Půdu si podle původního záměru autorů předlohy Josefa Luxe a Pavla Peška budou moci kupovat pouze fyzické osoby s českým občanstvím a za specifických podmínek osoby právnické, které jsou vlastníkem nebo spoluvlastníkem budov na dotyčném pozemku. Bezúplatným převodem by půdu a lesy mohly získat obce nebo veřejné vysoké školy. Převody odloučených lesních pozemků obcím by se podle odhadů týkaly výměry do 10.000 hektarů.
Předloha dává přednost při prodeji půdy fyzickým osobám, které už osobně nebo prostřednictvím podniků, jejichž jsou členy nebo společníky, zemědělsky podnikají. Umožňuje jim tak získat výměru půdy potřebnou pro efektivní hospodaření.
Exministr zemědělství Josef Lux i ve středu před senátory argumentoval tím, že fyzické osoby budou lepšími vlastníky a hospodáři. "Jsme přesvědčeni, že viditelná tvář vlastníka bez ohledu na to, jak s touto půdou naloží ve smyslu hospodaření v organizační podobě, jestli bude soukromý hospodář, či půdu někomu pronajme, že tento prvek vlastnictví bude určitým tlakem na zlepšení hospodaření," uvedl Lux.
Zákon preferuje čtyři skupiny vlastníků - vlastníky staveb na státním pozemku, obce, vlastníky sousedních pozemků a zemědělské školy a předpokládá prodej půdy za úřední ceny v době prodeje či převodu a třicetileté bezúročné splátky. Privatizací půdy by stát, který zastupuje Pozemkový fond, měl podle předpokladu získat trojnásobek současných nájmů, informoval senátory Lux.
Lux úspěšně odrazil emotivní projev předsedy ústavně-právního výboru senátu Jiřího Vyvadila, který tlumočil doporučení svého výboru zákon zamítnout. Vyvadil přednesl dlouhý výčet nedostatků předlohy, označil ji za "zákon o důvodu existence Senátu" a opakovaně trval na tom, že to je nejhorší zákon, který byl kdy Senátu předložen.