České stavebnictví stagnuje, průmysl zatím odolává německému zpomalení

  10:04aktualizováno  10:04
České stavebnictví v květnu meziročně zpomalilo růst na 0,2 procenta z dubnových 8,9 procenta. Mírně zpomalil i meziroční růst průmyslové výroby, z dubnových 3,3 procenta klesl na 3,2. Naopak přebytek zahraničního obchodu České republiky v květnu meziročně stoupl o 17,2 miliardy korun na 24,4 miliardy, oznámil v pondělí Český statistický úřad.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Květnová produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 1,6 procenta, naopak v inženýrském o 5,5 procenta stoupla, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). 

„Na vině je primárně horší počasí a nepomohl ani stejný počet pracovních dní ve srovnání s úspěšným minulým rokem. To se projevilo zejména ve výstavbě domů a bytů, která meziročně poklesla,“ komentoval výsledky ekonom Komerční banky František Táborský.

Počet zahájených bytů v květnu meziročně klesl o 12,3 na 3345 bytů. „V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o 11,2 procenta, v bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 22,1 procenta,“ uvedli statistici. 

Podle vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petry Cuřínové je pokles způsoben mimořádnými výsledky z minulého roku. Ve srovnání s loňským květnem ale stavební úřady vydaly více stavebních povolení.

Průmysl příjemně překvapil

Průmyslová výroba v Česku v květnu mírně zpomalila meziroční růst na 3,2 procenta z dubnových 3,3 procenta. Meziměsíčně byla ale průmyslová výroba reálně vyšší o 1,1 procenta. Nejvíce ji táhl automobilový průmysl, dařilo se také výrobě plastů a energetice, uvedl ČSÚ.

„I přes květnový pozitivní výsledek bude tuzemská průmyslová výroba v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Rizikem zůstává ekonomické zpomalování Německa, kam míří zhruba třetina českého exportu. 

Průmysl v dubnu výrazně zrychlil, táhly jej automobily a energetika

„Pozitivní zprávou je, že meziročně vzrostly tržby z průmyslové činnosti o 6,9 procenta, což vytváří firmám prostor pro investice a úhradu rostoucích mzdových nákladů. Rovněž pozitivní je růst hodnoty nových zakázek,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Śtěpán Křeček.

Produkce motorových vozidel se v ČR ve srovnání s loňským květnem zvýšila o 6,9 procenta. Výroba plastů vzrostla o 13,1 procenta a energetika o 6,1 procenta. „Pokles naopak zaznamenala výroba nápojů a strojů a dále i odvětví těžba a dobývání,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

Přebytek zahraničního obchodu ČR stoupl

Obchodování s auty se kladně podepsalo i na květnovém přebytku zahraničního obchodu České republiky. Ten meziročně stoupl o 17,2 miliardy na 24,4 miliardy korun, vyplývá z předběžných údajů ČSÚ.

„Květnová bilance zahraničního obchodu byla pozitivně ovlivněna především motorovými vozidly, u nichž vzrostl vývoz o 11,5 miliardy korun. Zmenšil se rovněž deficit v bilanci rafinovaných ropných produktů, chemických látek a ropy a zemního plynu,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

„Přebytek zahraničního obchodu by letos podle našich odhadů měl dosáhnout podobné hodnoty jako v roce 2018 – tj. okolo 110 miliard korun,“ uvedl ekonom společnosti Deliotte Václav Franče.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

PŘEHLEDNĚ: E.ON pohltí innogy. Jak se obchod dotkne českých zákazníků

Logo E.ON

Brusel v úterý kývl na obří transakci mezi německými energetickými společnostmi E.ON a RWE, která značně překreslí...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz