Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Střet zájmů šéfa ČEZ by měl vliv na akcie i zakázky

  15:34aktualizováno  15:34
Pokud se prokáže, že Martin Roman v době svého vedení v ČEZ zároveň působil ve firmách, kterým patří Škoda Plzeň, může to vyvolat nečekané a dlouhé komplikace. Tvrdí to odborníci na firemní právo.
Burza cenných papírů v Praze. Ilustrační foto

Burza cenných papírů v Praze. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jednou z otázek by bylo, zda manažer mohl mít z případného střetu zájmů nějaký prospěch. Ovšem i pokud by jej neměl, problematické by bylo už jen to, že vazbu na dodavatelskou firmu nikdy nepřiznal a neohlásil.

Teoreticky jsou potíže velké

Pochybnosti by tak podle právníků mohly padnout na všechny uzavřené smlouvy mezi odběratelem a dodavatelem. "Pokud je člen statutárního orgánu v takové situaci, tak v souladu se zájmy společnosti upozorní ostatní členy představenstva, dozorčí radu a případně i akcionáře a zdrží se rozhodování, zda v daném obchodu pokračovat a za jakých podmínek," říká k tomu advokát Martin Lukáš z advokátní kanceláře Weinhold Legal.

Kdo se může zajímat o situaci kolem ČEZ?

ČNB
Jako regulátor kapitálového trhu v Česku může v otázce porušení pravidel udělovat pokuty. Emitent akcií na burze nesmí zamlčovat skutečnosti důležité pro rozhodování investorů.

Burza cenných papírů Praha
Sama burza se může v otázce porušení pravidel kapitálového trhu obrátit na regulátora, tedy ČNB.

Auditoři
Nabízí se otázka, zda účetní závěrky a výroční zprávy jsou kompletní, pokud neobsahují pravdivé a přesné informace o vztahu managementu s jinými společnostmi.

Akcionáři
Drobní investoři mohou tlačit na vedení společnosti ČEZ, aby nechalo prověřit hodnotu zakázek společnosti s plzeňskou Škodovkou.

ČEZ a České dráhy
Také vedení obou firem musí hájit zájmy majitelů, tedy akcionářů, a tedy hlídat, zda nedošlo k jakékoli újmě na jejich právech.

Finanční úřad
Pokud by nakonec byl vztah Martina Romana a Škody označen jako „spojená osoba“, musel by úřad řešit, zda byly ceny kontraktů skutečně tržní a byla zaplacena řádná daň.

To Martin Roman neučinil, navzdory publikovaným dokumentům zdůrazňuje, že rozhodně ve střetu zájmů nebyl.

Podle Lukáše pak ani samotný střet zájmů nemusí automaticky znamenat poškození firmy. Je však na příslušném členovi vedení firmy, aby prokázal, že firmu vedl v zájmu akcionářů s péčí řádného hospodáře a že miliardové uzavřené kontrakty byly v pořádku a nebyly předraženy.

"Důkazní břemeno nese ten člen představenstva či dozorčí rady, který tvrdí, že jednal s péčí řádného hospodáře. Je tedy na něm, aby prokázal, že nebyl povinen o hrozícím střetu zájmů informovat," dodává Lukáš.

Manažer, který by se ocitl ve střetu zájmů, by tak vedle úřadů a regulátorů trhu, jako jsou finanční úřad nebo ČNB, měl potíže také s oběma společnostmi a jejich akcionáři. Ti by mohli právem pochybovat o tom, že manažer "kopal" pouze za jejich zájmy, když rozhodoval o obchodech se společností, kterou mohl nepřímo spoluvlastnit.

"Pokud by se v tomto případě podezření potvrdilo, je nutné prozkoumat každou zakázku, která šla z ČEZ do Škody. Nejlépe přes znalecké posudky a přes oslovení konkurentů, kteří mohou znát triky, jak zakázku ušít na míru jednomu dodavateli," říká minoritní akcionář ČEZ Jiří Psota. "Samozřejmě mohou být také zpochybněny zprávy o vztazích," dodává.

Právníci pak považují možné zatajení vztahu manažera s jinou společností za problematické i směrem k burzám. U velké firmy pak dokonce na více trzích. "Každý emitent akcií obchodovaných na burze má povinnost nezamlčovat skutečnosti důležité pro rozhodování investorů. Pokud by byla ohrožena důvěryhodnost klíčového manažera emitenta, pak to bude mít nepochybně vliv na investiční rozhodování investorů," myslí si Lukáš.

Burza a ČNB zatím v klidu

Současné dění kolem někdejšího šéfa ČEZ zatím na burze pozdvižení nevyvolává. "Případem se zabývat nebudeme. Prozatím totiž žádný případ neexistuje a vše je pouze v rovině mediální prezentace," uvedl mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík.

Také Česká národní banka, která dodržování pravidel na českém kapitálovém trhu hlídá, o žádném konkrétním postupu zatím mluvit nechce. "Ke konkrétnímu případu ČNB bohužel nemůže poskytnout bližší informace s ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti," uvedl pouze mluvčí Marek Petruš.

Těžkou hlavu by mohli mít z nastalé situace i auditoři, kteří každý rok veřejnosti a hlavně akcionářům předkládají výroční zprávu a účetní závěrku, za niž se následně zaručí svým jménem. Ty by trápilo zejména to, že by zprávy neobsahovaly v kompletní podobě tzv. údaje o vztazích s jinými společnostmi. Zástupci Ernst & Young, auditora ČEZ, se v pondělí komentáře zdrželi.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Renault je na pokraji zániku, jiné automobilky propouštějí tisíce lidí

Francouzský výrobce automobilů Renault by mohl zaniknout, pokud v brzké době nedostane pomoc, která mu umožní čelit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Volkswagen po kritice stáhl "rasistickou" reklamu. Nevkusné, kaje se firma

Německý automobilový koncern Volkswagen po vlně nevole stáhl instagramovou reklamu na novou verzi svého modelu Golf....

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

118 milionů za kartel. Za domluvu při IT zakázce rozdal úřad obří pokuty

Vysoké pokuty vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pětici firem za to, že se mezi lety 2010 a 2014 domlouvaly...

Zahrádky otevřely téměř dvě třetiny restaurací, jejich tržby jsou poloviční

Venkovní prostor před restaurací využilo podle společnosti Storyous 60 procent podniků. Jejich tržby činí okolo...

Soudy jsou přetížené, přiřknout nemravný úrok je pro ně jednodušší, říká právník

Právník Petr Němec se zaměřuje na zastavování protiprávních exekucí. Před lety jako první upozornil na problematiku...

Státní poukazy na dovolenou budou platit už v létě, plánuje Dostálová

Státem dotované poukazy na dovolenou v Česku by podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) měly platit v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz