Strana financovaná Valentou zkouší zbourat klíčový Babišův zákon

  15:40aktualizováno  27. října 10:32
Zkřížit plány ministrovi Andreji Babišovi se pokouší maličká Strana soukromníků za zády s jiným miliardářem, senátorem Ivo Valentou. Do konce příštího týdne zkusí získat sedmnáct podpisů senátorů pro ústavní stížnost, aby mohla strana zbořit klíčový zákon, od nějž si Babiš hodně slibuje pro lepší výběr daní - takzvaná kontrolní hlášení.

Ministr financí Andrej Babiš. Jeho klíčový zákon o kontrolních hlášeních plátců DPH chtějí odpůrci zbořit u Ústavního soudu | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Oč jde? Už od 1. ledna budou mít všichni plátci daně z přidané hodnoty novou povinnost, kontrolní hlášení. Zatímco firmy ho budou státu posílat státu každý měsíc, stejně jako fyzické osoby, které platí DPH každý měsíc. Zato podnikatelé-fyzické osoby, které platí DPH jednou za čtvrt roku, budou kontrolní hlášení dávat také čtvrtletně.

„Je to nepřípustný zásah do podnikání, odnesou to především malí soukromí podnikatelé,“ tvrdí místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek.

Proto se v následujících dnech strana, jíž dal majitel hazardního kolosu Synot Valenta částku v řádu milionů korun na to, aby ji pozvedl a získal další spojence ve vysoké politice (více zde), na pravicové senátory, aby získala potřebné podpisy pro stížnost k Ústavnímu soudu. Sám Valenta prý hlasy shánět nebude, měl by být jen jedním z podepsaných pod stížností.

Vláda původně chtěla, aby každý měsíc od roku 2016 finančnímu řádu posílali nové kontrolní hlášení všichni plátci DPH. To ve Sněmovně kritizovali opoziční poslanci z ODS a TOP 09, a zákon se jemně změkčil, takže kontrolní hlášení budou fyzické osoby, které platí DPH čtvrtletně, posílat také čtvrtletně. (více zde)

Babiš věří, že kontrolní hlášení pomohou lepšímu výběru daní

Babiš věří, že kontrolní hlášení pomohou lepšímu výběru daní ještě více, než elektronická evidence tržeb, o kterou zatím v parlamentu bojuje s pravicovou opozicí. Kontrolní hlášení u plátců daně z přidané hodnoty by mohla podle něj přinést do rozpočtu navíc 6,3 miliardy korun.

Stížnost na kontrolní hlášení má být postavena mimo jiné na tom, že podle Ústavy má každý právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním či jiným zneužíváním údajů o sobě. Do této kategorie lze podle Strany soukromníků zařadit i aktuální údaje o tom, s kým má firma uzavřené smlouvy. Tedy i to, kdy a v jaké výši fakturuje. „Zde se nedá věřit žádným státním úředníkům, že neprodají ty informace,“ vysvětlil Baránek, proč je podle něj ústavní stížnost vůči zákonu, který je pro Babiše zásadní, nezbytná.

Ministerstvo se ohradilo proti tvrzení Strany soukromníků

Podle ministerstva financí Strana soukromníků účelově a bez reálného základu snaží napadat činnost ministerstva. „Kontrolní hlášení a jeho legislativní podoba je v souladu s ústavním pořádkem České republiky. Finanční správa tímto systémem nezíská žádné údaje, na které by neměla již dnes právo. Na podobném systému navíc již dnes hlášení funguje při obchodování přes hranice jednotlivých členských států,“ sdělila iDNES.cz Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva.

Úřad kontrolní hlášení brání s tím, že podle něj nejde o nikterak přemrštěný ani zatěžující nástroj, který nevyvolává neúměrné náklady a neznemožňuje nikomu podnikat. „Argument odvolávající se na zneužití získávaných údajů považuje Ministerstvo financí taktéž za smyšlený. Takové konání nemá oporu v zákoně. Údaje jsou velmi přísně chráněny. Podání případné stížnosti nelze stavět na domněnkách o možných excesech,“ uvedla mluvčí.

Kontrolní hlášení jsou podle financí zaměřeny hlavně na takzvané „karuselové podvody“, které jsou páchány výhradně prostřednictvím právnických osob. „Z poznatků Kobry víme, že organizátoři karuselů o této trestné činnosti mluví jako o podnikání. Doslova hovoří často o tom, že zavede-li se zde kontrolní hlášení, pak už tu nepůjde podnikat. Má-li pan Strana soukromníků obavy o toto podnikání, pak podporuje trestnou činnost,“ uvedl ministr Babiš.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Špína i mrtví ptáci. Inspekce loni zavřela 178 restaurací a obchodů

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

Najdete na iDNES.cz