Vysokoškolákům stačí i 17 tisíc hrubého. Nejraději by pracovali pro ČEZ

  5:00aktualizováno  5:00
Studenti vysokých škol by po studiu nejraději pracovali pro společnost ČEZ a brali nástupní plat 17,5 až 27,5 tisíce korun hrubého. Vyplývá to z pátého ročníku studie Top zaměstnavatelé. Vysokoškoláci se nejčastěji o pracovních nabídkách dozvídají od přátel a z pracovních serverů.

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Studie Top zaměstnavatelé se zúčastnilo 10 360 studentů z téměř třech desítek českých a moravských vysokých škol. Průzkum dělala nezisková organizace Asociace studentů a absolventů.

Loni byla absolutním vítězem Škoda Auto (více čtěte zde). Letos, už počtvrté během pěti let trvání ankety, pak polostátní energetický kolos ČEZ. Průzkum se uskutečnil na podzim - v té době se ale rozjížděla naplno kauza VW s emisemi, což mohlo firmě Škoda Auto v očích studentů uškodit (všechny články o skandálu najdete zde).

Studenti vybrali jako top zaměstnavatele celkem 65 firem ve třinácti oborech. V kategorii právníků vyhrála kancelář Havel, Holásek & Partners, v kategorii obchod IKEA a například v sekci doprava zvítězila Student Agency.

Žebříček TOP 5 zaměstnavatelů sestavený 10 360 studenty

Žebříček TOP 5 zaměstnavatelů sestavený 10 360 studenty

Většině studentů postačí nástupní plat 25 tisíc hrubého

Platová očekávání studentů se pohybují mezi 17,5 až 27,5 tisíci korun hrubého. Jen 2,1 procenta studentů čekává nástupní plat vyšší než je 50 tisíc hrubého.

Studie se v jedné části zaměřila na studenty s nejlepšími studijními výsledky: nejlepší technici by chtěli pracovat v ČEZ, právníci v advokátní kanceláři Allen & Overy, ekonomové v poradenské společnosti Deloitte Česká republika, medici a farmaceuti v Zentivě. Skokanem roku se stala IT firma Red Hat Czech, která zaznamenala největší posun v hodnocení směrem nahoru. Loni byla skokanem roku Air Bank.

Fotogalerie

V době, kdy začíná být nedostatek některých profesí na trhu práce, se opět rozjíždí lákání absolventů těsně po škole nebo i při studiu.

„Krize je pryč a je viditelné, že firmy opět obnovují své studentské a absolventské programy, aby zaujaly talenty již na univerzitě,“ říká Jakub Hořický, ředitel studie TOP Zaměstnavatelé.

Aktuálně je největší poptávka po vysokoškolsky vzdělaných datových specialistech z IT fakult, studentech pojišťovnictví, bankovnictví a daňového a účetního poradenství.

Může se hodit

Končíte školu a hledáte práci? Vybírejte z aktuálních pracovních nabídek pro absolventy na jobDNES.cz.

Nadpoloviční většina studentů (55 procent) už podle průzkumu má za sebou pracovní zkušenosti v oboru svého studia. Nejčastěji se o nabídkách zaměstnání budoucí zaměstnanci pak dozvídají od svých známých nebo z pracovních serverů.

Průzkum se ptal studentů také například na to, jak umějí anglicky - dvě třetiny studentů považuje svou angličtinu za dobrou nebo dokonce velmi dobrou až výbornou. Jen patnáct procent studentů by nechtělo část své kariéry strávit v zahraničí, naopak třetina by se dokonce byla ochotná odstěhovat do zahraničí za prací natrvalo.

Studenti nechtějí dojíždět do práce

Studenti také nechtějí za svou budoucí prací dojíždět déle jak hodinu denně. A jen desetina studentů by upřednostnila samostatné podnikání před zaměstnaneckým poměrem. U prvního zaměstnavatele by pak tři čtvrtiny studentů nezůstali déle než pět let.

Pověst a image firmy podle průzkumu také hraje určitou roli - studenti jí přikládají téměř 15procentní váhu při výběru. Největší váhu má pracovní náplň, dále odměňování a kariérní postup a v neposlední řadě jim záleží na spolupracovnících a kultuře samotné firmy (25procentní váha).

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Premium

Máte na farmě penzion? Můžete přijít o dotace

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz