Strůjce slušovického zázraku Čuba uvažuje o založení nového JZD

  16:01aktualizováno  16:01
Nový zemědělský koncern u Zlína, který by navázal na slávu slušovického JZD. Poskytoval by poradenství, sdružoval zemědělské podniky a podílel se na vývoji a výzkumu. Takovou myšlenkou se už dlouho zabývá agrárník František Čuba, někdejší strůjce slušovického zázraku. Odborníci to ale nepovažují za reálné.

František Čuba | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"V současném globalizovaném světě proti nám stojí silné a dobře organizované podniky, které naše zemědělství nemá. Tento nerovnovážný stav by měl vyřešit koncernový podnik," vysvětlil Čuba.

Koncern by zaměstnával stovky, možná tisíce lidí. Vyrostl by na ploše mnoha hektarů nedaleko Zlína. Čuba mluví o lokalitách poblíž Lukova. Měl by ekonomicky pomoci celému zlínskému regionu.

Největší zemědělci na Zlínsku, kteří by se podle Čubova plánu mohli na koncernu i vlastnicky podílet, se k záměru staví rezervovaně. Neodmítají ho. Ale pochybují, že by se mohl uvést do života.

"Zemědělci se nebudou chtít sdružovat," myslí si majitel Lukromu Zdeněk Červenka. Jeho holding sdružuje 12 zemědělských firem. "Šlo by to udělat v dobách socialismu, kdy by to někdo nařídil, ale teď asi ne," dodal.

Čubův nápad může potopit Agrofert Andreje Babiše

Připomněl, že v Německu či v Rakousku zemědělské holdingy fungují roky a dobře. Ale hlavně díky kontinuitě, která byla u nás čtyřicetiletou vládou komunistů narušena. Někdejší JZD byla odstrašujícím příkladem. A Slušovice spíš výjimkou potvrzující pravidlo. Takže Čuba by musel začínat od nuly. Navíc u nás má zřejmě neporazitelného protivníka. Agrofert Andreje Babiše.

"Karty jsou rozdány. Zemědělství ovládá Agrofert a ten by asi nechtěl vedle sebe konkurenci," uvažuje ekonom a šéf Liberálního institutu v Praze Miroslav Ševčík.

Čubovi na rozdíl od Babiše chybí to základní - obrovský kapitál. "Mně osobně nikdo peníze nepůjčí," říká pětasedmdesátiletý Čuba s tím, že kdyby byl mladší, tak by za pár let koncern určitě rozjel. Teď ale musí hledat lidi, kteří by s ním do toho šli.

Jedním z těch, které už pro svou věc získal, je majitel firmy TOKO Rudice Tomáš Kořínek. "Spojení malých podniků do korporací, společná odbytová a vývojová organizace. S tím můžu jen souhlasit. Kdyby nastala ta správná konstelace hvězd, šel bych do toho," tvrdí Kořínek, jehož firma vyrábí zemědělské stroje.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Euro pomáhá, míní podle průzkumu většina Čechů. Ale pouze firmám

Euro s německou orlicí

Zavedení eura by tuzemským podnikům zjednodušilo obchodování a administrativu, myslí si 55 procent Čechů. Vyplývá to z...

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz