Štěch: Zákon o fotovoltaice by mohl platit i bez souhlasu Senátu

  13:57aktualizováno  13:57
Nový zákon o fotovoltaické energii může platit i bez souhlasu Senátu, připustil v ČT jeho předseda Milan Štěch. V takovém případě by senátoři zákon nevrátili k přepracování poslancům, ale ani by o něm nehlasovali, což se de facto rovná souhlasu. Zákon by pak zamířil k prezidentovi, který má podobný plán - nepodepsat, ale ani ho nevrátit. Zákon by tak začal platit.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Milan Štěch (ČSSD) v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce zopakoval, že podle zprávy legislativní rady Senátu hrozí přijetím zákona o fotovoltaické energii Česku arbitráže. "Není také jasné, jak by se k tomu postavil Ústavní soud," dodal Štěch (viz Solárníci se nevzdávají, chystají ústavní stížnost).

Novelu, kterou se má danit podpora fotovoltaiky 26procentní srážkovou daní, schválili poslanci v režimu legislativní nouze. Chtěli tak zabránit skokovému růstu cen elektřiny, která má podražit kvůli boomu solárních elektráren. S novém zákonem by se měly ceny zvednout jen o 5,5 procenta. Senátoři by měli zákon projednávat na prosincové schůzi.

"Pokud bych dnes hlasoval, tak podle dostupných informací, které mám, bych upřednostnil zájem občanů a hlasoval bych pro," uvedl v ČT nový předseda Senátu. Dodal, že chce udělat maximum pro to, aby se buď vyvrátilo nebezpečí arbitráží, či se po přijetí zákona hledaly cesty, jak žalobám, v nichž by šlo o miliardy korun, předejít.

Připustil zároveň, že Senát nemá pouze dvě možnosti, jak naložit s novelou - tedy poslat ji zpátky do Sněmovny, nebo odsouhlasit. Horní komora parlamentu se zákonem vůbec nemusí zabývat. "Kdybychom dali najevo, že ten materiál nepovažujeme do určité míry za ne úplně dopracovaný, ale je v plném rozsahu odpovědností vlády a Poslanecké sněmovny, tak je možné tento institut (nezabývat se, pozn.red.) použít," připustil Štěch.

Senátoři při schvalovacím "kolečku" zákony, které k nim doputují ze Sněmovny, buď schválí a od nich pak putují k prezidentovi, či je vrátí zpátky dolní komoře. Poslanci je buď přepracují a opět pošlou do Senátu, nebo senátory přehlasují. Třetí možností, kterou senátoři mají, je odhlasovat si, že se zákonem zabývat vůbec nebudou. V praxi se ale neprojednání rovná souhlasu. V roce 2007 takto Senát postupoval u tehdejší vládní reformy veřejných financí, tzv. Topolánkova batohu.

Po plynutí zákonné lhůty, kterou na projednání senátoři mají, se zákon dostane na stůl prezidentovi. I ten má několik možností. Buď zákon podepíše a tím vstoupí v platnost, nebo ho vrátí Sněmovně. Třetí variantou je, že zákon nepodepíše, čímž i přesto vstoupí v platnost.

Prezident Václav Klaus už informoval dopisem předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS), že přijetí novely zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky, umožní. V dopise zároveň uvedl, že novelu ponechá bez svého podpisu, aniž by ji však vrátil Sněmovně k novému projednání. Tím umožní, aby zákon nabyl účinnosti.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Pražské letiště mělo rekordní rok. Odbavilo přes 16 milionů cestujících

Vstup do letové haly letiště Václava Havla v Praze

Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět...

Škvára končí na skládce, ale může z ní být silnice, říká ředitel spalovny

Ředitel spalovny v pražských Malešicích Aleš Bláha

Více než dvacet let fungující spalovna komunálního odpadu v pražských Malešicích prochází za provozu rekonstrukcí za...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Najdete na iDNES.cz