Realitní dražba roku: stát prodal klášter v centru Prahy za 790 milionů

  12:45aktualizováno  17:02
Stát se postaral o jeden z největších realitních obchodů roku. Za 790 milionů prodá nejmenované zahraniční firmě bývalý barokní klášter v centru Prahy. Podle zdrojů z realitního trhu se za neprůhledným kupcem kláštera skrývá slovenský miliardář Milan Fiľo, majitel sousedního Divadla Hybernia.

Klášter irských mnichů řádu Hybernů. Zhruba dvě stě let stará nemovitost je chráněna jako kulturní památka. Skládá se vlastně ze dvou objektů, trojkřídlé budovy se zahradou o rozloze 5 730 m2 (na snímku) mezi ulicemi Hybernská a V Celnici a menší budovy v Hybernské ulici o rozloze 2 234 m2. | foto: ÚZSVM

Zhruba dvě stě let stará nemovitost je chráněna jako kulturní památka. Skládá se vlastně ze dvou objektů, trojkřídlé budovy se zahradou o rozloze 5 730 m2 (na snímku) mezi ulicemi Hybernská a V Celnici a menší budovy v Hybernské ulici o rozloze 2 234 m2.

„Dnešní prodej areálu na náměstí Republiky považuji za zcela mimořádný úspěch. Jedná se o rekordní částku z prodeje nemovitostí za celou historii našeho úřadu. Přípravě dražby jsme v letošním roce věnovali maximální úsilí,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Podle zdrojů z realitního trhu se za neprůhledným kupcem kláštera skrývá slovenský miliardář Milan Fiľo, majitel sousedního Divadla Hybernia. Sám Fiľo v telefonickém rozhovoru s iDNES.cz koupi odmítl potvrdit, ale ani ji nevyvrátil.

„Nevím, nemohu se k tomu vyjádřit, jsem v Londýně na jednání o jiných věcech,“ reagoval na otázku, zda má k firmě, jež pražský palác koupila, vlastnický vztah. Fiľo, který zbohatl na privatizaci slovenských papíren Ružomberok, má v Česku širší podnikatelské aktivity, vlastní tu například výrobce transformátorů Trafo CZ.

Dražba desetiletí. Stát nabízí klášter irských mnichů za tři čtvrtě miliardy

Stát komplex dražil za vyvolávací cenu 790 milionů korun, což byla nakonec i cena konečná. Stát si včetně daně přijde na téměř 822 milionů korun.

Obchod se tak zapíše mezi největší realitní akvizice letošního roku. Vítězem dražby je nejmenovaná zahraniční společnost, zastupovaná advokátem Josefem Hlavičkou z kanceláře Havel, Holásek & Partners. Jméno firmy uvést nechtěl. Na zaplacení má zájemce 60 dnů. Odhadní cena budovy byla 767 milionů korun.

„Je to zahraniční klient, jde o právnickou osobu. Už je vlastníkem nemovitostí, a to i v České republice,“ řekl Hlavička po dražbě. „O budoucím využití ještě není detailně rozhodnuto. Budova má různá využití - dá se použít na hotel, na konferenční místnosti a podobně. Zatím je předčasné cokoliv dalšího říkat,“ dodal. Podle něj však budova zcela jistě potřebuje zásadnější rekonstrukci. „Zaslouží si větší úpravy, protože je v trošku dezolátním stavu. Takže se určitě plánují nějaké úpravy. Budova v současném stavu nemůže sloužit svému účelu, to je evidentní,“ uvedl.

Ještě před rokem v budově sídlili například úředníci městského úřadu Brandýs nad Labem. „Část budovy byla nevyužívaná a také náklady na provoz a údržbu byly enormní,“ říká ministr financí Andrej Babiš. Podle něj je prodej nepotřebných budov státu cestou, jak může rozpočet ušetřit miliardy ročně.

Fotogalerie

Klášter má zajímavou historii, podle serveru Stavební fórum například irští františkáni v klášterní zahradě jako jedni z prvních na našem území v druhé polovině 17. století začali pěstovat brambory.

Jak nový majitel s komplexem, pod kterým se možná nachází bludiště podzemních chodeb, naloží, není jasné. Budova je určena ke komerčnímu využití, nachází se na vytříbené adrese v centru Prahy, naproti Obecnímu domu a v podstatě na začátku luxusního nákupního bulváru Na Příkopech.

„Komplex byl doposud využíván k administrativním a obchodním účelům, je průběžně udržován a v současné době neužíván. Pouze v přízemí budovy
v ulici Hybernské je pronajato pět nebytových prostor na základě platných nájemních smluv na dobu určitou,“ uvedl na svém webu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Vítězná cena za budovu bývalého kláštera je nejvyšší cenou za státní budovu od prodeje nedalekých bývalých kasáren Jiřího z Poděbrad, dnešního Palladia, které v polovině 90. let prodalo ministerstvo obrany za více než 900 milionů korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Ekologové volají po zákazu rybolovu v Baltu. Tresce hrozí vyhynutí

Treska obecná (Gadus morhua Linnaeus, 1758) je mořská ryba z čeledi...

Nevládní organizace vyzývají ministry pro rybolov všech členských států EU, aby okamžitě ukončili rybolov ve východním...

Petka je nepřítel číslo 1. Ale lidé v ní vodu chtějí, říká pan Ondrášovka

Libor Duba, generální ředitel výrobce nápojů Ondrášovka

Libor Duba šéfuje Ondrášovce už desátým rokem. Nejostřeji vystupuje proti poslednímu návrhu jedničky na trhu,...

Venezuela má nejbídnější ekonomiku světa. Česko naopak roste, říká studie

Venezuelané protestují proti vládě Nicoláse Madura. (2. února 2019)

Již popáté se jihoamerická Venezuela stala zemí s nejbídnější ekonomickou situací. Inflace v zemi dosahuje až osmi...

Najdete na iDNES.cz