Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Vláda představila novou verzi stavebního zákona. Podnikatelé ji odmítají

  8:35aktualizováno  11:20
Nový stavební zákon, který má výrazně urychlit a zjednodušit povolování staveb, půjde ve čtvrtek do Legislativní rady vlády. Ta ho má projednat během léta, v září by měl jít do Sněmovny. V úterý to řekl premiér Andrej Babiš. Platit by podle něj měl od jara 2021, účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023.

Podle vládní analýzy přichází česká ekonomika pomalým povolováním staveb ročně o 7,1 miliardy korun. „Je to dlouholetý problém, který se nám v minulosti nedařilo řešit,“ řekl Babiš. Od ledna byl současný návrh normy v meziresortním připomínkovém řízení. Podle ministerstva pro místní rozvoj se k zákonu sešlo přes pět tisíc připomínek, z nichž většinu se úřadu podařilo vypořádat.

Stavte dál, stát vám ještě přidá. Stavitelé vyjednali náhrady za pandemii

Novou podobu zákona ovšem už zkritizovali podnikatelé, podle nichž se odchýlila od původní verze a věcného záměru. Situaci ve stavebnictví místo zjednodušení podle nich naopak zkomplikuje. „Ze stavebního zákona se tak stala jen nepovedená dílčí novela, která situaci ve stavebnictví výrazně zhorší,“ uvedl v pondělí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. 

O aktuálním návrhu podle něj nikdo s komorou nediskutoval. Bez přepracování pak navrhuje tento návrh odmítnout. V podobném duchu se v pondělí vyjádřili také zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Vyzýváme vládu, aby neslevovala z původně stanovených cílů a neustupovala odpůrcům integrace povolovacích procesů. Právě komplikovanost a zdlouhavost jednotlivých řízení brzdí stavby soukromníků i těch ve veřejném zájmu,“ sdělil viceprezident svazu František Chaloupecký.

Výjimka pro památkáře

„Zákon počítá s tak revolučními změnami, že nelze hovořit o novele,“ míní ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Problémem současné stavební legislativy je také podle ní roztříštěnost předpisů a stavebních úřadů. Dnes v Česku existuje téměř 20 typů stavebních řízení a deset typů různých povolovacích procesů. 

Stavební zákon začne platit začátkem příštího roku. Nabíhat bude postupně

„To nový stavební zákon vyřeší tím, že do budoucna bude už jen jedno správní řízení a celé řízení o povolení stavby povede jeden stavební úřad. Výsledkem celého řízení tak bude u běžných staveb jedno razítko. Celý proces bude navíc digitalizovaný,“ sdělila Dostálová. Skončí tak podle ní současný stav, kdy musejí velké stavební firmy „vozit dokumentace avií“.

Jedinou výjimkou v integraci stavebního řízení budou podle ministryně památkáři, a to u staveb u kulturních a národních památek či v památkových rezervacích. „Tam je nicméně definitivní slovo památkářů na místě. Stejně tak jako životní prostředí, kde zůstane samostatné postavení Agentuře ochrany přírody a krajiny, a to ve zvláště chráněných územích. U případných staveb v národních parcích a podobně významných územích přece musí mít orgán životního prostředí poslední slovo,“ doplnila Dostálová.

Právě památkáři však zákon před časem kritizovali. I když jim zůstane pravomoc nad jednotlivými chráněnými objekty, podle vyjádření prof. Václava Girsy, prezidenta Českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) památkáři ztratí kontrolu nad děním v památkových zónách. „Památková péče pod stavebním úřadem už nebude nezávislá a závazná,“ uvedl Girsa.

Povolování se zkrátí, tvrdí ministerstvo

Největším přínosem nového zákona má být zkrácení povolování staveb. „Schvalovací proces staveb trvá v průměru pět let, u dopravní infrastruktury je to 13 let,“ řekl Babiš. Podle ministryně pro místní rozvoj je možné přesně spočítat, jak dlouhý schvalovací proces stavby prodražuje. „U Pražského okruhu (mezi dálnicí D1 a městskou částí Běchovice, pozn. red.) se ještě nekoplo do země a už to máme zdražené o 1,5 miliardy,“ řekla Dostálová.

Předchozí návrh zákona byl podle ní maximalistickou variantou, kterou bylo nutné podrobit kompromisům. I nová podoba, která vzešla z připomínkového řízení, však podle ministryně povolování urychlí. Cílem normy podle Dostálové zůstává jedno povolení, jeden úřad a lhůta maximálně jeden rok. 

V případě nemoci úředníka už nebude stavební úřad zavřený, slibuje Dostálová

Řadu kritiků měl i původní návrh normy. Mezi nejčastější výtky patřilo to, že údajně nahrával developerům a nechránil veřejné zájmy.

Vláda si od nového stavebního zákona slibuje výrazné zrychlení a zjednodušení schvalování staveb. Podle údajů Světové banky patří Česko ve vyřízení stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí. Účinnost zákona bude podle Dostálové nabíhat postupně, nejzazší termín je polovina roku 2023.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Krize bude delší než jednu sezonu. Může nastartovat změnu, říká sociolog Prokop

Premium Česko drtí inflace a stále víc Čechů se kvůli zdražování uskrovňuje. Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro MF DNES...

Další podezřelé úmrtí kolem kryptoměn. Ve Francii zahynul ruský obchodník

Při cestě ze Švýcarska do Monaka zemřel v pátek ruský obchodník s kryptoměnami Vjačeslav Taran. Zřítila se s ním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

Česko chudne. Zaměstnanci bude ročně průměrně scházet čtyřicet tisíc

Česko prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj i celé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paušál na obědy se neosvědčil. Smysl dávají digitální stravenky nebo kantýny

Stravenky v digitální podobě s denním limitem a zaměstnanecké kantýny jsou podle Centra ekonomických a tržních analýz...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Benzin skokově zlevňuje. Cena Naturalu 95 klesla pod 40 korun za litr

Dalo by se říci „konečně“! Po roce neustálého zdražování ceny pohonných hmot na českých čerpacích stanicích v...

Umění inflaci porazí. To současné koupíte i za pár tisíc, říká odborník

Investice do uměleckých či sběratelských předmětů podle jednatele investiční platformy Portu Gallery Martina Jaroše...

Schodek státního rozpočtu v listopadu vzrostl na 337 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7 miliardy korun. Podle...

Nálada firem a podnikatelů je špatná. Nejvíce se bojí drahých energií

Nálada českých firem a podnikatelů se za posledního půl roku výrazně zhoršila. Ukázal to Index očekávání firem, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...