Úředníci nezávislí na politicích, vybraní nikoliv na základě známostí, odolní proti korupci, vzdělaní a loajální ke státu. Tuto představu se ministerstvo vnitra pokusilo vtělit do zákona o státních úřednících, který by mohl začít platit od roku 2014. Výsledek je rozpačitý.
K odpolitizování státní správy má podle zákona sloužit několik opatření. "Například povinné výběrové řízení, stanovení předpokladů pro zastávání pracovního místa, stanovení průhledné systemizace úřadu a zvýšená právní ochrana úředníků oproti podmínkám obsaženým v zákoníku práce," vyjmenovává Pavel Novák, mluvčí ministerstva vnitra.
Dříve uvažované zavedení funkce státního tajemníka, jakéhosi sira Humphreyho ze seriálu Jistě, pane ministře, který by tvořil bariéru mezi politiky a úředníky, v návrhu nakonec není.
Není to dost, říkají nevládní organizace
Kritici zákona z řad nevládních organizací to považují za nedostatečné. "Návrh rezignuje na úplné odpolitizování: vše je v rukou vedoucího úřadu včetně personálního řízení, výběrová řízení jsou iluzorní, protože výsledky výběrové komise vůbec nemusí vedoucí úřadu respektovat nebo je může kdykoli zrušit," říká Lenka Petráková z neziskové organizace pro transparentní veřejnou správu Oživení.
Návrh přináší rozdělení politických a úřednických funkcí - političtí mají být náměstci, jejich asistenti a poradci či vedoucí kanceláří. Zákonem by se řídilo 120 tisíc pracovníků státních institucí včetně NKÚ, Akademie věd či sociální správy.
Úředníky nečeká definitiva, mohou být propuštěni za hrubé porušení vyjmenovaných povinností, ale třeba i v momentě, kdy dojde k plošnému propouštění ve státní správě. Stačí, když šéf úřadu dojde k tomu, že agenda úředníka už není potřebná nebo že se dá zvládnout v menším počtu lidí. Šéf úřadu může a nemusí úředníka propustit, také pokud opakovaně neuspěje v pravidelném pracovním hodnocení.
Zákon neřeší platy
Platy zákon neřeší, předepisuje však úředníkům vzdělávání a skládání zkoušek. Ty lze opakovat, ale za reparát bude dotyčný platit ze svého zhruba pět tisíc korun. Za zkoušky bude náležet úřední hodnost spojená s platovou třídou, od asistenta přes inspektora, koncipistu, tajemníka, radu až po vrchního radu.
Odcházející úředníci, kteří pracovali na dotacích z EU anebo na zadávání veřejných zakázek, budou mít rok zákaz činnosti v souvisejících oborech. Za to dostanou na cestu šest platů. Česko potřebuje pravidla pro státní správu nejen kvůli omezení korupce. Bez zákona by nám Evropská komise mohla už od příštího roku zatrhnout čerpání dotací.
"Evropská komise doporučila ČR určité kroky ke zlepšení její administrativní kapacity spojené s čerpáním evropských fondů včetně přijetí zákona o státní službě, které toto zabezpečí," říká Michaela Suchardová, která spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci a má zkušenosti z úřednické práce pro Brusel i české ministerstvo obchodu. Podle ní bude Evropská komise zkoumat i kvalitu zákona. Jestli nám v případě, že neobstojíme, pozastaví čerpání evropských peněz, bude záležet na její politické vůli.