St. Julien: jeden z vinařských svatých

  10:08aktualizováno  10:08
Příchozí, smekněte - vstupujete na starobylé a slavné vinice St. Julienu. Tekhle vítá návštěvníky obce St. Julien cedule u silnice z Bordeaux. Zdánlivá neskromnost je ve skutečnosti lehkou nadsázkou a ještě více sousedským pošťouchnutím.

Každý přijíždějící totiž právě musel projet neméně starobylými a slavnými vinicemi blízkého Margaux. Zdravé sebevědomí však nelze St. Julienu v žádném případě upřít.

Díky svému jménu tato vesnice spolu se Saint Estephe a Saint Émilionem vytvořila skupinu uctívaných vinařských "svatých", přičemž podobnou svatou trojici naleznou francouzští gourmeti i mezi sýry - tvoří ji Saint Poulain, Saint Nectaire a Saint Marcellin. Žádný div v zemi, kde se stalo stolování téměř náboženstvím.

St. Julien leží v regionu Bordeaux - Médoc a patří mezi pět podoblastí, odkud pocházejí slavná vína kategorie Grand Cru Classé. Mezi nimi je St. Julien rozlohou nejmenší, dohromady se jeho vinohrady rozkládají na ploše pouhých 800 hektarů. Jsou však velmi kompaktní z pohledu geologie i mikroklimatu, což vede k celkově velmi čitelnému charakteru a vysoké souhrnné kvalitě - celých 80 % produkce náleží právě výrobcům se statutem Grand Cru Classé.

Převažující odrůdou je vzhledem ke štěrkovým půdám Cabernet Sauvignon, téměř vždy doplňovaný Merlotem. Charakterem jako by vína ze St. Julienu v sobě sdružovala vlastnosti svých vinařských sousedů - zdobí je mocnost Pauillacu i elegance Margaux. Prvotřídní a velmi drahá vína produkuje v oblasti St. Julien Cháteau Léoville Las Cases a Ch. Ducru Beaucaillou, jen těsně následovány Ch. Lagrange a Ch. Léoville Barton.

Svým věhlasem a popularitou je všechny překonává Ch. Beychevelle. Kvalita jeho vín sice není o nic lepší, ale svou historií, polohou, elegantní zámeckou budovou s výhledem na řeku a těžko definovatelným kouzlem celého místa dokáže zapůsobit na každého návštěvníka.

Také etiketa tohoto cháteau je nezaměnitelná. Plachetní galeona na ní připomíná původ jména Beychevelle, které vzniklo zkomolením výrazu "Baisse-voile" neboli "stáhnout plachty".

To proto, že zámek patřil na počátku 17. století vévodovi d'Epernon, admirálovi francouzského námořnictva, jemuž projíždějící lodě při průjezdu takto vzdávaly čest. Jiná verze téže legendy ovšem uvádí, že námořníci na lodích stahovali plachty proto, aby projeli kolem obydlí nenáviděného admirála nepozorováni. Pravdu však je nutno hledat jinde: admirál d'Epernon na svém cháteau ve skutečnosti nikdy nebydlel.

Majoritním akcionářem Ch. Beychevelle stejně tak jako Ch. Lagrange je v současnosti japonský výrobce whisky Suntory, jehož vstup do bordeauxských vinic vyvolal před dvaceti lety veliké rozrušení a obavy.

Ty však byly rychle rozptýleny a obě cháteau s podporou mezinárodního kapitálu své postavení jenom posílily.

Ukazuje se tak, že ani vinařští "svatí" se při současných požadavcích na technologickou kvalitu produkce neobejdou bez investičně silných partnerů.

Autoři:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vánoce na obzoru. Amazon se dvakrát zvětší, pošta přidá na hodinu 25 korun

Vánoční nákupy už se rozjely. Potvrzuje to několik firem, které v Česku doručují zboží. Amazon v Dobrovízi spustil...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

VIDEO: Dražba designových láhví Pilsner Urquell pomůže lidem na vozíku

Pivovar Pilsner Urquell představil kolekci deseti designových láhví, které mohou čtenáři iDNES.cz vydražit v tradiční...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz