Státní úředníci se nově budou muset vzdělávat, jistotu práce nezískají

  4:04aktualizováno  4:04
Zákon o státních úřednících neochrání státní správu ani před politickými vlivy, ani před propouštěním. Zato se úředníci budou muset vzdělávat. Nevládní organizace nový předpis kritizují jako nedostatečný.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Úředníci nezávislí na politicích, vybraní nikoliv na základě známostí, odolní proti korupci, vzdělaní a loajální ke státu. Tuto představu se ministerstvo vnitra pokusilo vtělit do zákona o státních úřednících, který by mohl začít platit od roku 2014. Výsledek je rozpačitý.

K odpolitizování státní správy má podle zákona sloužit několik opatření. "Například povinné výběrové řízení, stanovení předpokladů pro zastávání pracovního místa, stanovení průhledné systemizace úřadu a zvýšená právní ochrana úředníků oproti podmínkám obsaženým v zákoníku práce," vyjmenovává Pavel Novák, mluvčí ministerstva vnitra.

Dříve uvažované zavedení funkce státního tajemníka, jakéhosi sira Humphreyho ze seriálu Jistě, pane ministře, který by tvořil bariéru mezi politiky a úředníky, v návrhu nakonec není.

Není to dost, říkají nevládní organizace

Kritici zákona z řad nevládních organizací to považují za nedostatečné. "Návrh rezignuje na úplné odpolitizování: vše je v rukou vedoucího úřadu včetně personálního řízení, výběrová řízení jsou iluzorní, protože výsledky výběrové komise vůbec nemusí vedoucí úřadu respektovat nebo je může kdykoli zrušit," říká Lenka Petráková z neziskové organizace pro transparentní veřejnou správu Oživení.

Návrh přináší rozdělení politických a úřednických funkcí - političtí mají být náměstci, jejich asistenti a poradci či vedoucí kanceláří. Zákonem by se řídilo 120 tisíc pracovníků státních institucí včetně NKÚ, Akademie věd či sociální správy.

Úředníky nečeká definitiva, mohou být propuštěni za hrubé porušení vyjmenovaných povinností, ale třeba i v momentě, kdy dojde k plošnému propouštění ve státní správě. Stačí, když šéf úřadu dojde k tomu, že agenda úředníka už není potřebná nebo že se dá zvládnout v menším počtu lidí. Šéf úřadu může a nemusí úředníka propustit, také pokud opakovaně neuspěje v pravidelném pracovním hodnocení.

Zákon neřeší platy

Platy zákon neřeší, předepisuje však úředníkům vzdělávání a skládání zkoušek. Ty lze opakovat, ale za reparát bude dotyčný platit ze svého zhruba pět tisíc korun. Za zkoušky bude náležet úřední hodnost spojená s platovou třídou, od asistenta přes inspektora, koncipistu, tajemníka, radu až po vrchního radu.

Odcházející úředníci, kteří pracovali na dotacích z EU anebo na zadávání veřejných zakázek, budou mít rok zákaz činnosti v souvisejících oborech. Za to dostanou na cestu šest platů. Česko potřebuje pravidla pro státní správu nejen kvůli omezení korupce. Bez zákona by nám Evropská komise mohla už od příštího roku zatrhnout čerpání dotací.

"Evropská komise doporučila ČR určité kroky ke zlepšení její administrativní kapacity spojené s čerpáním evropských fondů včetně přijetí zákona o státní službě, které toto zabezpečí," říká Michaela Suchardová, která spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci a má zkušenosti z úřednické práce pro Brusel i české ministerstvo obchodu. Podle ní bude Evropská komise zkoumat i kvalitu zákona. Jestli nám v případě, že neobstojíme, pozastaví čerpání evropských peněz, bude záležet na její politické vůli.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Proslulé kladenské věžáky čeká rekonstrukce, bývaly symbolem komfortu

Šest rozdělovských věžáků vyrostlo mezi lety 1953 a 1958. Městský architekt...

Kladenské věžové domy čeká v nejbližších letech rekonstrukce, její rozsah zatím není daný, město nechává prověřit stav...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz