Stát přišel při dohodě s Mittalem o šest miliard

  1:34aktualizováno  1:34
Dohoda mezi největším ocelářem na světě Lakshmi Mittalem a českým státem, kterou se definitivně ukončily privatizační spory o bývalou Novou huť (dnes ArcelorMittal Ostrava), stála Česko minimálně šest miliard korun.
Slevu Mittal získal kvůli tomu, že hrozil Česku arbitrážemi, v nichž požadoval až 26 miliard korun.

Slevu Mittal získal kvůli tomu, že hrozil Česku arbitrážemi, v nichž požadoval až 26 miliard korun. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Vyplývá to z rozdílu mezi tržní cenou jedenáctiprocentního balíku, který v ArcelorMittal Ostrava (AMO) drží stát, a cenou, za niž ji stát tento týden přislíbil indickému miliardáři prodat.

Slevu Mittal získal kvůli tomu, že hrozil Česku arbitrážemi, v nichž požadoval až 26 miliard korun. Přesto zástupci ministerstva financí staví dohodu s Mittalem jako naprosté vítězství, na němž Česko ještě vydělalo. Mittal totiž přistoupením na koupi státního podílu za 6,8 miliardy korun prohru státu vyčíslil téměř přesně.

Jak? Loni jeho skupina vykupovala několik minoritních podílů ve svých společnostech a zcela jasně tak ve své výroční zprávě odkryla podmínky, za nichž je ochotna pozice v nich posilovat. Kdyby použila stejné multiplikátory poměřující cenu akcie a výkon firmy i na ostravské hutě, zaplatila by za jedenáctiprocentní státní podíl třináct až čtrnáct miliard korun.

Ostrými lokty a tlakem přes arbitráže se však Indům podařilo snížit cenu prakticky na polovic. Mittal tak zaplatí za jednu akcii 5 000 korun. To, jak výborný obchod indický ocelář udělal, navíc podtrhují finanční výsledky ostravské huti. Ta se už několik let doslova topí v hotovosti.

Kvůli sporům se státem přestala vyplácet dividendy a na účtech a v dlouhodobém finančním majetku tak má při střízlivém odhadu přes 30 miliard korun.

Z posledních oficiálně zveřejněných údajů ve výroční zprávě za rok 2006 vyplývá, že firma tehdy disponovala hotovostí ve výši 1 800 korun na jednu akcii. Podle minoritních akcionářů je přitom schopna za současných příznivých podmínek na trhu vydělávat dalších 800 až 1 000 korun na akcii ročně.

Dnes by v ní tedy reálně mohly "ležet" až tři tisíce korun na jednu akcii. A to je další bonus, který čeká na Mittala, když koupí státní podíl. Prakticky ho tak jedna akcie nebude stát pět, ale dva tisíce korun.

Výroční zprávu za loňský rok by měla firma zveřejnit v nejbližších dnech. Je tedy zřejmé, že ostravské hutě už bez účasti státu čeká v blízké budoucnosti tvrdá liposukce a mateřská firma z nich začne ve velkém odčerpávat peníze.

Mittalovi teď k úplnému ovládnutí firmy, po němž by mohl vytěsnit minoritní akcionáře, chybí čtrnáctiprocentní balík akcií. K němu se naposledy hlásila skupina PPF Investments Petra Kellnera a finančník Pavel Tykač.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Nový rekord. V Česku se loni vyrobilo téměř 1,5 milionu osobních aut

Výroba kompaktního SUV Karoq v závodě Kvasiny.

Výroba osobních aut v Česku se loni zvýšila o 1,7 procenta na nový rekord 1,437 milionu vozů. Rostla již pátý rok v...

Nad Českem loni přelétlo rekordních 912 tisíc letadel, nejvíce v červenci

Ilustrační snímek

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9...

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

Najdete na iDNES.cz