Rozpočet 2017: nesmyslný schodek 60 miliard a řada chyb, míní ekonomové

  5:00aktualizováno  5:00
Rozpočet pro rok 2017 by měl být podle ekonomů oslovených MF DNES vyrovnaný a spíše přebytkový. Schodek by chápali v případě, že by rostlo množství investic. Rozpočet by se dle nich měl věnovat závažnějším problémům české ekonomiky, měl by snížit sociální výdaje a nepodporovat nárůst státních zaměstnanců.

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Česká republika bude příští rok hospodařit se schodkem rozpočtu 60 miliard korun. Ve středu o tom rozhodla vláda. „Je to kompromis. Jsem přesvědčen, že bude fungovat,“ řekl ministr financí Andrej Babiš. Podle opozice, které se nepodařilo prosadit navýšení výdajů na obranu o deset miliard a řízení státního dluhu o 30 miliard, je však zbytečně velký (více o rozpočtu čtěte zde).

S kritikou opozice souhlasí i čeští ekonomové. „Nerozumím, proč by měl mít tak velký schodek, když letos nejspíše skončí s přebytkem. Při zvýšení investic by určité zhoršení bylo akceptovatelné, ale navržený schodek je příliš,“ uvedl například David Marek, hlavní ekonom české pobočky poradenské firmy Deloitte. Výdaje nebudou v příštím roce vyčerpány ani podle Leoše Vítka z Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze.

Fotogalerie

„Návrh rozpočtu v době hospodářského růstu by měl být alespoň vyrovnaný, spíše však přebytkový,“ řekl Pavel Kohout, zakladatel finančně-poradenské společnosti Partners. „Momentálně není důvod stimulovat ekonomiku deficitním utrácením, a to ani v případě, kdyby rozpočtové příjmy budoucího roku měly překonat očekávání,“ dodal.

Marek Dřímal, ekonom Komerční banky, považuje za největší problém státního rozpočtu jeho nepředvídatelnost. „Ta se projevuje už letos, a to právě přebytkem oproti původně rozpočtovanému schodku, kde důvodem jsou jednak vyšší příjmy, ale hlavně nižší výdaje. Pokud by se vládě příští rok konečně podařilo nastartovat projekty spolufinancované z fondů EU, nebylo by výsledné schodkové hospodaření zas tak špatné,“ míní.

Málo na vědu i podporu zaměstnanosti, vytýkají vládě experti

Ekonomové novému rozpočtu vytýkají také řadu chyb. „Tento rozpočet neřeší žádný závažnější problém české ekonomiky, jako například příliš vysoké daňové zatížení práce nebo stále příliš nízké výdaje na výzkum a vývoj,“ řekl Marek. Hlavní ekonom Českomoravského odborového svazu Martin Fassman pak přidal kritiku zejména z pohledu podpory zaměstnanosti.

„Vláda opět nepokrývá valorizaci životního a existenčního minima, které se reálně kvůli inflaci, byť malé, snižuje. Myslíme si, že je potřeba investovat víc peněz do oblasti rekvalifikací a dostat na trh práce víc lidí, což bez impulsu od státu bude obtížné,“ napsal MF DNES ke schválenému rozpočtu Fassman.

Vladimíru Dlouhému, prezidentu Hospodářské komory, se zas nelíbí nárůst státních zaměstnanců v souvislosti se zvýšenou regulací podnikatelského sektoru. „Jen letos má dojít k meziročnímu nárůstu míst ve státní správě o téměř 12 tisíc na více než 433 tisíc úředníků. A růst má pokračovat. Přitom stovky státních zaměstnanců budou mít na starosti jen regulaci podnikatelské sféry,“ upozornil na další slabinu Dlouhý.

Za příliš „sociální“ považuje rozpočet Kohout, podle kterého by při „rekordně nízké nezaměstnanosti měly sociální výdaje klesat“.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz