S paušálem přijde stát o 7 miliard ročně, tvrdí stravenkové firmy

  11:16aktualizováno  16:03
Ne pouze o dvě, ale rovnou o sedm miliard ročně přijde Česká republika, pokud vedle klasického systému stravenek zavede finanční paušál. Ztrátu vyčíslila Asociace provozovatelů poukázkových systémů. Ministerstvo financí je optimističtější.

PENÍZE, NEBO STRAVENKY: Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli zaměstnancům dávat rovnou peníze, a to nezdaněné, stejně jako se dnes nedaní stravenky. „Stravenkovou revoluci“ doprovází řada otázek. | foto: Profimedia.cz

Plán ministerstva financí předpokládá zavedení takzvaného stravenkového paušálu, v rámci kterého by zaměstnanec dostával peníze na stravu přímo, ve druhé platbě vedle mzdy (psali jsme zde).

Fotogalerie

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla ve středečním pořadu iDNES.cz Rozstřel, že návrh stravenky neomezuje, ale jde podle ní o administrativní úlevu a navíc možnost pro další jeden milion lidí, kteří tento benefit nyní nemají.Zavedení paušálu podle ní bude stát rozpočet až dvě miliardy korun.

„Bude tam nějaké navýšení. Z hlediska příspěvku státu bychom se mohli pohybovat mezi jednou až dvěma miliardami korun. Ale stojí to za to,“ uvedla. 

Podle aktuálních výpočtů Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) by měl nový systém negativní dopad na státní rozpočet ve výši zhruba sedm miliard korun ročně. Naopak současný systém má pozitivní dopad na státní rozpočet 1,6 miliardy Kč ročně. 

Sedmimiliardová ztráta pro rozpočet podle výpočtů APROPOS vychází z toho, že by se zhruba jednomu milionu zaměstnanců, kteří systém podpory stravování nevyužívají, začal vyplácet paušál 50 korun denně.

11 tisíc na zaměstnance ročně

„Když budeme vycházet z toho, že výše příspěvku by byla 50 Kč na den (což je dnes zhruba výše příspěvku na stravování), tak se při 225 odpracovaných dnech ročně bavíme o částce 11 250 Kč ročně. Pokud by tato částka byla vyplacena ve mzdě, získal by stát z této částky 34 procent na odvodech zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, dále 11 procent na odvodech zaměstnance na zdravotní a sociální pojištění a 20,1 procenta daň z příjmu fyzických osob. To je 7 324 Kč na jednoho zaměstnance. U milionu zaměstnanců by to představovalo roční ztrátu 7,3 miliardy Kč pro státní rozpočet,“ uvedla asociace. Dodala, že výpočty bude postupně upravovat na základě dalších informací.

Stravenky v číslech (13. srpna 2019)

Zároveň APROPOS upozornila, že v současné době využívá některý ze systémů podpory stravování zhruba tři miliony zaměstnanců. Stát tak sice přichází podle asociace o potenciální příjmy z daní a odvodů, na druhé straně ovšem vydělává na tom, že se podporuje sektor s vysokou přidanou hodnotou.

Reakce ministerstva financí

Stravenkový paušál uleví zaměstnancům i podnikům

Ministerstvo financí se ohrazuje proti vyjádření sdružení APROPOS. To tvrdí, že v důsledku zavedení stravenkového paušálu dojde k výpadku v příjmech státního rozpočtu ve výši 7,3 miliardy korun. Svoje tvrzení opírají o výpočet, který porovnává současnou situaci, kdy zaměstnavatelé přibližně milionu zaměstnanců neposkytuji stravenky, a hypotetickou možnost, kdy by využili tento paušál. 

Ve skutečnosti je  dopad na státní příjmy mnohem nižší. Pokud v dnešních podmínkách není benefit milionem zaměstnanců využíván, pak u nich logicky nemůžeme mluvit o žádných fiskálních dopadech. To samé bude platit i v případě, že zaměstnavatelé budou nově těmto zaměstnancům poskytovat příspěvky na stravování ve formě stravenkového paušálu. Tyto peníze budou osvobozené od daní a odvodů, takže na daních a odvodech zaměstnanců stát nově nic nezíská, ale také neztratí oproti dnešnímu stavu. 

Ministerstvo připravilo návrh stravenkového paušálu jako alternativu ke stávajícímu systému papírových stravenek, přičemž bez ohledu na zvolenou možnost stávající daňové zvýhodnění na stravování zůstane zachováno. Návrh je určen zejména pro zaměstnance, kteří v tuto chvíli na stravenky nedosáhnou. 

Návrh přináší výhody nejen zaměstnancům, ale i podnikatelům. Ti díky paušálu ušetří za vysoké poplatky a provize stravenkářským společnostem. Pokud si tak daňově osvobozený příspěvek na stravování uplatní i chybějící milion zaměstnanců, odhaduje výpadek v příjmech ve výši 2 miliard korun. 

Současný stravenkový systém má negativní fiskální dopad ve výši 3 miliard korun Tyto prostředky však současně slouží jako zdroj příjmů stravenkových společností, které své zisky v drtivé většině odvádějí do zahraničí. Pokud by návrh ministerstva financí vstoupil v platnost, výpadek státní příjmů by se sice navýšil na 5 miliard, z velké části by však nově mohly zůstat českým firmám a živnostníkům.

„To má pozitivní vliv na zaměstnanost i výběr daní. V roce 2018 spočítal Institut oceňování majetku při Vysoké škole ekonomické, že po započtení nákladů a výnosů systému stravování má tento systém pozitivní dopad na státní rozpočet ve výši 1,6 miliardy Kč ročně,“ uvedla APROPOS.

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) pak ve středu uvedla, že podnikatelé v maloobchodě a pohostinství jsou současným systémem poskytování stravenek poškozováni. Podle ní se průměrná provize poskytovatelům stravenek často pohybuje nad pěti procenty, což představuje zhruba 800 milionů korun ročně. 

Přijímání stravenek obchodníkům i podnikatelům v pohostinství navíc způsobuje ztrátu až deset procent z tržeb. Podle APROPOS stravenky restauracím a obchodům ztrátu nepřinášejí, naopak jim zvyšují tržby.

Paušál by měl být alternativou k současnému režimu se stravenkami, který zůstane zachován. Odbory plán ministerstva financí odmítají. Asociace hotelů a restaurací ČR záměr resortu podporuje.

APROPOS je profesní samosprávné sdružení firem provozujících poukázkové systémy a služby s nimi spojené v České republice. Asociace navazuje na předchozí činnost Asociace provozovatelů stravenkových systémů (APSS). Členy APROPOS jsou klíčoví provozovatelé služeb poukázkových kuponů působící na českém trhu.

VIDEO: Ministryně financí Alena Schillerová byla hostem Rozstřelu (14. srpna 2019):

Uvítali byste zavedení alternativy stravenek ve formě finančního paušálu ke mzdě?

celkem hlasů: 3940

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 22. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 3729
Ne 170
Nevím 41
Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

ČNB ukáže největší evropskou zlatou minci naživo i ve virtuální realitě

Druhá největší mince na světě

Česká národní banka se 21. září otevře veřejnosti. Kromě střežených míst ukáže i zlatou minci v hodnotě 100 milionů...

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

Maláčová chce garanci minimální penze. Peníze by šly ze státního rozpočtu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Důchodový systém v Česku, kdy ekonomicky aktivní lidé financují penze obyvatel v důchodovém věku, naráží na stárnutí...

Konec ikonického loga? Česká pojišťovna se do konce roku propojí s Generali

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna a pojišťovna Generali, propojí do konce roku své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz