Stát má vyplatit zakladatele Léčiv, dnešní Zentivy

  1:17aktualizováno  1:17
Rodina Fragnerových, která patřila k průkopníkům farmaceutického průmyslu v Česku, se dočkala od státu uznání, že jí dluží za znárodněnou továrnu. Na jejích základech dnes stojí Zentiva (dříve Léčiva), česká jednička ve výrobě léků.
Potomci původních majitelů firmy, na kterou Zentiva navázala, mají za znárodnění dostat 10 milionů korun. Chtějí však víc. Ilustrační foto.

Potomci původních majitelů firmy, na kterou Zentiva navázala, mají za znárodnění dostat 10 milionů korun. Chtějí však víc. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Po třinácti letech soudních průtahů totiž včera Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl, že potomci zakladatele firmy "Léčiva Benjamin Fragner" mají nárok na odškodnění.

Opět tak byly prolomeny Benešovy dekrety. Podle nich se sice firma na výrobu léků začala znárodňovat v roce 1945, ale proces byl dokončen až po únoru 1948 a rodina majitelů nikdy nebyla odškodněna.

Případ tak částečně připomíná právní bitvu o pražskou společnost Koh-i-noor, kde část bývalých majitelů také nebyla odškodněna a soud jejich nárok po letech uznal, nebo boj potomků výrobce mlýnků na maso se značkou J. Porkert.

"Bývalí majitelé nikdy nedostali za továrnu náhradu, ačkoli jim podle dekretů náležela," uvedla soudkyně Květuše Voráčková při odůvodňování svého rozsudku. Ta měla případ na stole od počátku devadesátých let a nejprve rozhodla v neprospěch rodiny Fragnerových. Po rozhodnutí městského soudu, který jim dal za pravdu a případ Voráčkové vrátil, svůj názor změnila.

Dvacet sedm různě vzdálených potomků Jiřího Fragnera, jenž firmu vedl a vlastnil těsně po druhé světové válce, kteří se stále se státem soudí, se dočkalo zastání také ve Štrasburku. Odtud dostali na jaře letošního roku odškodnění za průtahy, které řízení před tuzemskými soudy provázely.

Přesto včera neslavili. Soudkyně jim dohromady přiznala náhradu ve výši 10,7 milionu korun, jež vychází jen ze znaleckého posudku nemovitostí, které firma po druhé světové válce vlastnila.

Nechceme vrátit králíkárny
"To znamená, že jsme sice dostali náhradu za králíkárny, v nichž se chovala pokusná zvířata, ale nikdo nezohledňuje duševní vlastnictví firmy, z něhož rostla až do osmdesátých let," říká Benjamin Fragner, pravnuk stejnojmenného zakladatele firmy.

Svůj nárok vyčíslili přibližně na 150 milionů korun a vychází z ocenění národního podniku Léčiva při jeho privatizaci, jíž se zúčastnil tehdejší management firmy v čele s jejím dosavadním šéfem Jiřím Michalem.

"Tehdy jsme chtěli být přizváni do privatizace Léčiv, čímž bychom uspokojili svůj restituční nárok," říká právní zástupce rodiny Milan Kölbl.

V tomto duchu také proběhla jednání s šéfy národního podniku, kteří potomkům zakladatelů vyhradili ve svém privatizačním projektu desetiprocentní podíl. Firma byla tehdy oceněna na 1,5 miliardy korun, takže hodnota jejich podílu byla ve výši dnes požadovaných 150 milionů.

. Historie Zentivy

Rodina Fragnerových koupila lékárnu, z níž se později vyvinula továrna na výrobu léků, v roce 1857. Tehdy ji získal Benjamin Fragner. Plány na její rozšíření dokončil jeho vnuk Jiří Fragner. Ten v roce 1928 vybudoval moderní farmaceutickou továrnu nedaleko Prahy. Továrna Benjamin Fragner zahájila provoz v srpnu 1930. Znárodnění začalo v roce 1946. Od roku 1989 prošla společnost několika vlastnickými změnami, privatizace byla dokončena v roce 1998. Nyní jsou hlavními akcionáři firma Sanofi-Aventis a skupina PPF.

Úředníci na tehdejším ministerstvu privatizace však rozhodli, že znárodnění firmy proběhlo podle Benešových dekretů, a potomci majitelů se tedy nemohou privatizace zúčastnit. Ta proto proběhla bez jejich účasti.

"Nejvíc mě štve, že o našem osudu rozhodl tehdy úředník a nepočkalo se na vyjádření soudu," říká Fragner. Podle něj měla být privatizace pozastavena, nebo si měl stát alespoň ponechat sporný desetiprocentní podíl v nově vzniklé firmě.

To se nestalo a potomci Jiřího Fragnera teď zvažují, jak se větší náhrady za ztracený majetek domoci u státu. Od Zentivy zatím nic chtít nemohou.

Hůře by bylo v případě, kdyby se Fragnerovi potomci rozhodli domáhat místo finanční náhrady například vydání pozemků, na nichž část firmy dodnes stojí.

"Vážím si toho, že jsme mohli navázat na tradici moderního evropského farmaceutického průmyslu. K výsledku soudního jednání mi nepřísluší cokoliv sdělovat," uvedl včera Michal.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

V Evropě bude třeba sto nových spaloven, říká král odpadů

Jean-Marc Boursier, topmanažer skupiny Suez pro oblast recyklace a přepracování...

Podle Jeana-Marca Boursiera ze skupiny Suez se evropské odpadářské společnosti budou muset ze skládek rychle...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Další z rubriky

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Další kontroly dotací. Auditoři EU si došlápli i na ministerstvo průmyslu

Ministerstvo průmyslu a obchodu v ulici Na Františku. Stavba byla dokončena v...

Evropští auditoři zkoumali koncem června dotační program ministerstva průmyslu a obchodu na inovace. Ten má v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz