Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Paskvil, nebo nutnost? Kontroverzní zákon zdraží stáčené víno

  17:54
Poslanci v pátek hlasují o kontroverzním zákonu, který razantně omezí prodej sudového vína. Dopad bude mít na všechny: distributory, vinotéky i spotřebitele. Jeho kritici upozorňují, že jde o paskvil a výsledek snah silné lobby velkých vinařů. Dodávají, že některé podniky zlikviduje a víno zdraží.
Někteří majitelé vinoték mluví o likvidaci, případně o velkém zásahu do hospodaření.

Někteří majitelé vinoték mluví o likvidaci, případně o velkém zásahu do hospodaření. | foto: Profimedia.cz

1 Proč zákon vzniká

Omezení prodeje sudového vína je jednou z novinek, kterou přinese novela zákona o vinohradnictví a vinařství. Na ministerstvu zemědělství se úprava připravuje už déle než 1,5 roku, v pátek 21. října poslanci hlasují o normě v posledním, třetím čtení. Od počátku jeho tvůrci zdůrazňují, že zlikviduje černý trh s vínem, kde stát přichází podle tvrzení resortu ročně o 2,5 až 3 miliardy na daňových únicích. Končící jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) hovoří dokonce o únicích ve výši čtyř až pěti miliard korun. Jedním z argumentů bylo vymýtit prodej typu trafik, kde se falšovaná vína nabízela. Úplně v původní verzi měl zákon dokonce dovoz zahraničního sudového vína zcela zakázat, tehdejší znění však ostře napadla řada státních institucí či zájmových sdružení. Na první pohled měkčí verze přišla s novou, pro laiky nesrozumitelnou terminologií, která z prodejního řetězce vytlačí distributory a z vinoték papírově udělá výrobce vína.

2 Co se změní

Stáčené víno z dovozu se bude moci dál prodávat, ale pouze z obalů Bag in Box, které jsou menší a oproti sudům také neskladnější. Sudová vína se budou moci prodávat pouze v provozovnách výrobců nebo příjemců nebaleného vína (dovozců). Toto ustanovení prakticky vyřadí z řetězce obchodu se sudovým vínem distributory. Vinotéky, které budou chtít vína prodávat, se budou muset nejdříve papírově stát výrobcem, přestože žádné víno neprodukují. Přibude jim administrativa. Budou se muset zaregistrovat jako vinař na úřadech, vést evidenci, podávat prohlášení o zásobách apod. Zvyšují se také pokuty za falšování vína, a to až na 50 milionů korun.

3 Dopad na vinotéky

V tuzemsku je odhadem až patnáct tisíc vinoték. Řada z nich zákon vůbec nezaregistrovala, nebo o něm slyšely a nevěří tomu, že něco takového může být schváleno. Někteří majitelé vinoték mluví o likvidaci, případně o velkém zásahu do hospodaření. Pro některé z nich tvoří příjmy z prodeje sudového vína až 60 procent. V současnosti si vinotéky vybírají vína od distributorů. Nově budou muset uzavírat smlouvu zvlášť s každým vinařem, jehož víno budou prodávat. Nehledě na to, zda bude z Moravy, Itálie či Španělska. Prodej tedy zkomplikuje administrativa, jazykové bariéry i specifické požadavky, kdy vinotéka nakupuje v malém množství. Je nepředstavitelné, že si bude vinotéka sama vozit sudové víno ze zahraničí. A toho moravského je nedostatek, zhruba 60 procent sudového vína, které se prodává, pochází ze zahraničí. Víno z Moravy se stane ještě nedostatkovějším, což je faktor, který bude tlačit cenu vzhůru. Zdražení přinesou i obaly Bag In Box. Prodejci navíc budou muset dovezené víno zadržovat deset dní ve skladech kvůli možným kontrolám SZPI.

4 Dopad na distributory

Sudová vína ze zahraničí (ale i v rámci ČR) dováží a prodává do obchodů zhruba dvacet velkých distributorů a řada menších. Zpravidla zajišťují i prodej kvalitních lahvových, přívlastkových vín, nicméně tržby ze „sudovek“ pro ně tvoří desítky procent. Zákon distributory úplně vyřadí ze hry, sudová vína nebudou moci dál prodávat. Na některé to bude mít likvidační dopad.

5 Dopad na spotřebitele

Pravděpodobným dopadem je zdražení stáčeného vína zejména kvůli jeho nedostatku. Druhotným dopadem bude mnohem menší, méně rozmanitá nabídka. Vinotéky, které si budou schopny dodávky zajistit samy, nebudou mít čas ani kapacity odebírat od tolika vinařství jako dosud.

6 Kontroverze

Největšími kritiky zákona jsou vinotéky, distributoři a menší moravská vinařství. Naopak velká vinařství normu obhajují. Kritici tvrdí, že zákon je od začátku prolobbovaný velkými vinaři s cílem zvýšit prodeje lahvového vína. Vycucaná z prstu jsou podle nich čísla o daňových únicích, protože by to znamenalo, že do ČR načerno přijede 19 velkých cisteren denně (108 až 138 milionů litrů vína ročně). Tvrdá regulace je podle nich navíc zbytečná s nadcházející elektronickou evidencí tržeb, která s daňovými úniky zatočí.
Za zavádějící označují neustálé zdůrazňování faktu, že sudová vína jsou horší, podřadnější a více se falšují. Statistiky Státní zemědělské a potravinářské inspekce z posledních let přitom ukazují, že počet vzorků, u nichž bylo zjištěno falšování vína, je u lahvových vín vyšší než u sudových.

Poměr falšovaných vín v lahvích a v sudech.

Pochybnosti však budí i geneze zákona, který vzniká dlouhou dobu za zavřenými dveřmi a výrazně měnil svou podobu. Původní verzi přitom ostře kritizovala řada úřadů včetně ministerstva financí, Hospodářské komory, Úřadu vlády apod. Zákon v nejnovější podobě odstranil do očí bijící nesmyslné požadavky (například chlazení vína na 15, později na 18 stupňů), zdá se však, že regulaci prodeje sudového vína prosazuje nadále méně nápadnou cestou.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Manželé požádali o pomoc s cestou do Španělska. Vítejte v Litvě, slyšeli v cíli

14. června 2024  7:11

Britští manželé vyrazili na rodinnou oslavu na španělské pobřeží Costa Brava. Kvůli zdravotnímu...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Nákupy, zábava i odpočinek. Součástí Máje je supermarket i vyhlídka

14. června 2024

Již za pár dní, v pondělí 24. června, se pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších...

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...