Stát omezí odběr proudu ze solárních elektráren, bude-li hrozit blackout

  13:06aktualizováno  13:06
Hrozí přetížení sítě, neberte tolik proudu od solárních elektráren a větrníků. Zhruba tak by mohl v budoucnu vypadat příkaz některé státní instituce, která dohlíží na trh s elektřinou. Ministerstvo totiž chystá změnu energetického zákona tak, že se při hrozbě blackoutu bude moci dočasně omezit odběr alternativní výroby proudu.

Solární panely | foto: NWT, a.s.

O novelizaci energetického zákona informovaly Hospodářské noviny. Změnu bude projednávat Poslanecká sněmovna.

Důvodem je, že se v minulém roce prudce zvýšil podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů, řídit "provoz" elektřiny v síti je výrazně složitější a riziko výpadků proudu (takzvaného blackoutu) roste.

"Problém vzniká v udržení trvalé rovnováhy mezi výrobou a spotřebou," řekla Zuzana Dvořáková, mluvčí státní společnosti ČEPS, která provozuje přenosovou soustavu. V případě přetížení přenosové soustavy by mohly sluneční a větrné elektrárny dodávat méně, nedostaly by přitom žádnou náhradu.

"Bohužel situace v přenosových a distribučních sítích došla tak daleko, že je nutné připustit i omezení výroby z ekologických zdrojů," sdělil listu Jiří Šťastný, ředitel státní společnosti OTE, která se zabývá také organizováním a vyrovnáváním trhu s elektřinou.

U současné právní úpravy bylo omezení výroby elektřiny dovoleno jen v extrémních situacích, jako jsou například havárie či ohrožení života. Pokud novela projde, mělo by to jít i v situacích jako "ohrožení bezpečnosti či stability sítě."

Elektrárny by musely platit miliony za nová zařízení

Platí to pro všechny druhy elektráren, ale právě u těch slunečních, případně větrných, jsou výkyvy nejvyšší, a změna tak dopadne pouze na ně, napsaly HN. Místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček připustil, že by situace teoreticky mohla nastat třeba v létě u fotovoltaických elektráren.

Výrobcům alternativní elektřiny se to pochopitelně vůbec nelíbí. Už loni je stát kvůli solárnímu boomu "potrestal" například vyššími daněmi.

"Obáváme se zneužití a nadužívání novely ze strany provozovatelů přenosových a distribučních sítí," řekl Štěpán Chalupa z České společnosti pro větrnou energii. Podobný názor mají fotovoltaici. Exministr průmyslu a poslanec za ČSSD Milan Urban si myslí, že je novela zapotřebí a zneužívána nebude.

Navrhovaná novela také nařizuje velkým elektrárnám s výkonem nad 100 kW dovybavit se dispečerským řízením, které by umožnilo automatickou regulaci. Náklady na takové zařízení jsou v řádech milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Rasistické a kulturně necitlivé, kritizují lidé novou reklamu Burger Kingu

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King (ilustrační snímek)

Burger King má za sebou další nepovedenou reklamní kampaň. Reklama s mužem, který se snaží jíst nový burger směšně...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Nedostupnost bydlení stoupá, stovky domů ale paradoxně zejí prázdnotou

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Bydlení je rekordně drahé, přesto se v Česku nacházejí stovky prázdných nemovitostí. Jejich vlastníci jsou však často...

Další z rubriky

Najde se u vás salmonela? Budete muset dělat testy, rozhodlo ministerstvo

Kuřecí maso

Při zjištění salmonely v drůbežím mase bude muset jeho dovozce další zásilky ze stejné země nechat laboratorně...

Lidl stahuje další polské klobásky, znovu v nich bylo méně masa

Klamavě označené kabanosy objevené v prodejnách Lidl; 16. dubna 2019

Už potřetí během dvou měsíců odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce klamavě označenou šarži kabanosů...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Najdete na iDNES.cz