Spořitelny tlačí změnu zákona kvůli soudům o stavební spoření dětí

  6:00aktualizováno  6:00
Soudy od loňska musí řešit případy, kdy rodiče chtějí využít stavební spoření dítěte. Spořitelny jsou příliš opatrné a vykládají si zákon v jeho nejpřísnější variantě. Zároveň však usilují o změnu pravidel.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stavební spořitelny jsou „papežštější než papež“. Ve snaze ochránit se před případnými spory si vykládají nový občanský zákoník přísněji, než by musely. Kdyby byli jejich právníci méně opatrní, spořitelnám by ubylo papírování, naštvaných klientů a soudy by byly méně zavalené.

Nový občanský zákoník loni v lednu přinesl zásadní změnu pro ty, kdo pro své děti nebo vnoučata uzavírají stavební spoření. To je asi šestina ze skoro čtyř milionů existujících smluv o stavebním spoření.

Aby se posílila ochrana potomků před nezodpovědnými rodiči, zpřísnily se okolnosti výpovědi smlouvy napsané na nezletilé dítě. O tom, jak se použijí peníze z ukončeného „dětského“ stavebního spoření, tak dnes rozhoduje soud.

Soudy lidi odradí, končí méně smluv

„Všechno musíme povinně dávat opatrovnickému soudu, nesmírně nám to komplikuje život. Je to protivné pro klienty, soudy i pro nás. Nevydělal na tom nikdo,“ říká Vladimír Staňura, šéf jedničky na trhu stavebního spoření Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS). Důvodová zpráva k zákoníku jasně říká, že výjimkou z nového pravidla jsou „zejména smlouvy o stavebním spoření“. Zpráva ale není právně závazná. Spořitelny tak zvolily opatrný přístup.

Vývoj zisků a ztrát stavebních spořitelen

Vývoj zisků a ztrát stavebních spořitelen

A současný stav jim může částečně i vyhovovat. Končí jim totiž méně smluv. Některé klienty povinnost jít k soudu od výpovědi odradí a smlouvu nechají běžet až do plnoletosti dítěte. Naopak potenciální zákazníky může současný stav odradit od založení spoření pro dítě. ČMSS údajně kvůli tomu klesl zájem o smlouvy asi o tři procenta.

Spořitelny teď usilují o to, aby se pravidla rozvolnila, nebo aspoň vyjasnila. „Chci iniciovat změnu zákona. Buď se to podaří novelou občanského zákoníku, nebo zákona o stavebním spoření,“ konstatuje Staňura, který předsedá Asociaci českých stavebních spořitelen (AČSS).

„AČSS s námi tyto své návrhy zatím nediskutovala, nicméně jsme připraveni s ní hledat vhodné řešení,“ reagoval náměstek ministra financí Martin Pros. Staňura tvrdí, že stačí malá změna: označit výpověď nezletilce za „běžný úkon“. Zákoník totiž říká, že souhlas soudu není třeba, pokud se jedná o „běžné záležitosti“. Teď jsou běžnými záležitostmi podle důvodové zprávy platby pojistného, běžné udržovací náklady, opakující se nákupy a podobně.

Jako průchodnější Staňura vidí novelizaci zákona o stavebním spoření. I ta ale bude nějakou dobu trvat. „Kdyby to šlo hodně rychle, tak je to na rok, kdyby to šlo standardním tempem, tak rok a půl, dva,“ říká šéf asociace. Zachovat ochranu zájmů dítěte je podle něj vhodné například pro případy, kdy se rodiče rozvádějí. Dělí si totiž společný majetek, do něhož spadá i „dětské“ stavební spoření. Pokud by se nebyli schopni dohodnout, kam peníze půjdou, zasáhl by soud.

Druhé dítě z peněz těžit nesmí

Opatrovnické soudy dnes řeší nejen důsledky rozvodu, ale všechny výpovědi dětských spoření. I kvůli tomu jsou zavalené. Ministerstvo spravedlnosti prý pracuje na jejich personálním posílení.

Nynější praxe vede až k absurdním situacím. Každý soud si totiž zákon vykládá jinak. „Někdy to bere hodně vážně a pošle do rodiny sociální pracovnici. Ta zkoumá, jestli je rodina v pořádku a kam peníze půjdou. Zažil jsem případ, kdy soud důsledně hlídal, aby peníze opravdu šly na konkrétní dítě. V pokoji, který se měl rekonstruovat, bydlely dvě děti. Sociální pracovnice ale řekla, že peníze na tuto rekonstrukci použít nejdou, protože by to bylo ve prospěch obou dětí. Ona prý musí chránit zájem jen jednoho konkrétního,“ popisuje Staňura.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

V Berouně se našly padělky stavebnice LEGO, měly hodnotu přes 300 tisíc

Celníci ve skladě v Berouně objevili padělky stavebnice Lego.

Druhý dubnový týden odhalila Celní správa České republiky v Berouně padělky stavebnice LEGO. Jedná se o stavebnice,...

Pletení pomlázek je dodnes rodinná tradice. Vydělávají na nich řetězce

ČESKO. Světové agentury zaznamenaly i české pojetí Velikonoc. Muž s velkou...

Obejít známé a sousedy, pomlázkou zajistit, že ženy ani ­dívky příští rok neuschnou, a vykoledovat si kraslice. Tato...

Venezuela má nejbídnější ekonomiku světa. Česko naopak roste, říká studie

Venezuelané protestují proti vládě Nicoláse Madura. (2. února 2019)

Již popáté se jihoamerická Venezuela stala zemí s nejbídnější ekonomickou situací. Inflace v zemi dosahuje až osmi...

Najdete na iDNES.cz