Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

  5:02aktualizováno  5:02
Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v hypermarketech Tesco, což dosud nešlo.
pokladní, ilustrační snímek

pokladní, ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stravenky patří v Česku k nejoblíbenějším benefitům a omezit jejich daňové zvýhodnění se zatím neodhodlala žádná vláda. Donedávna však bylo jejich použití omezeno hlavně na menší obchody, supermarkety či pultový prodej a samozřejmě restaurace.

Důvod byl ten, že stravenky je možné ze zákona použít pouze na potraviny, protože jejich účelem je příspěvek zaměstnavatele na stravování zaměstnance. A staré pokladny v hypermarketech, kde jídlo a pití tvoří jen část prodejů, nedovedly samy nákup rozdělit. A zajistit tak, že nákupy za stravenky nebudou zneužívány.

Z tohoto důvodu je hypermarkety přestaly koncem roku 2006 brát. Od listopadu roku 2015 lze už ale platit stravenkami podle mluvčího Jiřího Marečka v hypermarketech Albert. A nyní to je možné i ve velkých obchodech Tesco, potvrdil mluvčí Václav Koukolíček.

„Hypermarkety společnosti Tesco začaly akceptovat stravenky a stravenkové karty Ticket Restaurant díky tomu, že společnost Tesco na svých pokladnách nastavila takzvanou položkovou skladbu, která umožňuje prodávané zboží třídit podle jeho charakteru,“ vysvětluje za společnost Edenred mluvčí Marek Pražák. „To znamená, že stravenkami či stravenkovou kartou zaplatí zákazníci pouze za nákup potravinářského zboží a nealkoholických nápojů a za nic jiného. Platbu jiného zboží už systém neumožní. Díky tomuto nastavení je zajištěna účelovost vynaložených prostředků a dodržení zákona,“ dodává.

„Sodexo Benefity v poslední době zaznamenává rostoucí zájem o stravenky, zejména v jejich elektronické podobě. Supermarkety tento fakt reflektují tím, že je začínají v čím dál větší míře akceptovat,“ uvádí za Sodexo mluvčí Tereza Knířová. Jejich stravenky podle ní dnes berou řetězce Albert, Billa, Coop Jednota, Tesco, Žabka a nově i Marks&Spencer.

Vlastní jídelní poukázku pod heslem, že je bez poplatků, zavedl Lidl. Jeho Naše stravenka nyní platí nejen v tomto německém řetězci, ale i ve větších obchodech Kaufland, který patří do stejné skupiny Schwarz. V Kauflandu kromě ní navíc berou i Ticketky.

Na pokladnách hypermarketů Globus zatím stravenkami platit nelze, ale využít je zde je možné u pultového prodeji pekařských či řeznických výrobků, či v restauracích Globus. Do budoucna ale i tady dojde ke změně.

„Širšímu uplatnění po celé ploše hypermarketu se budeme prvořadě věnovat v novém pokladním systému, ten současný bohužel nedokáže kvůli velkému množství samostatných plateb přes Skenery či samoobslužné pokladny zachytit platby nepotravinového zboží,“ uvádí mluvčí Globusu Rita Gabrielová s tím, že ručním zachytáváním na jejich běžných pokladnách nechtějí zákazníky zdržovat.

VIDEO: Prošli jsme zákulisí rádia, které hraje při nakupování v obchodech. Takto nám zvyšuje chuť k nákupu:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz