Stát omezí zelené dotace. Namísto příjemců je rozdělí mezi své úřady

  1:25aktualizováno  1:25
Nový plán na rekonstrukce vládních budov počítá s tím, že stát sebere dotace z Nové zelené úsporám a pošle je na své kancelářské budovy. Postaví se tak do fronty na peníze, které jsou určené hlavně fyzickým osobám. Do meziresortního připomínkového řízení záměr předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem financí.
Vládní budovy patří dlouhodobě k těm nejvíce energetickým náročným, většina z nich neprošla zatím žádnou velkou modernizací.

Vládní budovy patří dlouhodobě k těm nejvíce energetickým náročným, většina z nich neprošla zatím žádnou velkou modernizací. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle evropské směrnice totiž musí státy od roku 2014 každých dvanáct měsíců renovovat aspoň tři procenta celkové podlahové plochy v budovách, které využívají ústřední vládní instituce. Cílem je energetická náročnost nejméně na úrovni C.

„Pro připravované rekonstrukce bude možné využít dotačních prostředků z programu Nová zelená úsporám,“ uvádí ministerstvo v materiálu. Stát přitom předpokládá, že snížení energetické náročnosti přijde v příštích pěti letech na 2,5 miliardy korun.

Stát počítá v Nové zelené úsporám celkem s příjmy 27 miliard korun z prodejů emisních povolenek, státní budovy by tak spolkly zhruba desetinu rozpočtu.

Vládní budovy přitom patří dlouhodobě k těm nejvíce energeticky náročným. Většina z nich neprošla zatím žádnou velkou modernizací, takže se plán týká celkem 773 vládních budov.

Ministerstva se zateplováním zatím příliš nepokročila. Za rok 2014 snížila energetickou náročnost u pouhých čtyř budov. U jiných problém stát vyřešil tím, že nevyhovující objekty prodal a pronajal si prostory v nových kancelářských areálech.

V rámci programu Nová zelená úsporám mohou lidé získat příspěvek na rekonstrukci rodinných domů na energeticky úsporné, dále výměnu nevyhovujících zdrojů vytápění a také využívání obnovitelných zdrojů energie. Letos ministerstvo životního prostředí příjímá žádosti do konce října. Loni se o takzvané zelené dotace přihlásilo přes šest tisíc lidí, kteří vyčerpali 1,4 miliardy korun (více o loňské bilanci programu čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz