„V podstatě šlo o dary na míru: bankovky, pamětní listy a podobně, na ceninovém papíře s portréty politiků zpravidla k nějakému kulatému výročí,“ říká Pavel Novák, který tiskárně od loňska šéfuje.
Z bankovek s vlastním portrétem měl v roce 2010 ministr financí Miroslav Kalousek velkou radost. Rozdával je na potkání novinářům jako pozornost a k původním 500 kusům si nechal udělat ještě 100 kusů dotisk.
Bankovka pro někdejšího ministra Pavla Mertlíka k jeho čtyřicátinám přišla v roce 2001 na 43 223 korun. Vůbec nejdražší pamětní bankovku od Bulíčka podle seznamu dostal bývalý zaměstnanec České národní banky, právník a numizmatik Leopold Surga. Náklady byly 70 593 korun.
V seznamu, který si MF DNES vyžádala, jsou mezi obdarovanými exnáměstci ministra financí Michal Frankl či Jiří Volf a řada zaměstnanců státu a Státní tiskárny cenin.
Část prací je obhajitelná, rytec musí být ve formě
Jubilejní bankovky a další dárky na míru leží v účetnictví tiskárny jako „interní zakázky“. Těch podivných vedení tiskárny napočítalo za 1,5 milionu. „Aby se vůbec něco mohlo začít vyrábět, musí se v systému otevřít zakázka s vlastním číslem. Nabíhaly tak stejné mzdové a materiálové náklady jako pro každou jinou zakázku. Jenže náklady zůstaly na vrub tiskárny cenin dodnes,“ vysvětluje Novák.
Mezi zakázkami figurují diplomy pro sportovní hry ministerstva financí a České pošty či vizitky pro smluvního lékaře tiskárny cenin MUDr. Čížka dohromady za téměř 26 tisíc korun. Bývalý ředitel Bulíček si v podniku zadal tisk pozvánek na své 50. narozeniny, které si ale zaplatil - stály ho 22 478 korun.
„Část z interních zakázek je obhajitelná. Rytec se musí udržovat v kondici a dělá přes rok cvičné rytecké práce, to je jako školení,“ vysvětluje ředitel Novák.
Seznam dárků od roku 2001 po 2014 si nechal Novák zmapovat od nového auditora tiskárny. Tím se loni stala společnost PwC z velké auditorské čtyřky. Do té doby tiskárnu s tržbami téměř dvě miliardy korun ročně auditovala neznámá brněnská auditorská firma Main Audit s obratem dva miliony korun a bez vlastních webových stránek.
V souvislosti s tiskárnou už padla tři trestní oznámení
Současné vedení kvůli sporným zakázkám tiskárny podalo minulý týden trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Je to už třetí trestní oznámení za poslední rok, které se týká Státní tiskárny cenin.
Loni vyšlo najevo, že exředitel Bulíček na účet podniku rozdával obchodním partnerům a politikům reklamní předměty v podobě desetigramových zlatých slitků, takzvaná „zlatíčka“, celkem za 4,7 milionu korun. Trestní oznámení, které kvůli tomu na něj podal ministr financí Andrej Babiš, policie v září odložila. Ale poté, co ministerstvo podalo stížnost, obvodní státní zastupitelství věc vrátilo k šetření na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. „Jakmile to bude uzavřené, vyndáme zlatíčka z trezoru a zbavíme se jich v aukci,“ plánuje Novák.
Loni v červenci, měsíc po svém nástupu, podal trestní oznámení na nevýhodně uzavírané smlouvy. „Když firma uzavírá s dodavatelem smlouvu, měla by si diktovat. Tady to ale fungovalo tak, že si diktovali ti ostatní,“ říká Novák.
Tiskárna využívala výjimky ze zákona o veřejných zakázkách, aby nemusela soutěžit. Novákův nový tým teď třídí 5,5 tisíce faktur a zvažuje, co vše se vyplatí soutěžit znovu. Jde o dodávky od teplých jídel po ceninový papír, a ne vždy to půjde. „Při tisku bankovek je obtížné například soutěžit dodavatele na barvu, protože musíme garantovat vysokou kvalitu a dodržet náročné technologické požadavky,“ vysvětluje Pavel Novák.