S možností peněžního příspěvku na jídlo vedle poskytování stravenek či zajištění vlastní jídelny počítá podle informací MF DNES novela zákona o dani z příjmů.
Připravilo ji ministerstvo financí, schválit ji ještě musí vláda a poslanci.
Pro firmy by měl přímý příspěvek na jídlo kouzlo v tom, že by byl finančně o něco výhodnější než stravenky a méně administrativně náročný.
Částku 50 korun na den by si mohli zaměstnavatelé zahrnout do nákladů, a snížit si tak daň. U stravenek je to dnes tak, že si společnost může do nákladů započítat 55 procent hodnoty poukázky, ale maximálně 49 korun.
Kromě toho musí obchodníci, někde přímo firmy, za stravenky platit i provizi v řádu několika procent z jejich ceny."Určitě této možnosti využijeme, podobné odpočty uplatňujeme v rámci platných předpisů i nyní," říká například František Vladař, personální ředitel stavební firmy Skanska.
Obchodníci se stravenkami nesouhlasí
Společnostem Accor Services (lístečky Ticket), Sodexho Pass či Chéque Déjeuner, třem hlavním hráčům se stravenkami, se plánované změny nelíbí. Ve vydávání stravenek se ročně v Česku otočí kolem dvanácti miliard korun ročně.
"Považujeme toto ustanovení za zcela nesystémové," říká šéf marketingu Sodexho Pass Darek Filip.
Vydavatelé argumentují hlavně tím, že zaměstnanci by mohli peníze použít na cokoliv, a ne jen na jídlo. "Místo teplého jídla by si tak mohli koupit cigarety, alkohol, nebo je dokonce utratit v hracích automatech," dodává šéf Accor Services Roland Morizet.
"V praxi by tento návrh znamenal likvidaci závodního stravování jako takového," říká finanční ředitel Chéque Déjeuner Jan Skalický.
Vydavatelé stravenek doufají, že se jim podaří nové změny při dalším projednávání zákona odstranit. Dosud jim v Česku strávníků přibývalo, příspěvek na jídlo patří mezi nejčastější zaměstnanecké výhody.
Za loňský rok hlásí o tři až deset procent více klientů a nárůst hodnoty stravenek v průměru k 60 korunám. Zaměstnavatele k tomu přiměla i vyšší daň uvalená loni na stravování.