Stoiber staví tým na pomoc ekonomice

  0:01aktualizováno  0:01
Před Edmundem Stoiberem - mužem, který má velké šance stát se příštím německým kancléřem - stojí složitý úkol. Musí připravit program Křesťanskodemokratické strany pro nadcházející zářijové volby a především sestavit tým lidí, který má začít s transformací největší evropské ekonomiky.

Před pondělní konferencí německé Křesťanskodemokratické strany si její členové věří. Podle nejnovějších průzkumů volebních preferencí má Edmund Stoiber, kandidát pravicově centristické strany pro zářijové parlamentní volby, před šéfem vládních sociálních demokratů Gerhardem Schröderem náskok.

Jen málo lidí pochybuje o velikosti úkolu, který před Stoiberem a jeho kabinetem stojí. Současná vláda provedla opatrné pokusy o reformu daňového systému, penzijní a sociální legislativy. Třetí největší ekonomiku světa však stále trápí nezaměstnanost, která dosahuje rekordní výše.

Ve srovnání s ostatními státy eurozóny a přes optimističtější vyhlídky světového hospodářství navíc její výkon pokulhává. "Je naprosto nezbytné, aby příští vláda dosáhla v ekonomice radikálního obratu, zvláště v oblasti reforem trhu práce a sociálního systému," říká šéfekonom Commerzbank ve Frankfurtu Ralph Solveen.

Takže koho si Stoiber vybral? Jedním z členů Stoiberova týmu je Lothar Spath, bývalý premiér spolkové země Bádensko-Württembersko a současný šéf technologické skupiny Jenoptik, která představuje jeden ze zářných příkladů úspěšného podnikání v problematických východních zemích.

V týmu je také ministr vnitra Stoiberovy bavorské zemské vlády Günther Beckstein nebo bývalý předseda CDU a respektovaný stranický ideolog Wolfgang Schäuble, který byl pověřen zahraniční, evropskou a bezpečnostní politikou. Stoiber měl také jmenovat Friedricha Merze jako kandidáta na ministerstvo financí a Horsta Seehofera jako kandidáta na ministra zdravotnictví, zodpovědného za provedení zdravotnické reformy.

"Je to pozoruhodný tým, který snese jakákoli srovnání s kabinetem kancléře Schrödera," říká Karl-Rudolf Korte, politický analytik na duisburské univerzitě. Politickým komentátorům se zamlouvá Lothar Spath, který si vybudoval dobrou pověst již v jedné z nejvíce prosperujících oblastí Německa - Bádensku-Württembersku. "Spath je od Stoibera vynikající tah, protože symbolizuje ekonomické znalosti, politickou zkušenost, a navíc je populární na východě," říká Korte.

Další těžkou váhou v týmu je Schäuble. Jako náměstek Helmuta Kohla patřil mezi architekty sjednocení Německa a zajímá se o zahraniční, především evropskou politiku. Do toho spadá i otázka budoucí struktury a uspořádání Evropy. "Je to velice respektovaný politický specialista," říká Korte.

Tento tým však pro Stoibera představuje i dva potenciální problémy. Za prvé, svým důrazem na zkušenost před novátorstvím si vybral skupinu osvědčených, ale zdaleka ne nových tváří. Schröderova SPD hned tématu "muži včerejška" využila.
"Proč by měli voliči podpořit většinou bývalé ministry za Helmuta Kohla?" ptá se šéf kampaně SPD Matthias Machnig. "Když jsou tak dobří, proč problémy Německa nevyřešili už tehdy?"

Jmenovaný tým sestává ze starších kandidátů, především mužů, a zcela sestává z lidí ze západního Německa. Nepřítomnost lidí z východu by mohlo Stoibera - na kterého se obyvatelé východu jako na člověka z Bavorska dívají se skepsí - připravit o čtvrtinu východních hlasů.

Některé problémy se dají vyřešit v brzké době, kdy Stoiber navrhne kandidáty na méně strategické posty v oblasti rodiny a v sociálních otázkách, na které může jmenovat ženy. Absenci lidí z východu může v tamních obyvatelích vyvážit alespoň přítomnost Spatha, který je jakýmsi adoptivním obyvatelem východu.

Druhý problém představuje Schäuble. Začátkem roku byl donucen odstoupit z funkce předsedy CDU, protože byl spojován s černými stranickými konty. I když v celém skandálu hrál pravděpodobně jen okrajovou roli a dnes se od Kohla viditelně distancuje, jeho znamení však nezmizí a může se pro SPD stát snadným terčem.

Autoři:

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

O půdu se staráme stejně jako malí farmáři, říká šéf Agrofertu Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz odmítá, že by se o půdu staral hůř než konkurence. V boji proti suchu chce...

Pracovna guvernéra i trezor. ČNB otevře dveře návštěvníkům

Vstup do trezoru České národní banky.

Česká národní banka otevře na konci příštího týdne své brány návštěvníkům ze strany široké veřejnosti. Děje se tak u...

Letecké linky mezi Českem a Ruskem budou pokračovat bez omezení

Letoun Suchoj SSJ-100 společnosti Aeroflot (30. dubna 2019)

Letecké úřady Česka a Ruska se v pátek dohodly na tom, že letecký provoz mezi oběma zeměmi bude fungovat bez omezení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz