Nový portál chce nabízet práci ženám s dětmi, na startu váhá

  13:04aktualizováno  13:04
Symbolicky na Mezinárodní den žen se v Česku spustil první portál, který má ambice nabízet práci pro ženy s malými dětmi. Ty totiž mají obvykle těžší návrat do práce. Nabídek však zatím inzeruje poskrovnu, zkrácené úvazky chybí a drtivá většina volných míst je pro ženy s vyšším vzděláním a delší praxí.

Mateřská znamená kupu starostí, ale také docela jiný režim, do větší nebo menší míry izolaci od společenského života a vytvoření velmi těsného pouta s dítětem. Návrat do práce bývá těžký, protože představuje velkou změnu. | foto: Profimedia.cz

Portál práce pro ženy první startovací den inzeruje pouze třicet nabídek zaměstnání, a to především v oboru financí v Praze a okolí. Web spustila společnost Agender, založená bývalou šéfkou britské obchodní komory Petrou Janíčkovou. Firma předpokládá, že se do tří měsíců objeví stovky nabídek.

Hledáte práci?

Přes 13 000 nabídek najdete na portálu jobdnes.cz

"Zaměstnávání žen s malými dětmi a starších žen nad padesát let se stává čím dál větším společenským problémem," tvrdí Janíčková. 

V zahraničí jsou podobně zaměřené weby běžné, v Česku jde o novinku, která chce reagovat na aktuální potřeby a zlepšit možnosti žen na trhu práce. Jen 36 procent českých žen s dětmi do šesti let má totiž práci. Česko je v této statistice podle evropského statistického úřadu Eurostat druhou nejhorší zemí EU, podle dat poradenské společnosti Roland Berger je unijní průměr 60 procent.

Hluboko pod průměrem je také podíl zkrácených úvazků, který využívá jen 8,8 procenta žen v tuzemsku. Průměr v EU je téměř 32 procent. Například v Nizozemsku na "půl úvazku" pracuje polovina všech žen.

Nezaměstnanost

Nový tuzemský portál však zkrácené úvazky, po kterých je mezi ženami na rodičovské dovolené i krátce po ní poptávka, zatím nenabízí. Nabídky na plný úvazek cílí na uchazečky s vyšším vzděláním či praxí. Nabídky, které se standardně na pracovních serverech příliš neobjevují nebo je jich málo, jako jsou třeba domácí práce, správa domácnosti, chůvy či hospodyně, zcela chybí.

"Osobně myslím, že pracovní portál, který je orientován výhradně na ženy, nemůže mít nějaký větší efekt než stávající pracovní portály," zapochyboval o novém projektu personalista agentury Axial Marek Strieborny.

Projekt vznikl pod záštitou místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové. Podporují ho známé osobnosti, například socioložka Jiřina Šiklová, ředitelka ING Pojišťovny v Česku a na Slovensku Renata Mrázová nebo šéfka kosmetické firmy Mary Kay pro ČR a Slovensko Barbora Chuecos.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Nad Českem loni přelétlo rekordních 912 tisíc letadel, nejvíce v červenci

Ilustrační snímek

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9...

Pomůžeme přírodě, tvrdí zastánci záloh na PET lahve. Výrobci jsou opatrní

Ilustrační snímek

Zavedení zálohového systému na PET lahve by snížilo dopady výroby a recyklace PET lahví na životní prostředí o 28...

Babiš chce moderní Česko, plánuje větší investice do vědy a výzkumu

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček a...

Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve středu schválila Inovační strategii ČR 2019-2030, díky, které by se Česko mohlo...

Najdete na iDNES.cz