Stát neručí za příliv ropy, dodávky ovládají soukromníci

  3:19aktualizováno  3:19
Ropovodem Družba proudí do Česka stále zhruba jen polovina potřebné ropy a stát nemá v ruce žádné páky na to, aby tuto situaci změnil. Dodávky ropy k nám totiž zajišťují pro tuzemské zpracovatele (Českou rafinérskou a Paramo) jejich vlastníci, tedy soukromé firmy Unipetrol (přes polského vlastníka PKN Orlen), Agip-Eni a Shell.
Na soukromé dodavatele ropy je stát krátký. Ilustrační foto

Na soukromé dodavatele ropy je stát krátký. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

A protože stát v těchto společnostech nedrží žádný podíl, nemá vůbec přehled o obchodu s ropou, natož aby ho mohl řídit. "Stát nemůže vstupovat do soukromoprávních vztahů a nařizovat firmám, kolik tun ropy mají získat, kolik peněz za to mají platit a jaké sankce mají případně uplatňovat vůči partnerům, kteří smlouvu poruší," říká Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Česká republika tak v podstatě neví ani to, jak mají tyto smlouvy ošetřené odběratelé ropy. "Nevidíme do toho a nevidí do toho ani místní představitelé ropných firem," říká zvláštní velvyslanec při ministerstvu zahraničí Václav Bartuška, který má na starosti energetickou bezpečnost země.

Nákup ropy totiž podle něj mají společnosti dohodnutý přes své centrály a jejich lokální zastupitelé vědí pouze to, kdy a kolik tun ropy doteče a na jaký účet mají poslat peníze. "Všechny ostatní informace, tedy od jakých prostředníků ropu nakoupily a kolik jim za ni daly, si nechávají centrály pro sebe jako součást svého obchodního tajemství," vysvětluje.

Toto informační embargo potvrzuje také Unipetrol, který ropu dostává od svého vlastníka PKN Orlen. "Majitel nám sdělil, že zprostředkovatelské smlouvy nebude žádným způsobem komentovat," uvedla mluvčí Blanka Růžičková.

Když ropa neproudí, přicházejí na scénu nóty
Ochrannou ruku nad hladkým průběhem dodávek tak Česká republika drží pouze v diplomatické rovině v rámci takzvané rámcové dohody o dodávkách suroviny. Ta říká bez bližších podrobností to, že Ruská federace má dodávat ropu do Česka.

Když nastanou problémy, zbývá ČR možnost vysílat do Ruska nóty s žádostí o vysvětlení situace a uvolňovat do oběhu státní hmotné rezervy, které pokrývají 90 dnů průměrné spotřeby ropy a ropných produktů.

Právě to se stalo i po 11. červenci, kdy ruské firmy prudce snížily dodávky černého zlata ropovodem Družba do Česka. - čtěte Rusko prudce snížilo dodávky ropy do Česka

"Vzhledem k tomu, že se odběratelé dohodli na vykrytí dodávek přes ropovod IKL, jsou tyto zásoby čerpány jenom minimálně," říká Petr Holoubek ze Správy státních hmotných rezerv.

Podle něj k tomu došlo v rámci takzvané obměny zásob, kdy se stará rezerva ropy v zásobnících vymění za čerstvou, což je pro hlídače surovin výhodné, protože nedojde k tomu, že se ropa začne v tancích usazovat a nepůjde pak stoprocentně odčerpat.

 Odkud ČR dovážela ropu v roce 2007
 Země  Tuny ropy
 Rusko  4 611 109
 Ázerbájdžán  1 962 640
 Alžírsko  278 571
 Kazachstán  232 440
 Libye  50 906
 Polsko  11 572
 Německo  5,8
 Velká Británie  4,1
 USA  2,2
 Slovensko  0,9
 Pramen: ČSÚ

Hrozí ČR energetická krize, když fakticky nemůže zahraniční dodávky ropy ovlivnit? Podle Vitíka ne, protože IKL by v případě úplného kolapsu dodávek přes Družbu mohl celkovou spotřebu Česka lehce pokrýt.

"V rámci posílení energetické bezpečnosti jednáme také o navýšení státních ropných rezerv na 120 dní," uvedl. Na nákladech tohoto navýšení by se měly podle návrhu podílet i soukromé firmy. To se například Unipetrolu nelíbí, protože by je kvůli velké konkurenci nemohl promítnout do cen.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Najdete na iDNES.cz