Státní digitální pokladnu bude obsluhovat šest tisíc lidí

  10:00aktualizováno  10:00
"Stát je taková peněženka jako ta vaše," snaží se ředitel projektu Státní pokladny Pavel Nevšímal zhmotnit představy o zakázce za dvě miliardy korun. "Jen o něco větší," dodává. Stát provádí asi milion plateb denně a má tisíce účtů.
Stát si půjčuje, i když má peníze. To by měla Státní pokladna změnit.

Stát si půjčuje, i když má peníze. To by měla Státní pokladna změnit. | foto: Profimedia.cz

Obrovské množství probíhajících operací a zastaralé informační systémy ale komplikují hospodaření se státními penězi. Efektivnější správu má přinést digitální pokladna, kterou naprogramuje tým firem vedený IBM. - více o výběrovém řízení čtěte zde

Nový systém má nahradit stávající databáze, kterých je na ministerstvu asi šedesát. Nejen že jsou systémy často od různých dodavatelů a nekomunikují spolu, ale neumožňují přehlednou orientaci ve státní peněžence. Stát například nemusí vědět o desítkách milionů korun, které mohou ležet na účtě státních lesů, a protože potřebuje peníze, půjčí si. Tím mu ale vzrostou úroky z půjček.

Vyjádřeno v číslech, ke zhruba bilionu korun, který Česko dluží, přibývají zbytečně další miliony na úrocích. "Řízení státního dluhu je jedna z věcí, kterou musí mít pokladna pod kontrolou. Stát si bude půjčovat skutečně teprve tehdy, když potřebuje," řekl Pavel Nevšímal. Digitální pokladna má ročně ušetřit půl až jedno procento státního rozpočtu. To je pět až deset miliard korun.

"Veřejné finance jsou na tisících různých účtů komerčních bank a za každý z nich se platí poplatky, které nejsou malé," naznačil Nevšímal, kde dál se uspoří. Státní pokladna počítá s udržováním jediného účtu státu.

Do kasy budou moci nahlédnout lidé
"Každá položka se odpočítává z jediného účtu státu a tohle je potřeba evidovat, sledovat a monitorovat v čase," dodal manažer projektu Michal Suchoba. Pro stát je výhodné, aby si nepůjčoval, když nutně nepotřebuje, a platil co nejpozději, ale ne pozdě.

Přesné vyhodnocování je důležité i proto, že stát nemůže jít do debetu jako každý občan na svém běžném účtu. Obvykle si půjčuje formou státních dluhopisů a pokladničních poukázek.

Projekt Státní pokladny by se měl spustit v roce 2010 na více než sedmi stovkách míst. Zatím to však budou jen ministerstva, organizační složky státu a příspěvkové organizace. "To, zda se rozšíří Státní pokladna na obce a kraje, je víc politikum než technická věc. Na Slovensku se kolem toho rozhořel obrovský politický boj," podotkl ředitel projektu Nevšímal.

Další předností Státní pokladny je, že v ní lze dohledat jakékoliv nesrovnalosti a porovnávat, za kolik jednotlivé instituce nakupují stejné zboží; od aut přes počítače až po toaletní papír. Kontrola je nyní mnohem složitější. Do vybrané agendy digitální pokladny budou moci nahlédnout i lidé.

Celý systém bude obsluhovat asi 5 700 uživatelů. "Zatím nikde jsem se nesetkal, že by se kvůli Státní pokladně propouštělo. Není to zefektivňování typu, že někteří lidé nebudou muset něco dělat, ale zefektivnění v řízení toku státních financí," dodal Michal Suchoba, který se podílel na zavedení systému v několika zemích včetně Slovenska.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Najdete na iDNES.cz