Stát uměle stlačuje regulované nájmy

  11:34aktualizováno  11:34
Proč ani za dva roky, kdy skončí regulace nájmů, nedojde na řadě míst v těchto bytech k jejich srovnání s tržním nájemným? Důvodem je způsob, jakým se určuje základní cena bytu v jednotlivých lokalitách, z níž se následně vypočítává cílová hodnota měsíčního nájemného.
Dům, byt, nemovitost, nájemné

Dům, byt, nemovitost, nájemné | foto: MF DNES

"Tyto údaje nám dodává ministerstvo financí, které vypočítává průměrnou kupní cenu během posledních tří let,“ vysvětluje Pavel Rakouš, ředitel odboru bytové politiky na ministerstvu pro místní rozvoj.Aktuálně uváděná cena, z níž se počítá maximálně přípustné nájemné v roce 2010, nyní vychází z průměrných prodejních cen v období květen 2005 až duben 2008. Současné ceny bytů se však od ní mohou lišit i o desítky procent.

Třeba v Kladně by měl podle tabulek stát metr čtvereční bytu 19 254 korun. "Reálné ceny však nyní začínají zhruba na 27 tisících za metr,“ říká odhadkyně nemovitostí Petra Jeřábková. Jinde mohou být rozdíly ještě výraznější.

Tabulková cena pro Liberec činí necelých 13 tisíc, ale realitní kanceláře běžně nabízejí i byty za dvojnásobnou cenu. "Z těchto vyvolávacích cen kanceláře zpravidla slevují. Navíc přes ně jdou spíše dražší prodeje, proto může vznikat klamné zdání o úrovni reálných nájmů,“ upozorňuje Rakouš.

Cenová hladina vadí také pronajímatelům. Nižší základní cena pro ně totiž znamená, že nebudou moci nájemné zvednout tak, jak by chtěli. "Výpočet průměrných cen za tříleté období znamená, že se do tabulek nepromítnou aktuální změny ve vývoji cen,“ říká Libor Dellin, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů a bytů v České republice. Tomu vadí také určování jednotné ceny pro rozsáhlá území.

Činži určují ceny bytů za poslední 3 roky
"Vzorovým příkladem je Středočeský kraj. Je nesmyslné zprůměrovat blízké okolí Prahy zároveň s výrazně levnějšími oblastmi třeba na Čáslavsku,“ dodal Dellin.

Zástupci obou ministerstev vylučují, že by statistickou cenu snižovaly odprodeje obecních bytů jejich nájemníkům, ke kterým zpravidla dochází za zlomek tržní ceny. Výslednou hodnotu však může snižovat výběr bytů.

Do tabulek se započítávají především byty postavené před rokem 1993, jejichž opotřebení může dosahovat až 85 procent. To však znamená prakticky vybydlený objekt. "Už zhruba při 65procentním opotřebení musí dojít ke kompletní rekonstrukci,“ vysvětluje Jeřábková.

Nízké tabulkové ceny mohou mít ještě jednu příčinu – podle zprávy o finanční stabilitě od ČNB za nimi může stát snaha o daňovou optimalizaci, tedy úsporu daně z převodu nemovitostí tím, že se prodávající s kupujícím dohodnou na papírově nižší ceně, než za jakou ve skutečnosti k prodeji dojde. Daň z převodu nemovitostí činí tři procenta z prodejní ceny bytu či domu.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Najdete na iDNES.cz