Stát chce opět regulovat nájmy

  0:40aktualizováno  0:40
Státní úředníci mají připraven nový způsob regulace nájmů, který má od příštího roku zamezit nekontrolovanému zdražení pro statisíce domácností. Ministerstvo financí chce od příštího roku pokračovat v regulování nájemného, a to velmi podobným způsobem, který fungoval dosud a který byl zrušen Ústavním soudem pro rozpor s Listinou základních práv a svobod.

Statisíce rodin, které platí regulované nájemné, tak mohou přinejmenším pro příští rok počítat s další ochranou před prudkým zdražením. Přidrží-li se vláda svých dosavadních plánů, lze od ledna očekávat zvýšení regulovaných nájmů nanejvýš o deset procent.

Pro majitele domů to znamená následující: pokud vláda novou regulaci před Ústavním soudem obhájí, pak pronajímatelé nebudou moci ceny radikálně zvednout.

A to i přesto, že soud loni regulaci označil za nespravedlivou a jeho rozsudek otevíral cestu k volnému sjednání cen mezi nájemníkem a pronajímatelem. "Regulace v žádném případě neskončí," uvedl náměstek ministra financí Jaroslav Šulc, jehož tým dostal od předsednictva vlády za úkol připravit nový režim a zabránit nekontrolovanému růstu nákladů na bydlení.

Ministerští úředníci chtějí k udržení současného stavu použít jiné prostředky. "Výši nájemného stanovíme cenovým výměrem, k čemuž nás opravňuje zákon o cenách. V tomto výměru určíme strop, o kolik procent lze regulované nájemné zvýšit. Takže v praxi to bude znamenat pokračování regulace," uvedl ředitel odboru cenové politiky ministerstva financí Pavel Maštálka.

Dříve ministerstvo zvyšovalo nájmy vyhláškou: naposledy tento měsíc o čtyři procenta. Verdikt Ústavního soudu spočívá v tom, že zrušil právě tuto vyhlášku, a to s platností k 1. lednu 2002.

Jako důvod soudci uvedli, že vyhláška nutila majitele domů dotovat nájemníky, takže upírala jedné skupině lidí vlastnická práva na úkor skupiny jiné. Soud však také stanovil, že stát má zajistit, aby nájemné bylo sociálně průchodné.

Ministerstvo věří, že případným opakovaným konfliktům u  Ústavního soudu se vyhne tím, že k vydávání cenových výměrů jej zmocňuje zákon o cenách. Tento zákon dovoluje státním orgánům usměrňovat ceny, je-li "trh ohrožen účinky omezení hospodářské soutěže nebo to vyžaduje mimořádná tržní situace".

Zástupci nájemníků nový plán vítají. "Bydlení je sociální právo a stát musí zajistit, aby náklady na bydlení byly přiměřené," uvedl předseda Sdružení na ochranu nájemníků, poslanec za ČSSD Stanislav Křeček.

Protistrana - majitelé domů však považuje postup ministerstva za protiústavní a nájemníkům vyhrožuje soudními žalobami. "Já sám se zřejmě budu s nájemníky soudit o zvýšení nájmu.

A doufám, že proti plánům ministerstva znovu zakročí Ústavní soud," uvedl předseda Občanského sdružení majitelů domů Robert Axamit. Samo ministerstvo připravovaný režim považuje za provizorní.

"Cílem je překrýt právní vakuum do voleb. Poté doufejme bude schválen nový zákon o nájemném, který již sněmovna jednou zamítla a na kterém se v předvolební atmosféře nedokáže dohodnout," dodal náměstek Šulc.

Autoři:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Banky mají prostor, aby lépe úročily vklady, říká centrální bankéř Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Centrální banka opakovaně zvedla svou úrokovou sazbu, v bankách se to však projevilo jen částečně. Hypotéky sice...

Thajci chtějí pořídit nové L-39NG, mají nahradit dosluhující Albatrosy

Letoun L-39NG společnosti Aero Vodochody

Thajsko stojí o dvanáct českých cvičných letounů L-39NG, které v polovině října jako novinku představilo Aero...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz