mezi "studentskými voliči" zaznamenaly firmy tzv. velké čtyřky, tedy poradenské globální značky Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers (PWC), Deloitte a KPMG. Po loňském druhém a třetím místě mezi ekonomy se Ernst & Young a PWC odsunuly až k desátému místu.

"Myslím, že tady hraje roli určitá perioda 3 až 5 let, kdy se tyto firmy nasytí a až s odstupem mladé opět nabírají," říká rektor pražské Vysoké školy ekonomické Richard Hindsl.

Jejich náborové možnosti jsou navíc ovlivněny tím, jak se jim daří. A právě vyhlídky jejich oboru kvůli ekonomickému zpomalení nejsou pro příští rok příliš optimistické.

Kde by chtěli Pracovat

V jakých firmách by chtěli pracovat technici:

ČEZ 19,5 %
Volkswagen Group 17,8 %
Microsoft 17,6 %
Siemens 15,4 %
IBM 15,3 %
Seznam.cz 12,8 %
Škoda Holding 11,5 %
BMW Group 11,5 %
Sun Microsystems 10,4 %
Vodafone 9,3 %
Zentiva 9,1 %
Hewlett-Packard 7,5 %
Intel 7,4 %
Apple 7,1 %
Cisco Systems 6,5 %
České aerolinie 6,4 %
EVRAZ Vítkovice Steel 6,2 %
Nokia 6,2 %
Plzeňský Prazdroj 6,2 %
Tatra 6,2 %
AMD 5,4 %
Třinecké železárny 5,0 %

V jakých firmách by chtěli pracovat ekonomové:

23,8 % Česká národní banka
18,2 % ČEZ
17,9 % Komerční banka
13,6 % Česká spořitelna
12,8 % Volkswagen Group
12,4 % České aerolinie
11,5 % ČSOB
11,5 % L'Oréal
11,0 % PricewaterhouseCoopers
10,2 % Nokia
9,6 % Ernst & Young
9,6 % Vodafone
9,5 % Čedok
8,9 % Evropská centrální banka
8,9 % Microsoft
8,0 % Kofola
6,3 % IBM
6,2 % Coca-Cola
6,0 % Deloitte
5,6 % Adidas
5,6 % Bata
5,6 % Siemens

Doba průzkumu listopad 2007 – červen 2008. Počet dotazovaných: 90 000 (z toho 31 tisíc techniků a 31 tisíc ekonomů). Počet dotazovaných v Česku: 5 000 (z toho 2 243 ekonomů a 2 310 techniků). Průzkum probíhal ve 20 evropských zemích a spolupracovalo na něm 550 vysokých škol.

Pramen: Trendence
Institut

Jaké firmě byste dali přednost při výběru zaměstnání?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. prosince 2008. Anketa je uzavřena.

Soukromé 3504
Státní 2440
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Místo datového centra letadlo s hangárem. NKÚ prověřil dotace na inovace

Evropské dotace v Česku využívají i firmy se sídlem mimo Evropskou unii. A namísto datového centra si pořídí třeba dron...

PŘEHLEDNĚ: Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením. Legislativa z dílny ministerstva pro místní...

Premium

KOMENTÁŘ: Kdo by nechtěl úlevu na dani? ptá se Ladislav Minčič

„Vláda svádí v parlamentu těžký boj o daňový balíček, který je však jenom balíčkem záplat stávajících daňových zákonů....

CREDITAS: z banky pro zhodnocení úspor je lídr v technologiích se širokou nabídkou produktů

Málokterá finanční instituce zažila v uplynulých třech letech tak dynamický růst jako Banka CREDITAS. Přízeň klientů si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz