Stavitelé potřebují zvednout prodeje, lidem nabízejí na nákup bytu opci

  7:30aktualizováno  7:30
Stavitelé přicházejí s novinkou - opcí na nákup bytu. Snaží se tak podpořit chuť Čechů pořizovat si nové byty, která kvůli krizi značně ochladla. Opce funguje tak, že člověk užívá nový byt, platí z něj tržní nájem a teprve za nějaký čas se rozhodne, zda byt za předem stanovenou cenu koupí či ne.

Držet v ruce opci na nákup bytu mohou ti, kteří si pronajmou bydlení na pražské Parukářce | foto: CPP Development

Novinka má v podstatě "zabít dvě mouchy jedou ranou" - odbourat strach lidí z vysokých hypoték v nejisté době, a také pomoci developerům hradit úroky z půjček, které si na budování komplexů pořídili a mají potíže je splácet.

"Člověk si vyzkouší, zda se mu byt líbí či ne a pomůže mu to překlenout dobu, kdy si není jist, co s ním bude. Developerům to naopak pomůže hradit náklady, které s držením bytu ve svém vlastnictví má, tedy hlavně úroky, pojištění či daň z nemovitosti," vysvětluje princip Lubomír Milek z realitního řetězce Century 21 s tím, že člověk si po skončení nájemní smlouvy bude moci byt buď pronajmout dál, koupit či z něj odejít.

Podmínky opcí se mohou podle něj lišit. Někteří kupci si budou moci byt koupit za jeden rok, jiní budou mít na rozhodování tři roky. Někteří developeři odpočítají v okamžiku koupě celý do té doby zaplacený nájem, jiní pouze jeho část a další třeba i nic, pokud nabízejí skutečně atraktivní byt.  

"Ačkoliv se trh s byty začal malinko rozhýbávat, developeři vědí, že budou mít problém vše udat. Stále přibývají nové projekty a konkurence je obrovská. Komu leží byt v nabídce půl roku po dostavbě, začíná mít problém, a tak se nedivím, že část developerů sahá k pronájmům," říká Jana Hrabětová, ředitelka portálu kdechcibydlet.cz.

Bydlení na opci nabízí žižkovský Central Park Praha

Podle Milka dneska opce nabízí několik developerů, celkem se jedná o stovky bytů. Masové rozšíření této novinky však podle něj čekat nejde. Stavitelé dávají obecně přednost prodeji bytů, opce používají jen jako doplňkovou aktivitu, která jim má pomoci přestát těžké období.

Právo na koupi bytu v budoucnosti začal nabízet například realitní fond CEE Property Development Portfolio (CPDP), který financuje stavbu luxusního žižkovského rezidenčního projektu Central Park Praha, jenž měl být podle původních plánů dokončen v roce 2007.

Lidé si ale byty v ceně přesahující i deset milionů korun nekupovali, banka tak odmítla pokračování stavby "žižkovských věží" financovat a práce na stavbě se zhruba v jedné třetině zastavily až do letošního února, kdy CPDP nalila do projektu dalších 180 milionů korun a mohlo se pokračovat.

Že fond opce v nabídce má, potvrdily iDNES.cz dva na sobě nezávislé zdroje. Šéf projektu ale strategie prodeje komplexu příliš rozvádět nechce. "Zvažujeme různé alternativy. Opce jsou jedna z okrajových variant, kterou rozhodně nepreferujeme," řekl iDNES.cz generální ředitel Central Park Praha Jan Domiter. 

Stavitelům hrozí, že jim zůstanou použité byty

Podle Ondřeje Novotného z poradenské firmy King Sturge, která se zaměřuje na reality, je pochopitelné, proč developeři nechtějí příliš o detailech mluvit. "Developer vstupuje do rizika, že původní nájemník byt opustí a jemu zůstane secondhandový byt, který bude muset prodat za nižší cenu," vysvětluje analytik.

Milorad Miškovič ze společnosti Real Estate Karlín Group, která stojí například za projekty River Diamond (volných zůstává 20 bytů z 230) či Cornlofts (volných zůstává 60 bytů ze 130), se však takového vývoje neobává. Potíže s financováním prý společnost v žádném případě nemá a opce bere jako konkurenční výhodu.

"Naše byty si kupují manažeři, cizinci či majitelé velkých firem, kteří se o svou budoucnost nebojí. Líbí se jim a chtějí v nich žít. Vlastní často jiné nemovitosti, které však nyní nechtějí prodávat, protože za ně v současnosti nezískají tu nejlepší cenu. A právě z jejich zájmu se přestěhovat a zaplatit později se zrodil i náš opční program," uvedl šéf projektu Miškovič.

Real Estate Karlín Group, která nabízí 80metrový karlínský byt v rozmezí šesti až dvanácti milionů korun má systém nastaven tak, že pokud si člověk pronajatý byt koupí za dnes stanovenou cenu za jeden rok, odpočte se mu z ní polovina zaplaceného nájmu. V dalších dvou letech si pak lidé mohou odpočítat z činže třicet procent.

Realitní server - Reality.iDNES.cz 

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Penzion na farmě jako dotační past. EU chce zemědělcům omezit podporu

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz