Ministerstvo vypsalo tendr na nového dodavatele poznávacích značek (ilustrační foto).

Ministerstvo vypsalo tendr na nového dodavatele poznávacích značek (ilustrační foto). | foto: Koláž - iDNES.cz

Časy předražených espézetek končí. Ministerstvo vypoví podivnou smlouvu

  • 86
Po třinácti letech ukončí ministerstvo dopravy smlouvu se společností Hicon na výrobu registračních značek pro auta. Skončí tak jedna z nejpodivnějších a nejdelších smluv, kterou kdy resort stvořil. Podle konkurentů Hiconu stát ročně na výrobě tratí stovky milionů korun. Zařizoval ji Jaromír Schling, možný kandidát na ministra v Rusnokově vládě.

Ministerstvo už poslalo do věstníku veřejných zakázek předběžné oznámení o vypsání zakázky na dodávku značek na další čtyři roky. Její hodnotu stanovilo na 900 milionů korun, kontrakt bude na čtyři roky od příštího roku.

"Na jednu stranu mám radost, že se to konečně pohnulo. Na druhou stranu mohlo být vše mnohem dříve a ještě několik měsíců bude mít Hicon možnost dál dodávat za zbytečně vysoké ceny," hodnotí krok úřadu Zbyněk Pařízek z firmy Bamaz, který proti smlouvě mezi státem a Hiconem bojuje několik let. Jeho podnět už šetří i hospodářská kriminálka, na kterou se obrátil. Podle něj stát na značkách zbytečně ztrácí. "Reálná cena je kolem šedesáti korun za značku," říká Pařízek.

Cena za jednu značku od Hiconu se liší podle let, dříve dosahovala běžně částky kolem 160 korun. Letos klesla na 116 korun. Stát smlouvu nikdy neukázal, protože je neveřejná.

Smlouvu zařídil možný Rusnokův kandidát na ministra

Přestože společnost Hicon nezveřejnila novější hospodářské výsledky než za rok 2009, je ze starších výročních zpráv jasně patrné, o jak výnosný byznys jde. Čistý zisk běžně dosahoval poloviny celkových tržeb. Ministerstvo ani nezveřejnilo, kolik dosud Hiconu celkově vyplatilo, uvedlo jen dílčí údaj: od roku 2006 do roku 2012 celkem 1,8 miliardy korun. Ročně dodá brněnská firma kolem 1,4 milionu registračních značek.

Smlouva z roku 2001 je dědictvím po tehdejším ministru dopravy Jaromíru Schlingovi, o kterém se mluví znovu jako o možném ministrovi v Rusnokově úřednické vládě. Kromě nevýhodné ceny je nezvyklá i délka smlouvy.

Hicon totiž dodává značky pro stát nepřetržitě od roku 1993. Původní smlouva byla dohodnuta na 12 milionů značek, kterých bylo dosaženo v roce 2010; předtím byla tato smlouva nevypověditelná. Stát přesto otálel, své čekání vysvětloval například čekáním na novelizaci zákona o pozemních komunikacích. Ten však dosud stejně není schválen.

"Výběrové řízení na nového dodavatele se dosud nevypsalo, neboť se zvažovaly všechny varianty budoucího stavu," vysvětlil Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Stát zvažoval například možnost výroby přes věznice.

Hicon se podle jednatele firmy Hicon - dopravní značení Radana Simona do tendru přihlásí. "Myslím, že se hlásit budeme určitě," řekl Simon. Majitelé firmy - Roman Holomek a Jiří Palínek - nebyli v úterý k zastižení. Kromě značek na auta vyrábějí firmy propojené s Hiconem například také dopravní značky.