V dostupnosti bydlení už česká metropole není na chvostu Evropy. Na pořízení bytu v Bratislavě je totiž potřeba dokonce 14,9 tamních ročních výdělků.
Za tímto vývojem stojí v prvé řadě růst českých mezd v průměru o 7,8 procenta, statistiky Central Group jako průměrnou pražskou mzdu nyní uvádějí zhruba 59 tisíc korun. Toto tempo je sice výrazně pomalejší, než je celková inflace, ta se ale v současnosti na cenu nového bydlení nevztahuje. To se kvůli krizí spojené se zdražováním hypoték potýká s omezením poptávky a tlakem na cenu. V průměru tak ceny bytů ve srovnání s loňskem poklesly o 2,4 procenta.
Dlouhodobě to ovšem platilo obráceně. Tedy že ceny bytů rostly rychleji než mzdy. V Evropě Česko zažívá citelnější růst cen než ostatní evropské země s výjimkou Maďarska nebo Litvy. Od roku 2015 se ceny bydlení zvýšily podle dat Eurostatu o 111 procent. To je třeba dvojnásobný růst proti sousednímu Německu. V Itálii například ve stejné době bydlení zdražilo jen o devět procent.
Prodeje bytů výrazně rostou. Central Group jich v Praze postaví 2.700 |
Současné průměrné ceny nových bytů v Praze se drží na 150 tisících korun za čtvereční metr. Objevují se ale projekty, u nichž se za speciálních podmínek, například s předfinancováním, projeví i nižší cena za čtvereční metr. Propad prodejů se pak developeři snaží vykompenzovat poskytováním marketingových bonusů.
„To nejsou jen kuchyňské linky zdarma nebo parkovací stání zdarma. Ale hlavně zvýhodněné hypotéky. To jsou důvody, proč prodeje mohou růst,“ uvedl majitel společnosti Central Group Dušan Kunovský. Přestože se trh s novými byty propadá už od loňského jara, příští už by mohl být ve znaku postupného nárůstu prodejů.
Ty v současnosti kopírují objemy poskytnutých hypoték. Vloni podle Kunovského prodeje nových bytů poklesly o 60 procent, což je o tři procentní body více, než o kolik poklesly počty bankami poskytnutých hypoték na bydlení.