Úředníkům chybějí zejména kvalitnější monitory s dostatečným rozlišením, část neprošla základním proškolením a obává se, že si nový systém před spuštěním do ostrého provozu nestihne ani vyzkoušet.
„Termíny školení a zkušebního provozu nového softwaru se od ledna tohoto roku stále odsouvají, nyní na přelom dubna a května. Školení k prováděcím předpisům neočekáváme, neboť pokud budou schváleny včas, nebude již na školení prostor před plnou účinností nového stavebního zákona,“ řekla MF DNES vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu úřadu Středočeského kraje Lenka Holendová.
V Pardubickém kraji byli s problematikou nové podoby územního plánování úředníci naopak seznámeni už v únoru. Problematikou stavebního řádu se měli zaobírat včera.
Sérii školení mají za sebou také v Ústeckém kraji. Podle mluvčí úřadu Magdaleny Fraňkové bylo sedmihodinové školení sice přínosné, ale nikoli dostatečné. To potvrzuje i vedoucí územního plánování a stavebního úřadu Libereckého kraje Zdeněk Hluštík. Podle něj může být velkým problémem i to, že úředníci před spuštěním nové legislativy nestihnou nanečisto vyzkoušet práci v novém informačním systému.
Ten se totiž teprve vytváří. „Ministerstvo pro místní rozvoj přebírá jednotlivé verze agendového systému a nejpozději od června ho zpřístupní i zaměstnancům stavebních úřadů,“ uvedla mluvčí resortu Veronika Hešíková.
Úředníkům budou k dispozici instruktážní videa a další vzdělávací materiály. „Vznikne i linka technické podpory, dodala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které má na starosti jak nový stavební zákon, tak digitalizaci státních agend.
Počítače za čtvrt miliardy
Změna stavebního zákona by měla zjednodušit zdlouhavé tuzemské stavební řízení a stát se přínosem. Mimo jiné proto, že místo dvou se bude nově konat jen jedno řízení a řadu razítek má místo žadatele zajišťovat úředník.
“Doteď jsme měli zvlášť územní řízení a zvlášť stavební řízení. To se sice dalo i za současné úpravy za určitých okolností spojit, často se to ale vedlo odděleně,“ uvádí Jan Tomíšek z advokátní kanceláře Rowan Legal.
„Po právní stránce jedno řízení znamená jeden prostor pro odvolání účastníků. Když se na to podíváme více po stránce stavařské, tak věci, které se dnes řeší ve stavebním řízení, se významně osekají a budou se řešit jen dílčím způsobem,“ dodává Tomíšek.
Další zkrácení přinese skutečnost, že místo lidí s papíry by měly obíhat jen elektronické dokumenty. To si ale vyžádá vybavení více než 640 stavebních úřadů novou počítačovou technikou. Ministerstvo pro místní rozvoj proto slíbilo obcím, ve kterých se stavební úřady nacházejí, že nezbytný hardware pořídí centrálně.
„Nové výkonné notebooky a velké monitory s ultravysokým rozlišením usnadní úředníkům práci s digitálními dokumenty i stavební dokumentací,“ prohlašuje Hešíková. Tendr na techniku se vyšplhal na více než čtvrt miliardy korun, z něhož má 208 milionů pokrýt Národní plán obnovy a zbylých 43 milionů půjde napřímo ze státního rozpočtu.
Kromě vybavení budou krajské úřady muset najmout i nové lidi. Nová podoba zákona totiž zamezuje přeposílání řízení mezi prvoinstančními a druhoinstančními úřady, aby se proces zbytečně nezdržoval. Odvolací orgán tak bude muset přímo rozhodnout, a nikoliv nařídit prvoinstančnímu úřadu závěry přepracovat. Problém ale je, že se do státní stavební správy mnoho uchazečů nehlásí.
Největší obavy ovšem úředníci mají z toho, že se nestihne včas spustit nový agendový informační systém. „Nový stavební zákon počítá s tím, že územně plánovací činnost bude plně digitalizovaná. Bez spuštění tohoto informačního systému dojde k pozastavení pořizování veškerých dokumentů územního plánování,“ vysvětluje vedoucí krajského stavebního úřadu Libereckého kraje Zdeněk Hluštík. Ideálně by se podle něj měla účinnost nového zákona alespoň o půl roku posunout.