„Trh bydlení masivně roste. Mezikvartálně na úrovni dvou až tří procent,“ uvedl generální ředitel ČSOB stavební spořitelny Martin Vašek. Důvodem jsou zhruba o jeden procentní bod nižší hypotéční sazby, což větší počet zákazníků přesvědčilo k vyřízení hypotéky a investici do bydlení.
Podle indexu bydlení ČSOB vzrostly ceny bytů meziročně o 3,3 procenta. U domů šlo o 4,7procentní nárůst. Největší nárůst poptávky je v současnosti podle ČSOB v Praze, kde se převis poptávky zvýšil o pětinu.
Pražané se kvůli drahotě stěhují do menšího. Zvyšují tak ceny bydlení |
Výše uvedené se primárně týká bytů, protože nových rodinných domů se v hlavním městě nabízí málo a jsou extrémně drahé. Nárůst poptávky po domech a s tím spojený růst ceny se týká spíše Středočeského kraje a okolí Brna.
Z krajů pak bydlení nejrychleji zdražuje Moravskoslezský kraj, kde jde v průměru o více než šest procent, strmou křivku vykazuje i Ústecký kraj. Jde totiž o regiony, které v předchozích letech zaznamenaly největší propad ceny a nyní se tedy nejrychleji vrací na původní hodnoty.
Nejvyšší úrovně dosáhly ceny bydlení v roce 2022. V současnosti se stále ještě na tehdejší úroveň nedostaly, ale dá se očekávat, že během dalšího čtvrtletí se tak stane. Lidé by tak s nákupem nemovitosti neměli čekat na příznivější dobu nebo nižší úrokovou sazbu, protože ta minimálně v krátkodobém výhledu nenastane. „Nemá cenu čekat na nižší úrokové sazby. Až úrokové ceny spadnou, bude to jen další impuls k růstu cen nemovitostí,“ uvedl Vašek.