Propouštění půjde ruku v ruce se snižováním platů tak, aby se celkem ušetřilo deset procent prostředků. Existují dvě krajní cesty, jak toho dosáhnout - buď snížit všem platy o deset procent, nebo propustit desetinu zaměstnanců veřejného sektoru.
"Myslím si, že u drtivé většiny resortů to bude mix těchto opatření, spíše ale větší propouštění. To je na rozhodnutí každého ministra," uvedl Nečas. V pořadu Partie na Primě odmítl, že by první vlna škrtů, které naplánovala vláda, dopadla pouze na zaměstnance veřejného sektoru.
"Loni se snižovaly mzdy v podnikatelském sektoru v tisících a tisících firem. Statisíce, možná miliony spoluobčanů zažily v uplynulých měsících či letech zmražení, nebo dokonce snížení mzdy. I veřejný sektor musí dýchat s ekonomikou," upozornil předseda vlády.
Škrty podle něj mohou mít kladný efekt, vytvoří tlak na zefektivnění veřejného sektoru a státní správy, v které by mělo pracovat o něco méně, ale o to lépe placených lidí než dnes, podotkl Nečas. Nyní stát zaměstnává ve svých úřadech a institucích necelých 70 tisíc lidí.
Premiér v Partii naznačil, že mnohdy se vyplatí propouštět spíše vedoucí pracovníky než řadové zaměstnance. Vysvětlil to osobní zkušeností z doby, kdy působil v čele ministerstva práce a sociálních věcí.
"My jsme dokázali na ministerstvu snížit počet vedoucích oddělení a ředitelů odborů o jednu třetinu. A ve chvíli, kdy spíše omezíte počet vedoucích pracovníků, kteří mají zpravidla výrazně vyšší platy, tak o to menší dopad je potom na ty řadové pracovníky," objasnil.
Po škrtech přijdou reformy
Nečas odmítl názor odborů, že by snížení platů úředníků či jejich propouštění destabilizovalo státní správu - bude prý na manažerských schopnostech ministrů a jejich týmů, aby si udrželi kvalitní lidi.
Vláda plánuje snížit objem mezd ve státních organizacích o desetinu, výjimkou budou platy učitelů. Platy poslanců a ústavních činitelů by měly klesnout o pět procent.
Návrh státního rozpočtu pro rok 2011 má v říjnu začít projednávat Sněmovna. Konečné schvalování rozpočtu je plánováno na prosincovou schůzi dolní komory.
Nečas dnes řekl, že okamžitě po schválení rozpočtu čeká na vládu klíčový úkol: příprava hlubokých strukturálních reforem především na výdajové straně rozpočtu, aby Česko definitivně uniklo z dluhové pasti.