Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Stovky lidí se soudí, spočítali jim špatně důchod

Exkluzivně aktualizováno 
Každý rok dostává přes sto tisíc lidí do rukou výměr o výši starobního důchodu. Jen málokoho však napadne, že by v dokumentu vydaném státním úřadem mohla být chyba. Přesto se nesrovnalosti každoročně objevují a někteří důchodci můžou přicházet o stovky korun měsíčně, aniž by cokoliv tušili.

"Když jsem odcházel do penze, nechal jsem si od známé spočítat, kolik bych měl dostat. Pak mi přišlo rozhodnutí ze správy sociálního zabezpečení, které ale bylo téměř o sedm stovek nižší," vypráví architekt Ladislav Stupka.

"Šel jsem za ní a říkám: Tys mi to blbě spočítala. Chybu ve výpočtu však udělala správa sociálního zabezpečení."

Česká správa sociálního zabezpečení mu totiž nezapočítala studium na střední škole ani dobu, kdy pracoval už jako penzista.

"Byl jsem překvapený. V životě by mě nenapadlo, že bych já měl kontrolovat výpočet po státní instituci," říká Stupka, který vinou úřednic každý měsíc přicházel o 685 korun.

. důchodová kalkulačka

Zkuste si spočítat, jestli se úřad nespletl také ve vašem případě.

Nezapočítané čtyři roky studia na průmyslovce stály penzistku J. M. z Prahy 624 Kč měsíčně. I ona se obrátila o radu na soukromou firmu a své peníze vysoudila. Stejně jako paní Zdeňka z Prahy, která je v důchodu od loňska. Rozhodnutí úřadu ji dočasně připravilo o 462 korun měsíčně. Správa opět udělala chybu v zápočtu odpracované doby.

Helena Bajerová

"Z prvního zaměstnání, kde jsem pracovala pět let, vypadlo půl roku. Do důchodu jsem navíc nastupovala loni v říjnu. Podle úřadu to ale bylo už v srpnu. Jen tím jsem přišla už o osm měsíců," říká žena, která loni v prosinci podala žalobu a peníze dostala minulý týden zpátky.

Doklady máte, důchod ne
Uvedené příklady nejsou ojedinělé. Ačkoliv statistiky správy přesná čísla neudávají, počty chybně vydaných rozhodnutí jdou do stovek.

Potvrzuje to například Helena Bajerová. Téměř třicet let ze zájmu počítala důchody zaměstnancům pražského Dopravního podniku, kde pracovala v personálním oddělení, a zpracovávala odvolání a žaloby proti chybným rozhodnutím ČSSZ. Od ledna se osamostatnila a na přepočtech důchodů si založila živnost. Úřaduje u malého stolku v internetové čajovně V Síti v Praze 2.

"Lituji všechny, kdo nevědí o možnosti, že si mohou nechat důchod předem přesně vypočítat, případně nechat zkontrolovat již vydané rozhodnutí z ČSSZ," říká.

Během třiceti let, kdy penze počítá a kontroluje, narazila na několik set chybně vydaných rozhodnutí správy sociálního zabezpečení.

Protože dosud počítala důchody jen zaměstnancům Dopravního podniku, šlo jen o malý vzorek lidí. Ale chyby úředníků byly stále stejné: nezapočítaná doba studia nebo práce, nezapočítaná léta péče o rodinu, ignorované výdělky z hlavního nebo vedlejšího zaměstnání, překlepy.

Hromady žalob
Bajerová odhaduje, že za dobu, kdy se penzemi zabývá, sepsala na osm stovek žalob a odvolání. Správa i soud ve všech těchto případech konstatovaly chybu úřadu. Od roku 2004 už není možné se proti úřednímu rozhodnutí o důchodu odvolat. Lze podat pouze žalobu. A právě to mnohé odrazuje.

"Není mi jasné, proč proti tomu nejde odvolat. To podle mě není fér. V životě jsem u soudu nebyla. Až teď," říká paní Zdeňka z Prahy. Podle Bajerové jsou však obavy zbytečné. Soudní řízení je zdarma, a jak se shodují všichni oslovení, probíhá rychle a hladce.

Pravděpodobnost, že ve výpočtu může být chyba, není malá. Bajerová jen za poslední týden sepsala další tři žaloby.

. co dělat, když je v důchodu chyba

do 60 dnů od vydání rozhodnutí lze podat žalobu k soudu

soudní řízení je zdarma a může proběhnout i bez přítomnosti žalobce

– později je možné podat podnět přímo správě sociálního

zabezpečení

pokud byl důchod nižší, vyplatí ho správa zpětně za tři roky

– důchod je možno zkontrolovat na důchodové kalkulačce – penze přepočítávají i firmy - např.  www.duchody-vypocty.cz

Zkontrolovat si propočet však může i každý sám přes internet. Ale je to pracné. Na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, pod které důchody spadají, lze kalkulačku důchodů najít. Každý však musí znát přesně data, kdy kde pracoval a kolik vydělával.

Podle vyjádření ČSSZ je počet oprávněných stížností zanedbatelný. Ke konkrétním číslům se dá však jen stěží dopracovat. Žaloby se evidují až od roku 2004 a statistiky, které správa dala k dispozici, zahrnují všechny typy důchodů, tedy i invalidní či vdovské a vdovecké. Do čísel úřad navíc zahrnuje různé typy odškodnění – například neprávem vězněným.

Přepočty důchodů nejsou úředníkům po chuti. Na konci února dokonce správa vydala tiskovou zprávu, ve které před přepočty u soukromníků varuje. Odkazuje v ní nepřímo na inzeráty Heleny Bajerové.

"Ne, tu paní neznáme," říká však mluvčí úřadu Štěpánka Filipová. Podle ní chtějí jen varovat obecně. "Lidé by měli dobře zvážit, komu své údaje dávají," upozorňuje mluvčí.

Podle ČSSZ je navíc zbytečné za výpočet důchodů platit, když si je lidé mohou velice snadno vypočítat i zkontrolovat na důchodové kalkulačce úřadu.

"Ano, pokud máte matematický vzorec, kterým důchodová kalkulačka je, a dosadíte do něj správná čísla, nemůže vám vypadnout nic jiného než správně vypočtený důchod," říká Bajerová. Právě tady však většina lidí narazí.

"Kdo z potenciálních penzistů si ale umí zcela přesně spočítat pojištěnou dobu, zejména když se jedná o více zaměstnavatelů a různá přerušení zaměstnání, kdo zná přesný výpočet takzvané náhradní doby, kdo zná například přesný zápočet studia, dokdy se započítávalo plně, odkdy až od 18 roků, a to ještě z 80 procent?" ptá se.

Málokdo. A většinou se lidé ani výpočty zabývat nechtějí. "Když úřadu dodáte vše, jak má být, tak čekáte, že to bude vypočteno dobře," říká Ladislav Stupka. "A navíc bych nevěřil a nikdy by mě nenapadlo, že by státní instituce udělala chybu."

Nechali byste si přepočítat důchod?

celkem hlasů: 2876

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. května 2008. Anketa je uzavřena.

Ano, je lepší mít jistotu 2365
Jen kdybych měl/a pochybnosti 374
Ne, věřím úředníkům 137
  • Nejčtenější

Firma přišla o miliony, při Black Friday kvůli chybě nabízela slevu 97 %

Švédská technologická firma Foreo, která působí i v Česku, nadělila během akce Black Friday kvůli cenové chybě svým...

Je nemravné mít na jogurtu přirážku sto procent, řekl ministr Toman

Kontrola dvojí kvality bude mířit zejména na nadnárodní potravinářské firmy, ty české s ní problém neměly. Ministr...

Jak se podvádí na EET: účtenky se smyšleným kódem i snižování tržeb

Falešná účtenka nebo její nevydání. Finanční správa popisuje, jak podnikatelé upravují software v pokladnách, aby...

Dělníci šikanovali agenturní kolegy. Dali jim projímadlo, zavřeli do bedny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dala výpověď pěti zaměstnancům, kteří šikanovali své kolegy najaté přes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda Auto vyplatí zaměstnancům další prémie, na Vánoce vyhlásí dovolenou

Prémii deset tisíc korun za výkon v roce 2019 vyplatí do konce týdne zhruba třiceti tisícům tarifních zaměstnanců...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Za dvojí kvalitu nemůžeme, ohrazují se obchodní řetězce proti milionovým pokutám

Odpovědnost za dvojí kvalitu potravin by měli mít obchodníci, shodla se v pátek Sněmovna v rámci prvního čtení vládní...

Průmysl je na hraně recese, ale firmy se stále přetahují o lidi

V Česku shání práci méně než dvě stě tisíc lidí, což je nejlepší výsledek od roku 1996. V listopadu nezaměstnanost...

Málo elektroaut a solárů. NKÚ kritizoval daňová opatření ke snížení emisí

Česko nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu, pokud jde o snížení emisí u dopravy...

Dermacol se musí bránit padělkům, šíří se na asijských a arabských trzích

Český výrobce kosmetiky Dermacol vyvinul nové bezpečnostní prvky, které se na jeho produktech objeví příští rok. Chce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz